Renata Vesecká

S Renatou Veseckou jsem se setkal přímo na Nejvyšším státním zastupitelství, respektive v jeho pražských kancelářích. Hlavou mi letěla spousta otázek, vždyť se jedná o dámu, která si prošla kauzou „justiční mafie“, o ženu, která žalovala masové vrahy - manžele Stodolovy... zároveň jde ale o ženu, která pracuje na nejvyšším postu, jakého mohla ve své profesi v životě dosáhnout, i kdyby byla mužem. Témat k rozhovoru nespočet, pokusil jsem se žádnému nevyhnout.

Čekal jsem odměřenou ranařku, ale paní Renata mě svou vstřícností mile překvapila. Přesto se raději vyhýbala některým soukromým otázkám. Proč? To už se dozvíte níže...

Renata VeseckáJméno: Renata Vesecká
Datum narození: 27. března 1960
Znamení: Beran

Znáte seriál Jake a tlusťoch?
Samozřejmě znám.

A líbí se vám?
Líbí. Musím říct, že ráda sleduju seriály, které se týkají justice nebo policejní práce - baví mě.

V čem jsou seriály odlišné od reálné justiční a policejní práce?
Je to neuvěřitelně nadsazená věc. Ať už jde o justiční nebo detektivní seriály, zpravidla se v nich používá postup, který by v životě nemohl u našeho prokurátora ani u soudu obstát. Nadsázka je veliká.

V čem vlastně u nás spočívá práce státního zástupce?
Myslím si, že seriály, o kterých jste hovořil, naprosto zkreslují povolání státních zástupců nebo prokurátorů.

Takže je považujete v tomhle ohledu za špatné?
Jak se to vezme. Úloha státního zástupce je u nás pro kauzu jako takovou daleko širší a daleko zásadnější. Státní zástupci jsou ze zákona orgánem veřejné žaloby - tedy zastupují veřejnou žalobu, ne stát. Ono to označení „státní zástupce" je trochu zavádějící.

Možná by tedy bylo lepší označení „veřejný žalobce“?
Přesně tak, možná by byl lepší termín „veřejný žalobce", anebo termín „prokurátor", který je v řadě zemí historicky zachován. Každopádně vedle veřejné žaloby mají státní zástupci ještě úlohu při objasňování kriminality - tu provádí policie, ale od počátku tam státní zástupce vykonává dozor.

Tomu nerozumím, jako že hlídá policii, aby něco nezvojtila?
I tak by se to dalo říct. Hlídá policii, aby postupovala objektivně a zákonně.

Tedy jste takoví muži a ženy pravdy...
Je to spíš snaha o hledání pravdy, nebo nalézt pravdu, ale „absolutní pravda" a „absolutní spravedlnost" jsou vysněné pojmy. Státní zástupci a soudci se snaží najít pravdu a spravedlnost, ale všechno je odvislé od důkazních možností, jinými slovy, od možností najít pravdu.

Stalo se vám někdy, že jste po ukončení případu měla dilema - že se třeba všechno neprošetřilo tak, jak by mělo? Že jste třeba přispěla k odsouzení někoho tak trochu neprávem?
Tuhle práci dělám už hodně dlouho, pětadvacet let. Rukama mi prošly určitě stovky případů. Nedokážu si teď vybavit, že bych měla případ, při kterém bych měla takové pochybnosti, abych na něj musela neustále myslet a říkat si: „To jsem měla udělat jinak... nebo: „Bylo to správně?“ V rámci své praxe jsem se naučila postupovat tak, že pokud jsem pochybnosti měla, tak jsem případ neposouvala dál a nehnala ho k soudu. Věděla jsem, že nemám jednoznačné důkazy k tomu, abych usvědčila pachatele. Ten proces je velice komplikovaný a není jen o pár důkazech, je to celá souhra procesů, které buď vytvoří jasný celek, nebo nevytvoří.

Renata Vesecká

Nebojíte se odvety, když se dostanou, nebo jistě již dostali vámi žalovaní na svobodu?
Vy jste označil práci státního zástupce jako práci hledače pravdy, já si vzpomínám na jednoho státního zástupce, který naši práci označil za práci čističe kanálů. Státní zástupci pracují v prostředí kriminality. Dnes a denně se setkáváte s kriminalitou a nemůžete odhadnout, zda se pachatel byť lehčí kriminality, třeba kapesních krádeží, nezachová v rámci odvety jako pachatel trestného činu vraždy. Riziko provází práci státního zástupce neustále - pohybuje se v prostředí neoblíbenosti.

Dobře, ale já se ptal konkrétně na vaše pocity...
Všichni jsme lidé, takže nebudu předstírat, že jsem vždy měla pocit absolutního bezpečí. Ale s tím rizikem jsem do téhle práce šla.

