V době, kdy se Eva s Lukášem (39) seznámila, neměla o politice ani ponětí. K volbám sice chodila, ale do hloubky se o jednotlivé strany a jejich programy nikdy nezajímala. Volila toho, koho rodiče. To až její přítel, který brzy povýšil na manžela, jí tyto obzory otevřel. O politiku se nejen zajímal, ale také se jí aktivně účastnil.

„Byl to jeho život. Dokázal o politice mluvit tak poutavě, že to chytlo i mě. Jenže čím víc jsem poznávala program jeho partaje, tím mi byla nesympatičtější. S nikým žádné slitování, každý sám za sebe, ostré lokty – klasičtí pravičáci,“ vzpomíná Eva. V té době jí došlo, že ona sama je přesný opak. Sympatizuje s postoji stran orientovaných doleva.

„Lukáše jsem tím neskutečně vytáčela. Zakazoval mi o mém postoji mluvit před jeho spolustraníky, když jsme se vídali na partajových grilovačkách. Ale my dva o politice diskutovali a hádali se celkem často. Tedy hlavně zpočátku. Časem mi to přestalo stát za to, zase takový fanatik nejsem,“ svěřuje se mladá žena.

Eva se po svatbě velmi spřátelila s manželkou jednoho z představitelů krajské organizace levicové strany, která jí byla myšlenkově blízká. A byl to právě on, kdo jí nabídl členství. Když jsem s tím přišla za Lukášem, že bych chtěla být členkou oné strany, málem vyletěl z kůže. Udělal mi děsnou scénu. Křičel, ať na to zapomenu, a nedělám mu ostudu. Mimochodem, jen aby bylo jasno, komunisti to nejsou. To je i na mě moc. Ale zpátky. Jeho reakce mě vytočila do vrtule. Přece nemá právo mi cokoli zakazovat!“ rozzlobila se jeho žena a krátce na to do oné strany skutečně vstoupila. Tak trochu i na protest svému muži.

„Lukáš se to dověděl od nějakého kolegy z práce ještě ten den, tamtamy byly v našem malém městě rychlé. Doma na mě řval, že jsem ho totálně znemožnila, udělala z něj vola. Prý nesnese mít doma levičačku, a tak podává žádost o rozvod. Nevěřila jsem vlastním uším! Jenže on si sbalil věci a večer odešel spát do hotelu. Lítost nad tím vším se dostavila, zase tak zapálenou političkou nejsem. Asi mi to za rozchod s manželem nestálo. Ale na druhou stranu – je přece čistě moje věc, čemu věřím. Nejsem ničí loutka! Nakonec možná dobře, že se Lukáš takto projevil ještě před tím, než jsme měli děti,“ dodává Eva, která je v současné době v rozvodovém řízení.

Čtěte také:

Reklama