Dokonalá profesionalita, noblesa, elegance, nezaměnitelný hlas, darovaný přímo od Pánaboha. To vše je dáno umělkyni, za kterou jsme se vypravila pohádkovou českolipskou krajinou k ještě pohádkovější chalupě. Na prahu mě přivítala zpěvačka Eva Pilarová. 

venku

I přesto, že se považuji za celkem ostřílenou redaktorku, jsou umělci, ke kterým chovám velký respekt, pojící se s obavou, jak mě asi přijmou. Setkání s Evou Pilarovou bylo od počátku velmi otevřené a přátelské. A také veselé, to když jsme hned na uvítanou chytaly jejího zaběhnutého kocoura. Podařilo se, a tak už nic nebránilo našemu rozhovoru.

skocourem

kocour už je v bezpečí :)

Na úvod vám musím složit poklonu. Vypadáte opravdu velmi dobře, ostatně jako většina brněnských rodaček. Tam se rodí samá hezká děvčata.
To nevím, ale děkuji. Možná je to i tou písničkou Ivana Mládka, jak zpívá; Brno je zlatá loď, za děvčaty z Brna choď, jsou milá a hezká...“ (smích)

No vidíte. Ale ať se nedotkneme krásných Češek a samotných Čech. Vždyť matička Praha poskytla azyl nám oběma. A Vám rovnou ve věhlasném pražském Semaforu.
I za to může Brno, tedy brněnská JAMU, na které jsem studovala. Tehdy jsme tam měli i tělocvik, ale ne ledajaký, šerm a veslování. Vybrala jsem si šerm, jenomže jednou jsem tou kuličkou na konci dostala takový šťouchanec do žeber,  že jsem se rozhodla raději pro veslování. Měla jsem zrovna přijít na první hodinu, ale ujela mi tramvaj, a když jsem dorazila, tak už nebyla žádná loďka volná. Vyučující profesor tělocviku Kukleta, to jméno nikdy nezapomenu, tehdy křiknul na jednoho studenta. „Pilar, ženu na palubu!“ A tak jsem poznala jistého kontrabasistu Milana Pilara, mého pozdějšího manžela. Mimo to, že studoval vážnou hudbu, tak si bokem přivydělával v tehdy už slavné kapele Gustava Broma a jednou jsme šli spolu takhle po Praze on mi povídá: „Pojď se mnou, já si musím ještě něco vyřídit v divadle.“ Přišli jsme do Semaforu, tehdy ještě sídlil Ve Smečkách, a on najednou: „Tak vám vedu tu zpěvačku z Brna, co jsem vám slíbil.“ Než jsem se vzpamatovala, bylo po konkurzu a já jsem se stala kmenovou členkou divadla Semafor. A v občance jsem měla napsáno herečka.“(smích)

semafor

S Jiřím Suchým a Jiřím Šlitrem v Semaforu

Ale vždyť vy jste i herečka. Vzpomeňme tituly Zločin v šantánu, Dobře placená procházka, nebo Kdyby tisíc klarinetů.
No, to herečka bych opravdu dala do uvozovek se třemi vykřičníky. (smích) Mojí parketou je přece jenom zpěv.

Jako úplně první zpěvačka v historii jste dostala v roce 1964 ocenění Zlatého slavíka v ženské kategorii. (První Zlatí slavíci byli v předchozích dvou letech udělováni pouze v mužské kategorii). Jak jste vstřebávala bleskovou rychlostí narůstající popularitu?  
Samozřejmě mě to těšilo, ale v tom věku to člověk ani tak nevnímá, neměla jsem čas se tím nějak opájet, neboť pořád se kolem mě něco dělo. Natáčení, nové hry, televize... Co však člověk stíhal vnímat, a co nebylo právě příjemné, byly různé nesmyslné pomluvy. Lidská závist nezná mezí, a tak se začaly vymýšlet neskutečné kraviny, které přetrvaly věky. Tehdy nebyl bulvár, možná to bude někomu připadat podivné, ale já si myslím, že o to to bylo horší, neboť dnes napíše bulvár o někom „něco“, druhý den napíše něco dalšího a třetí den se už zapomene, co napsal ten první. Kdežto ty blbosti, co se tenkrát vymýšlely např. o mně, o Waldovi, nebo i o Gottovi, ty přetrvaly roky. A jdou s námi pořád. (smích)

slavici

Zlatí slavíci 1964

Pojďme krátce vzpomenout na Waldemara Matušku.
Walda, to byl bohém. Nic nestudoval a všechno uměl. Nestudoval herectví – hrát uměl, nestudoval zpěv – zpívat uměl, neznal noty – hrát uměl. Byl to prostě talent od Pánaboha, do všeho šel naplno a hlavně srdcem. Také si nikdy z ničeho nic nedělal. Moc rádi jsme spolu zpívali. Já vím, že se o nás vedly různé řeči, ale nic z toho není pravda. Nikdy jsme spolu nic neměli, poněvadž on stejně nebyl na blondýny, jemu se vždy líbily tmavovlásky. (smích)