Je třeba tohle důvod, proč své soukromí před médii chráníte, jak jsem si o vás přečetl? Třeba že kvůli tomu nemáte děti?
Jeden z důvodů je, že nemám potřebu široké veřejnosti sdělovat podrobnosti o svém zázemí. Možná i trochu kvůli bezpečnosti. Druhý důvod je ten, že zázemí je ryze soukromá věc, která nesouvisí s mojí prací, tedy ani nevidím důvod o svém soukromí hovořit. Navíc, když si v různých plátcích přečtu soukromoprávní spory, co vedou hvězdy showbyznysu - rozvádějí se a zase berou, propírají své „špinavé prádlo" na prvních stránkách médií - přijde mi to nešťastné a k mé profesi zcela nevhodné.

Návod Renaty Vesecké, jak se stát nejvyšším státním zástupcem

„V pěti bodech to bude pouze pojmenování několika vlastností.“

  1. Pracovitost.
  2. Cílevědomost.
  3. Nezávislost na čase a místě.
  4. Zodpovědnost.
  5. A nebát se jít s vlastní kůží na trh.

Vy jste jako nejvyšší státní zástupce už spíš manažer, řekl bych, je něco, co vás na konkrétně této pozici překvapilo?
V rámci manažerské pozice asi nic. Snad jen, že jsem do té doby měla možnost pracovat v relativně menších kolektivech. Myslela jsem si, že všichni jdou za stejným cílem. V širším měřítku jsem zjistila, že tomu tak není.

Konkretizujte to...
Někdo vnímá práci státního zástupce dnes úplně stejně, jako ji vnímali státní zástupci v šedesátých, sedmdesátých letech.

Nemohu se nezeptat na kauzu „justiční mafie“ a různé politické tlaky na vaši pozici. Dokonce i ombudsman a někteří vaši kolegové vám navrhovali, abyste svůj post opustila. Jak to celé na vás působí?
Vnímám to jako důsledky politické nestability a rozháranosti té které etapy, ve které se tento stát právě nacházel: před volbami, po volbách, rozdělování si moci... Nejsem první pátek na státním zastupitelství a vím, že ačkoli státní zástupci zpravidla nejsou v politických stranách, přiklánějí se k řešením některých situací i podle svého politického názoru. Já osobně bych si nikdy netroufla činit úsudky pouze z novinových článků a bez absolutní znalosti všech okolností. A věřte, že pozadí všeho znám.

Bavme se o budoucnosti - jste na nejvyšším postu, kterého jste mohla ve své profesi dosáhnout. Až jednou nebudete nejvyšší státní zástupkyní (třeba kvůli politickým tlakům), co plánujete? Přemýšlela jste nad tím, co byste dělala?
Žádný politický tlak ani vůle mě nemůže zbavit funkce státního zástupce, pouze funkce nejvyššího státního zástupce. Čili jsem si vědomá, že to není funkce nadosmrti. Naopak mě překvapili někteří státní zástupci, kteří neunesli své odvolání a snaží se vytvořit dojem, jaký je na státním zastupitelství nepořádek. Já takový problém nemám.

Takže nepraštíte do stolu a neřeknete: „To jste mě teda naštvali, už nebudu státní zástupkyně, jdu okopávat zahrádku!“
(Smích) Určitě nevím, co bych přesně dělala, kdyby k odvolání došlo, ale vím, že ve mně nezůstane žádný pocit zhrzení. Zůstanu buď státní zástupkyní, nebo se stanu advokátkou, soudcem... možností mám více a vzdělání mi umožňuje pracovat v jakékoli právnické profesi. Jsem člověk, který neplánuje daleko dopředu. Vím, že mohou nastat různé podmínky, a rozhodovat se budu, až ta doba nastane.

Renata Vesecká v plavkách

Čtenářka Univerzální uklízečka nám poslala pro vás otázku: „Zdravím paní Veseckou. Zajímala by mě jedna věc. Vypadáte jako hodně přísná žena, nemají s tím muži (myšleno jako partneři) problém? Říká se, že vysoké postavení u ženy její partner hůře nese. Je to pravda, nebo to naopak vašemu partnerovi imponuje?
Nejsem žádná akční feministka, přesto mám trochu feministický názor, a to že pouze slabí muži a slabé osobnosti nedokážou skousnout ženy ve vysokém postavení. Komunikace a osobní vazby mezi muži a ženami jsou o osobním nastavení, osobních vlastnostech a osobnostech. Já ani můj partner s tím nemáme problém.

Co vás nebaví na práci nejvyššího státního zástupce?
Věčné dohadování a věčné řešení problémů, které nastávají v důsledku práce některých státních zástupců s myšlením, jak už jsem říkala, z let minulých. To je to, co mě unavuje a otravuje - věčné zápolení s tímhle druhem uvažování a neschopností přistoupit na jasné argumenty, překročit svůj stín.

