Tradičně se k nejoblíbenějším jménům jednoznačně řadí trojice Jan, Tomáš a Jakub. Například v lednu roku 1999 a ve stejném měsíci o rok později dostalo nejvíce chlapců jméno Jan, po nich následovali Jakubové, na třetím místě se usadili Tomášové. V dalších letech, až do roku 2004, se v lednu pořadí v první trojici chlapeckých jmen sice občas zpřeházelo, ale tato tři jasně v žebříčku nejpoužívanějších vedla.
A jak vypadala v těchto letech první desítka chlapeckých jmen, které matrikářky zaevidovaly v zemi nejčastěji? Najdeme v ní kupříkladu Vojtěcha, Ondřeje, Jiřího, Martina, ale i Adama nebo Petra.

Tereza, Kateřina. Tato jména dostala nejvíce děvčátka, která se narodila v lednu, a to v letech 1999 až 2004. Další pořadí už není tak pevně dané jako u chlapců. Například Michaela se ze třetí příčky ledna roku 1999 propadla v tom samém měsíci o pět let později až na 14. místo.
K dalším nejoblíbenějším patřila v lednu v letech 1999 až 2004 i Adéla, Veronika, Markéta, Natálie, ale třeba také Eliška, Marie nebo Lenka.

Já vím, nic to neznamená. Při výběru jména se neřídíme žádnou statistikou, ale srdcem a rozumem. Naopak, statistika vzniká jako odraz reality.
Chceme, aby se jméno líbilo, aby se dobře vyslovovalo, aby nám připomínalo maminku, babičku nebo nějakou možná literární či jinou zajímavou postavu, která v nás vzbuzuje příjemné emoce. Chceme, aby se ze jména daly vytvořit hezké zdrobněliny, aby neznělo hanlivě, aby nebylo příliš komplikované, aby prostě bylo to "nej". Aby se k našemu drobečkovi hodilo, i když, to je asi to nejtěžší, odhadnout, jak ten náš kluk či holka bude vypadat a jestli mu námi vybrané jméno sedne.

"Nikdy bych nedala svému dítěti jméno, které mi připomíná někoho, s kým jsem neměla v životě dobré zkušenosti," přiznala se má kamarádka. "Na základce jsme měly učitelku češtiny, která nám dávala neuvěřitelně zabrat. Její hodiny, to byl stres, slabší povahy v době písemek a diktátů raději marodily. I já mám s jejím křestním jménem spojené tak nepříjemné asociace, že bych své dceři toto jméno nedala, i když manželův otec má stejné křestní jméno v mužském rodě. Musela jsem mu vysvětlit, že k tomu mám nezvratitelnou averzi."

Existují knihy, kde se dozvíte, co vlastně křestní jméno znamená, kdy a jak vzniklo a jakou má podobu v cizím jazyce. Pokud se vám líbí takové, které v kalendáři či v odborné publikaci nenajdete, obraťte se na oddělení matriky, kde vám poradí, zda vámi vybrané jméno lze či nelze miminku dát.

Marie je známé jméno. A Eulálie? Co o ní víme? Eulálie se podle historických pramenů narodila ve vážené křesťanské rodině roku 292 ve městě Mérida. Za císaře Diokleciána byli křesťané pronásledováni i ve Španělsku. Eulálie viděla, jak jdou křesťané raději na smrt, a toužila také zemřít pro Krista. Byla vojáky mučena, ale nenaříkala. Krvácející rány na jejím těle vojáci vypalovali pochodněmi, a když i tato muka přetrpěla, byla upálena dle legendy příštího dne v pekařské peci. Eulálie je jedna z nejvíce uctívaných mučednic ve Španělsku a je patronkou šestinedělek. Bývá zobrazována jako dívka s křížem.

 

Reklama