swaldou

s Waldemarem Matuškou v roce 1963

Prý mu zpočátku vadil váš brněnský akcent?
Nejen jemu. Například Mirek Horníček mě jednou zastavil ve foyeru divadla Semafor a povídá: „Poslouchejte, Vy prej jste z Brna“, a já na to: „Ano, su.“ A on: „Víte o tom, že zabít Brňáka na půdě pražského divadla není trestný?“ A o mnoho let později to poopravil, že trestný to je a jsou za to dva měsíce podmíněně. (smích)

Sprosťák (smích). Paní Pilarová, jak se díváte na dnešní začínající zpěváky? Co byste jim poradila?
Já říkám přej a bude Ti přáno. Když si někdo myslí, že na to má, tak ať si to zkouší, každý si musí, s prominutím, dříve nebo později tu hubu nabít sám. Těžko můžete někomu říkat, nemáš na to, nedělej to, stejně neuvěří. Naprosto nic proti nikomu nemám, naopak, když se objeví někdo, kdo se mi líbí, s velkou chutí a ráda mu to i řeknu. Z mladých zpěváků na mě takto zapůsobila například Helena Zeťová.

Ta je dobrá, i když svým zpěvem obdařuje publikum více v zahraničí než tady u nás.
Vy sama jste vzorem pro mnoho začínajících zpěváků a zpěvaček. Měla jste také nějaký svůj pěvecký vzor?

Já jsem měla těch vzorů více, většinou však zahraniční. Mně se totiž odjakživa líbily takové ty hlubší hlasy. Vzpomínám si, že když jsem poprvé viděla německý film Srdce královny, kde hrála známá Zarah Leander, tak mě zcela fascinoval její hluboký, skoro až mužský hlas. To bylo takové první vnuknutí, kdy jsem si přála zpívat také tak hluboko. Oni mi pořád všichni psali soprán, ty výšky, a já chtěla hloubky.(smích) Řekla jsem si, že si i budu vybírat více mužský repertoár, že to nebude tak nápadné, jako kdybych kopírovala nějakou ženskou. I když, musím se maličko pochlubit, jedno takové srovnání se zpěvačkou mi vůbec nevadilo, naopak mi velmi polichotilo, to když mi Josef Škvorecký po jednom vystoupení, kde jsem zpívala něco od Elly Fitzgerald, vymyslel přezdívku Fitzpilarka. To bylo velmi lichotivé, ale na tu dámu jsem zdaleka neměla.

dama

Na dámu ale Eva Pilarová rozhodně měla

Teď jste mi potvrdila, co se o vás říká, že jste hodně sebekritická.
Kdybych nebyla – tak bych nebyla. (smích) Na Ellu Fitzgerald prostě nikdo nemá, dodnes ji nikdo nepřekonal, ani z černých zpěvaček. Ale jinak každá „černá baba“, která zpívá třeba jen v nějakém místním sboru, je lepší než kdejaká, třeba i světově proslulá, bílá zpěvačka. Natož já. Vím, o čem mluvím, sama jsem měla několikrát možnost si poslechnout mše v Harlemu v New Yorku, to je něco naprosto fantastického. A zpívají naživo. Z žádného playbacku.

Neuznáváte playback?
Ten já zatracuji. Když někdo neumí zpívat, tak ať to nedělá. Vždyť je to neúcta k publiku. Lidé si zaplatí lístek, chtějí slyšet zpěv, a místo toho na ně někdo otvírá pusu naprázdno. Neříkám, nastanou někdy situace, kdy není vyhnutí, třeba v televizi. Ale jinak preferuji zpěv naživo, protože zpívám ráda a hlavně mě to baví.

Jste majitelkou krásného hlasu, ale také krásných nohou. Léta se tradovalo, že nejkrásnější nohy má Pilarka.
(smích) Když byla premiéra Takové ztráty krve, tak Šlitr mi povídá: „Nemysli si Pilarko, že jsme tě vzali kvůli tvému hlasu, my jsme tě sem vzali, že se nám líbily tvoje nohy“. Ale pravdou je, že v Semaforu, to vůbec byla líheň samých krásných nohou. Vemte si třeba Hanu Hegerovou, Naďu Urbánkovou nebo Milušku Voborníkovou.

zlatasedesata

zlatá šedesátá ...

