Zdá se to takřka neuvěřitelné, ale je to už celých pět let, kdy dvanáct států Evropské unie přijalo společnou měnu a do oběhu se poprvé dostaly bankovky a mince společné evropské měny. Je to tak, euro slaví páté narozeniny. Byla to tehdy sláva převeliká, všichni se těšili na světlé zítřky, které společné platidlo přinese. Ale jak je to teď?

V prosinci byl ve francouzském časopise Le Pèlerin zveřejněn výsledek průzkumu TNS Sofrés, který rozhodně nebyl potěšující. Jednalo se sice pouze o Francii, ale i tak je poněkud znepokojující, že 52 % Francouzů považuje zavedení eura za „špatnou věc“. 51 % obyvatel je tam také přesvědčena, že zavedení eura zbrzdilo ekonomiku.

Ještě negativnější byly reakce na vliv eura na ceny na francouzském trhu: 94 % obyvatel si myslí, že výrazně přispělo k podražení.

Podobné ohlasy na euro jsou ale slyšet z celé Evropy, kde proběhl v září loňského roku průzkum Evropské komise Eurobarometr. O výhodnosti eura je dnes přesvědčena už méně než polovina obyvatel států, ve kterých euro platí. V Německu se euru dokonce uštěpačně přezdívá teuro.

Česká republika se přitom chystá na zavedení společné měny už za pouhé tři roky, tedy v roce 2010. Přitom se nedá předpokládat, že by se situace zlepšila, pokud se ovšem nepodaří zreformovat a změnit stanovy centrální banky, po čemž volá stále více evropských politiků. Zda se to však stane, je otázka značně nejistá.

Přitom část ekonomů u nás tvrdí, že bychom se neměli eura bát a že česká ekonomika je už natolik silná, aby s ní přechod na euro nemohl výrazně otřást. Když se ale podíváme, jak otřásá veřejným míněním států, kde platí, nezbývá než zapochybovat a pohlížet na jeho přijetí s obavami.

Murphyho zákon: "Bez ohledu na to, o čem se mluví, vždycky jde o peníze."

Naštěstí nás může uklidnit, že do tří let bude muset naše republika vyřešit ještě hodně jiných problémů jako je např. sestavení nové vlády, která by vydržela do mimořádných voleb, jež snad ustanoví vládu, která Českou republiku k zavedení eura přivede. Než se potenciální nový ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) bude moci byť jen začít zabývat eurem, bude muset vyřešit problém rozpočtu země na tento rok.

Zatím Kalousek slibuje skoro jako Vodafone – snížení daní pro každého! A navíc hodlá ušetřit z rozpočtu 70 miliard. Jak vidno, otázka eura je opravdu vzdálená a pálit nás nemusí. Spíš buďme zvědavi, jestli třeba Miroslav Kalousek nezkusí Ježíšův trik s rybou, protože bez něj jeho sliby nevypadají zas tak reálně.

Reklama