Dnes a zítra se českým voličům otevřou volební místnosti v rámci celoevropských voleb do Evropského parlamentu. V České republice se bude volit 21 poslanců z celkového počtu 751 europoslanců….

Nově zvolené europoslance čeká pětiletý mandát (do roku 2019). Hlasování se zúčastní všech 28 unijních zemí. Už ve čtvrtek se volební místnosti otevřely v Nizozemsku a Velké Británii, ode dneška mohou k volebním urnám vyrazit i Češi. Poslední volební místnosti se zavřou v neděli a to ve 23:00 v Itálii. Poté budou zveřejněny výsledky ve všech členských státech. Evropští politici a především lídři velkých frakcí tvrdí, že hlasováním o novém složení europarlamentu mají voliči poprvé možnost ovlivnit výběr nového šéfa Evropské komise. Hlavní otázkou nynějších eurovoleb bude ale především míra úspěchu euroskeptických či otevřeně protievropských politických stran. 

Česká republika po těchto volbách přijde oproti současnému stavu o jednoho europoslance (nově bude Česko mít 21 zástupců), protože dle Lisabonské smlouvy budou počty poslanců celkově o něco sníženy. Tento rok se volebního klání účastní rekordních 38 uskupení, což je o 5 více než při minulých volbách v roce 2009, v nichž jasně zvítězila ODS, je však velmi málo pravděpodobné, že svůj výsledek obhájí. Dle průzkumů veřejného mínění vede hnutí ANO 2011 s lídrem Pavlem Teličkou před ČSSD, kterou do voleb vede známý sociolog Jan Keller.

Dle experta na stranické a volební systémy politologa Tomáše Lebedy jsou však volby v Česku podceňované, neboť Češi příliš nerozumí evropským institucím a nevidí v nich důležitost, dle jeho slov ve chvíli, kdy část politické elity říká, že evropská integrace není správná, je tímto názorem následně společnost „nakažena“. Obzvláště pakliže nemá dostatečné znalosti. V této souvislosti jmenuje i známého euroskeptika, exprezidenta Václava Klause, který dle jeho mínění povědomí Čechů o EU velmi poškodil.

fvdf

Buďme ovšem IN a nepodceňujme je, milí čtenáři! Vyjádřeme náš názor, máme-li tu možnost...

Reklama