Krásnýma nohama jste okouzlila nejen členy Semaforu, ale také vašeho prvního manžela Milana Pilara, se kterým máte syna Milana. Přiznám se, že jsem vůbec netušila, že máte syna.
To mě nepřekvapuje. Nejste sama. Já jsem nikdy nebyla z těch, co by své potomky neustále někde zveřejňovali a vystrkovali. Respektuji soukromí svého syna už od dětství a respektuji ho dodnes. Myslím, že je to tak lepší, než aby se na něj ukazovalo, to je ten od Pilarové. Často je to těm dětem spíše na škodu. On sám už má dnes dva dospělé syny.

Vaším druhým manželem byl zpěvák Jaromír Mayer, který stejně jako ten první emigroval do zahraničí.
Ale to už nebyl mým manželem. V té době jsme byly dávno rozvedení. Brali jsme se s velkou slávou v prosinci 1968 v Paříži a v roce 1971 proběhl tichý rozvod v Praze. Jaromír emigroval až v roce 1986, týden po Waldovi. Jenže tehdy Matuškova emigrace převálcovala všechno ostatní, takže jeho si pomalu nikdo nevšiml. No a jinak to s ním byla také dvouletka, jako s tím prvním (smích)

Dvouletku však rozhodně neprožíváte se svým třetím manželem, bývalým tanečníkem Janem Kolomazníkem, se kterým jste už 28 let. Společně také hodně cestujete. Kde se vám líbilo nejvíc?
Tak mně se určitě líbilo nejvíc na Kubě, kde jsou jedny z nejkrásnějších pláží světa. Pak také v New Yorku, a ráda vzpomínám i na Hawai. Už od dětství jsem četla velice ráda cestopisy. Nakonec se mi to podařilo. Hawai byla přesně taková, jakou jsem si ji tehdy v dětství vysnila.

smanzelem

s manželem Janem Kolomazníkem doma na chalupě

Zmínila jste Kubu. Mohu se vás zeptat na tolik propíranou událost havarovaného letadla, které se v roce 1973 vracelo z Kuby, avšak zřítilo se a celá vaše kapela v něm zahynula. Vy jste v tom  letadle naštěstí neseděla, ale hned se vyrojily různé spekulace.
Někteří lidé dokážou být velmi zlí, zejména ti, co pozurážejí v komentářích na internetu kdeco a kdekoho. Bylo to zrovna v den výročí této tragédie a na webových stránkách byl o tom článek. A nějaký chlap se hned vyjádřil, že Pilarka tehdy do letadla nenastoupila, protože byla tak ožralá, že jí to nedovolili. To je taková blbost, to člověka opravdu zamrzí. O to více, když se pak ještě najde někdo, kdo to neověřeně šíří dál.

Což se také stalo.
Což se také stalo. Ale proč to ti lidé dělají? Nechápu, co z toho mají. V tom letadle tehdy zahynulo šest mladých kluků, kterým nebylo ještě ani třicet, jen jeden to přežil. Já jsem vůbec neměla v úmyslu nastoupit a odletět. My jsme byli s kapelou na Kubě často, nevystupovali jsme za honorář, ale za to, že tam můžeme týden nebo 14 dní zůstat. V ten osudný čas volali z Prahy, že chtějí, aby kapela doprovázela tehdejší pěveckou soutěž Intertalent. Měli odletět zkoušet. Bylo to v únoru a já jsem si říkala, co budu už v Praze dělat, a tak jsme ještě spolu se zpěvačkou Vlaďkou Prachařovou na Kubě zůstaly a kluci odletěli sami. Bylo to 19. února, špatně přistáli na Ruzyni a havarovali.

Paní Pilarová, jste věřící?
Ano, jsem. Vyrůstala jsem v katolické rodině. V dětství mě rodiče přihlásili i do kostelního sboru U sv. Tomáše v Brně, kam jsem chodila asi šest let. Jako malá jsem chodila do různých dětských pěveckých kroužků, pak jsem začala docházet do hudební školy, kterou vedl jistý pan prof. Tomaštík, který byl zároveň i varhaníkem v kostele. Když byly Vánoce, jemu se natolik zalíbil můj hlásek, že jsem díky němu zpívala i první dětské sólo v Blodkově vánoční mši. Když jsme se pak ze Starého Brna přestěhovali do čtvrti Královo Pole, chodila jsem do školy na Kotlářskou ulici, kde byl učitelem zpěvu známý prof. PhDr. František Lysek. Kromě toho, že učil na škole, vedl také dětský rozhlasový sbor. Všimnul si mě, netrvalo dlouho a už jsem i tam měla svá první dětská „sólečka“.   

               detstvi 

malá Evička, budoucí nadějná zpěvačka

Pocházíte z muzikantské rodiny?
Ale kdepak, tatínek byl krejčím, měl velkou firmu, kterou mu pak „soudruzi“ vzali, a maminka byla švadlenou. I když zpívat oba uměli. Můj tatínek měl velice krásný barevný hlas, ale byl trošku na štíru s intonací, a maminka, ta zase měla hlas spíš trošičku ochraptělý, ovšem intonaci perfektní. Asi se to pak ve mně nějak skloubilo dohromady. Oba rodiče hodně poslouchali vážnou hudbu, často jsme chodili do Janáčkovy opery a mně se to moc líbilo.

