Tetování je v dnešní době běžnou záležitostí. Už dávnou se nejedná o výsadu kriminálníků, kultur či domorodých kmenů. Zdobit těla si nechávají mladí i staří. Evě tito lidé nevadí, jenže její syn se chce nechat už v 15 letech potetovat a ona neví, zda má kývnout.

Evin syn si tetování opravdu moc přeje, a to jako dárek k blížícím se narozeninám. Od otce „požehnání“ dostal, teď je na řadě matka. „Uvědomuju si, že když mu to zakážu, stejně nejspíš zajde do nějakého pofidérního salónu a nechá si něco vytetovat. Bojím se ale, aby si nezvolil nějakou blbost, a hlavně chci, aby místo, kde mu to budou dělat, bylo po všech stránkách v pořádku,“ svěřuje své obavy Eva.

tetování

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Eva si je vědoma toho, že vrstevníci jejího syna už alespoň jednu maličkou kérku mají. Nevadí jí to. Nesoudí ani rodiče, kteří svým dětem dovolí více než jedno tetování. Přiznává, že některé obrázky se jí dokonce líbí. Jenže u svého potomka si není jistá, jestli mu to má dovolit nebo ne… 

Jak je to s tetováním v 15 letech jsme se zeptali ve dvou tetovacích studiích.

  • BOBEK TATTOO – Zde tetovaní dělají starším 18 let, vždy kontrolují občanské průkazy. Nevezmou mladistvého ani s doprovodem rodičů.
  • No Name Tattoo Praha - Co se týče tetování, tak zde jej provádí od 15 let s doprovodem rodičů. Písemný souhlas nestačí. U piercingů je to jiné, od 15 let postačí pouze podpis rodiče.

Co k tetování mladistvých říká české právo?

Zeptali jsme se Mgr. Stanislava Berana z PETERKA & PARTNERS advokátní kancelář

Pokud by dítě chtělo tetování, je k tomu nezbytný písemný souhlas zákonného zástupce. V případě dětí starších 14 let postačí, když s tetováním bude souhlasit jak dítě, tak i jeho zákonný zástupce. V případě dětí mladších 14 let je potřeba též souhlas soudu. V případě, že by tetovací salón tetování provedl bez všech nezbytných souhlasů, dochází k jeho strany k porušení zákona v podobě neoprávněného zásahu do integrity dítěte, za což je odpovědný dle příslušných ustanovení občanského zákoníku.

Čtěte také: