Jak jste strávila Vánoce a Nový rok? Co byste čtenářkám do nového roku vzkázala?
Vánoce jsem strávila příjemně, a to s částí naší početné rodiny. Na Štědrý den jsme byli s manželem u dcery a vnoučat ve Středočeském kraji. Užívali jsme si rodinné pohody a typické atmosféry Vánoc. Radovali jsme se z dárků, pochutnali jsme si na cukroví, rybí polévce a kaprovi, ale také i třeba na zelňačce, protože máme v rodině takovou tradici. V době vánočních svátků jsme ještě navštívili moji mámu v Šumperku, a to i proto, že má v tuto dobu narozeniny. Nový rok jsem strávila s manželem na naší malé chaloupce v podhůří Orlických hor. Po silvestrovské procházce jsme se pak ještě před půlnocí sešli s přáteli z vesnice na jednom z kopců v blízkosti vesnice a společně jsme se rozloučili se starým rokem a přivítali nový rok 2023. Na Nový rok jsme šli na hřbitov, kde jsme zapálili svíčku na rodinném hrobě. Co bych čtenářkám vzkázala do nového roku? Že nikdy nemůže být tak zle, aby nemohlo být hůř… Proto ať se nikdy nevzdávají svých snů a cílů. Ať si udělají čas na děti, partnera, ale také samy na sebe. A že nemusí být na “všech frontách” stoprocentní. Okna nemusí být nutně umytá, důležité je využít čas třeba na procházku s dítětem. Přála bych všem návrat do klidných časů, sociální jistoty, rodinnou pohodu a samozřejmě také zdraví a štěstí.

63b6b2e7ccc1bobrazek.jpg

Zdroj foto: Se svolením Evy Pavlové
 
Jak moc jste před blížící se volbou prezidenta nervózní?
Asi přiměřeně situaci. Hodně vnímám tu důvěru a podporu spousty lidí kolem nás, kteří nám věří a pomáhají. Přála bych si, aby manžel dostal příležitost dokázat, že právě on by byl ten nejvhodnější pro výkon funkce prezidenta naší země.
 
V kampani jste hodně vidět, celou řadu aktivit absolvujete s manželem. Jste už z kampaně unavená? Co vás v ní nejvíce překvapilo?
Manžela doprovázím ráda, můžu tak na vlastní kůži zažít, jak kampaň probíhá. Bavit se s lidmi, pochopit co je zajímá a co vlastně od role prezidenta a jeho ženy očekávají. Unavená výrazně nejsem, i když přiznávám, že občas to bylo náročné a teď asi ještě chvíli bude. Tým kolem manžela je ale skvělý, takže i z jejich strany máme velkou podporu a společně si dodáváme energii. Já jsem jinak zvyklá manžela doprovázet už z jeho působení v zahraničí. Nejvíc mě mile překvapilo, že lidem není lhostejné, kdo bude jejich příští prezident, že se hodně zajímali a že jsme při osobních setkáních nezažili nějaké vyhrocené negativní reakce. Pozitivně také vnímám, že pro spoustu lidí byla aktuální první dáma neviditelná a chtěli by i v tomhle ohledu změnu.

 63b6b30a74b8aobrazek.jpg

Zdroj foto: Se svolením Evy Pavlové

Čeho si na vašem manželovi nejvíce vážíte?
Má v sobě klid a rozvahu, je to člověk důvěryhodný, slušný, chytrý, umí si sjednat respekt. Mnoho věcí se naučil při jednáních v EU i NATO. Mluví anglicky, francouzsky a umí také rusky. Poslouchat v dnešní době zprávy v ruštině je výborné know how. 
 
Jaká je jeho nejlepší vlastnost a jaká naopak nejhorší?
Nikdo nejsme dokonalý. To, co mě nejvíce štve, je, když mu vyžehlím košile, má vše nachystané na nějaké jednání a pak se rozhodne, že pojede na motorce – a košili zmuchlá do batohu. To je pro mě něco hrozného. Naopak ale obdivuji jeho odvahu, vůli a cílevědomost. Dokládá to jeho působení v armádě i v NATO. Neustále se musel vzdělávat, a když chcete být nejlepší, musíte si za tím zkrátka jít.

63b6b351c1804obrazek.jpg

Zdroj foto: Se svolením Evy Pavlové
 
Jak jste se s manželem seznámili? Po kolika letech vztahu jste se vzali? Kde jste měli obřad a kam jste jeli na svatební cestu?
Potkali jsme se v práci v Prostějově. Bylo to náhodné setkání po několika letech. Jelikož jsme se znali z dřívějška, tak jsme se zastavili a dali do řeči. Vídali jsme se pak častěji, i pracovně, a asi po čtyřech letech jsme si v roce 2004 řekli “ano” v Obřadní síni v Olomouci. “Svatební cestu” jsme měli i s dětmi do Anglie, protože tam byl manžel záhy vyslán na jeden rok ke studiu.
 
Váš manžel navenek příliš emocí neprojevuje, vy prý naopak ano. Jak dobře jde tato kombinace dohromady?
Máte pravdu, máme to tak. Když mluvíme o emocích, já bych je mohla rozdávat. U manžela se ale domnívám, že je dobře, že zachovává klid a má emoce pod kontrolou. Oceňuji jeho rozvahu, že nestřílí od pasu. Zvlášť ve významné a rozhodující roli je to potřeba a u vojáků je to přirozené. Srdce ale manžel má, jen to tak nedává najevo. Jen se podívejte na fotografie s vnoučaty, při setkání s rodinou, přáteli, nebo když se věnuje svým koníčkům…

 63b6b3d680c32blobid0.jpg

Zdroj foto: Se svolením Evy Pavlové

Pokud byste byla první dámou, na co byste se zaměřovala? 
Než role první dámy používám raději spojení manželka prezidenta, protože si myslím, že první dáma vždy byla ta historicky první, která zde byla. A určitě má své zastoupení a podle mě by měla mít svůj vlastní malý úřad, aby byla více platná pro celou společnost. Myslím, že by měla ukazovat a svítit na místa, která fungují a pomáhat tak tam, kde správné příklady ještě chybí. Osobně mám zkušenosti a blízko k práci s dětmi, k tématu rodiny. Zajímá mě také téma postavení žen a rovnost – žen i mužů – a pak následná péče. Neplánuji však zakládat žádnou organizaci nebo nadaci. Je jich spousta.

 
Mluvila jste v minulosti o tom, že byste pomáhala samoživitelkám, sama s touto situací máte zkušenosti. Jak byste chtěla pomáhat? Vnímáte postavení žen v Česku jako nerovnoprávné? V čem jsou největší problémy?
Stát by neměl dopustit, aby měla žena padesát korun na den, jako se to stalo i mně. Samoživitelky se nyní dostávají do situace, kdy nemají na nájem. To by se dít nemělo. V případě manželova zvolení, mohu jako manželka prezidenta, na problémy rozhodně upozornit. Nejen během kampaně jsem se potkala s celou řadou zajímavých odborníků. Ráda bych ukázala na ta místa, kde se pomoci těmto ženám dostává, jakým způsobem se to řeší a ukázat tak cestu tam, kde se řešení zatím hledá. A ano, vnímám postavení žen jako ne plně rovnoprávné. Vždyť ze všech zaměstnaných žen, je pouze 17 % z nich, ve vedoucích funkcích. Nechci tím ale říct, že “žena” je kvalifikace, ale nesmí být diskvalifikací. Podle mě jsou největší problémy ve vnímání žen. Sama jsem zažila situaci, kdy mi bylo sděleno a také napsáno cituji: “…což u ženy vzhledem k péči o dítě a výchovu, je téměř nerealizovatelné.” Problém vidím také v odměňování za práci a v podmínkách při návratu po MD. 

63b6b34dc12f1blobid0.jpg

Zdroj foto: Se svolením Evy Pavlové
 
Současná první dáma Ivana Zemanová příliš viditelná nebyla, změnila byste to? Kdo je pro vás v této roli vzorem? 
Žena by v této roli měla být rozhodně vidět, nebýt pouze doprovodem. Měla by naslouchat lidem a zapojovat se do aktivit, které jsou ženám bližší. Nevím, jestli vzory, ale určitě zajímavé, pro svůj osud a práci, některé manželky prezidentů jsou. V České republice třeba paní Masaryková i Benešová. Co se týká zahraničí, tak mě nadchla paní Obamová, která si roli první dámy vybudovala naprosto úžasně a působila také velmi elegantně. A pak samozřejmě princezna Diana.