Netoužila jste po tom stát se operní zpěvačkou?
Já jsem operní zpěv dokonce i studovala, ale pak pro mě nastal v životě jeden velmi důležitý zlomový okamžik. Bylo to po válce a v kinech začali dávat film Zasněžená romance, v hlavní roli s vynikající norskou krasobruslařkou Soniou Henni. Mě ale více než celá Sonia upoutala kapela Glenna Millera, která ve filmu hrála. Byla jsem tak nadšena, že si myslím, že právě tam se někde zaseknul ten drápek, který se už nepustil.

Vaší mamince je úctyhodných 96 let. Máte spolu krásný a trvalý vztah. V dnešním světě zla a násilí jsou takové vztahy vzácností, a to nejen ty rodinné, ale vztahy všeobecně.
Ale lidé jsou přece na sebe zlí odjakživa. Zloba, závist, nenávist, násilí, to je tu přece už od nepaměti. Jen se ohlédněme zpět do historie. To byli lidé také pěkní pacholci. Sekali se, čtvrtili, zabíjeli své děti, vyvražďovali své příbuzné. To jen my dnes o tom všem více víme, neboť mediální informovanost je téměř stoprocentní. Ale nemyslím si, že by to teď bylo horší, nebo lepší. Záleží vždy na samotném člověku, na jeho výchově v rodině, na prostředí, ve kterém vyrůstá.

smaminkou

s maminkou

Váš pracovní diář je od začátku do konce plný. Na nedostatek práce či zájmu si rozhodně stěžovat nemůže. K tomu jste ještě stihla napsat šest kuchařek a také se aktivně věnujete jedné ze svých velkých zálib, fotografování.
Propadla jsem kouzlu fotografování. Za pomocí počítačové techniky si vytvářím takzvané fotoobrázky. Pořádala jsem už i několik výstav, nejenom u nás, ale také v zahraničí. Fotografování je můj velký, krásný koníček a zpívání, to je můj život.

f

jeden z „fotoobrázků“ Evy Pilarové

Tak ať vám to i nadále tak krásně zpívá a nacházíte spoustu zajímavých objektů pro fotografování. Děkuji za rozhovor.
Rádo se stalo a srdečně pozdravuji všechny vaše čtenářky.

mydve

Medailonek

 • Eva Pilarová se narodila 9. srpna 1939 v Brně.
 • Je potřetí vdaná. Z prvního manželství má jednoho syna a také už dva vnuky.
 • Jde o zpěvačku s naprosto nezaměnitelným hlasem - sopránem o rozsahu tří oktáv, oplývající navíc i vynikající pěveckou technikou. Díky tomu se jí dostala i řada ocenění.

www.evapilarova.cz

Ocenění

 • 1962 Zlatá medaile v oboru jazzového zpěvu na Světovém festivalu mládeže - Helsinky
 • 1964 Zlatý slavík
 • 1967 Zlatá bratislavská lyra
 • 1967 Zlatý klíč Intervize
 • 1967 Grand Prix de Disque Sopoty
 • 1967 Publikumsliebling – festival písní v Berlíně – NDR
 • 1967 Zlatý slavík
 • 1969 Cena za nejlepší interpretaci – Festival populárních písní Varadero, Kuba
 • 1971 Zlatý slavík
 • 1978 Zlatá děčínská kotva
 • 1978 Cena za nejlepší interpretaci – Bratislavská lyra
 • 1981 Zasloužilá umělkyně
 • 1993 Platinová deska Supraphonu
 • 1998 Cena Masarykovy akademie
 • 2004 Platinová deska Tommü records
 • 2009 Hvězda na Chodníku slávy v Mikulově před rodným domem jazzmana Karla Krautgartnera
 • 2009 Klíč od brněnské čtvrti Královo Pole
 • 2010 Čestné občanství městské části Prahy 6 z rukou starosty Tomáše Chalupy
 • 2010 Jeden z devadesáti platanů javorolistých v aleji význačných osobností Prahy 6 nese jméno Evy Pilarové (strom číslo 65)
 • 2011 Medaile Josefa Jungmanna

poskytnuté fotografie: Eva Pilarová a autor

Čtěte také:

Reklama