Je pro ženu ve vrcholné funkci těžké velet mužům?
Obecně to těžké není, ale jsou muži, kteří to těžko nesou. Nejen státní zástupci, ale i policisté. Státní zástupce je ten kdo kontroluje vyšetřování a ukládá policii úkoly. To občas policisté od žen hůře snáší. Nicméně v mé osobní praxi jsem měla štěstí a dobrou spolupráci. Na druhou stranu je spousta mužů, kterým se dobře pracuje pod vedením ženy - je to o osobním přístupu ke každému zvlášť.

Kdybyste si měla sáhnout do svědomí. Je vaše vedení dialog, nebo musí být po vašem?
(Směje se) Popravdě, a mí kolegové by teď kývali hlavou, vedu dialog, ale když jsem si svým rozhodnutím jistá, nebo ho považuji za správné, pak dialog nevedu a prostě rozhodnu.

Je pro vás české právo dokonalé?
Nemyslím si, že by jakékoli právo bylo dokonalé.

A co je na tom našem konkrétně špatně?
Jako státní zástupce bych nejraději hodnotila právo trestní. V rámci boje s kriminalitou ho i zahraniční odborníci hodnotí jako bojeschopné s kriminalitou, ač mu lze jistě vytknout přílišnou formálnost. Kdybych ale měla hovořit o právu obecně, tak jeho největší problém je přemíra novel a úprav právních norem, vyhlášek a předpisů. Složitost, nejednoduchost a dokonce nejednotnost, kterou je potřeba řešit další novelou, je špatně.

Co si myslíte o trestu smrti?
Je to velice složitá věc. V praxi jsem se setkala s řadou případů, kdy došlo k vraždám dětí, nebo rasově motivované vraždy - třeba v kauze Pechanec, kde byl zavražděn otec dětí, ale bylo to v době, kdy matka těch dětí umírala na rakovinu a nedočkala se ani rozsudku. Děti zůstaly samy. V návaznosti na takové případy si umím představit, že pozůstalí se nedokážou nikdy smířit s tím, že nebude totéž vykonáno na pachateli. Dokonce se dokážu vžít do jejich pocitů, ale zároveň považuji trest smrti za odvetu. Trest můžete vykonat i doživotním uvězněním, ale trest smrti znamená, že společnost vykoná totéž, co vrah. Tedy že zabije živého jedince - to si myslím, že není dobře. Znova zdůrazňuji, že ale dokážu pochopit pocity příbuzných oběti.

Vězeňství je v očích veřejnosti trochu devalvované. Vy říkáte, že doživotní trest je dostatečný, ale já bych vám mohl namítnout, že to není žádný trest, při stavu našich věznic. Co si myslíte o našich věznicích, jsou dostačující? Neměly by se podmínky zpřísnit? Že by třeba vězni měli vykonávat nějaké zbytečné práce, vozit kolečko s pískem do kopce a zase dolů?
S nesmyslnou prací bych nesouhlasila. Smyslem výkonu trestu není pachatele psychicky zdeptat, ale zabránit spáchání dalšího trestného činu a potrestat ho za to, co způsobil. Uvěznění v rámci cely je způsob trestání. Otázka je, jak moc jsou naše věznice k vězňům přísné. Diskutováno je to ve společnosti od devadesátých let, kdy došlo k rapidní změně výkonu trestu. Vzpomínám si, že jeden prokurátor v roce 1989 nevěřil vlastním očím, když ve věznici viděl, jak si vězni posílají vězeňskou stráž, aby jim donesli vodu na kafe. To byla doba velkých změn a věcí postavených na hlavu. Dnes už je to překonané. Nicméně, způsob výkonu trestu je potřeba stále diskutovat a nastavit jeho podmínky, aby nebyl jen izolací podobnou vojenskému cvičení nebo nějakému táboru, ale trestem.

Co vy a eutanázie?
Jsem její příznivec. Ale samozřejmě jsou podmínkou perfektní legislativní podmínky, bez nich není eutanázie možná. A mám k tomu i vlastní zkušenost. Zemřela mi jedna z nejlepších kamarádek ve svých osmačtyřiceti na rakovinu. Zažila jsem její poslední dny. Řekla bych, že dokud se člověk tváří v tvář nesetká s absolutním utrpením, které nevede nikam jinam než ke smrti, pak asi nepochopí. Ale když máte možnost se s tím setkat, tak změníte názor.

Fotografie: Archiv Renaty Vesecké

Dovedete si představit, že byste zastávala tak vysokou funkci? Dokázala byste velet mužům? Jaký máte názor na Renatu Veseckou - myslíte si, že jde o ženu na svém místě? A co ve článku zmíněná kauza „justiční mafie“ - je podle vás Renata Vesecká obětí výmyslů Marie Benešové?

Reklama