Zaručeně provoní vzduch u vás doma. Spolehlivě odpudí moly. Protáhne vám ucpaný nos. O kom je řeč? O eukalyptu čili blahovičníku, aromatické rostlince z daleké Austrálie. Čím je tak zvláštní? Jemné žlázky eukalyptu dezinfikují vzduch svými silicemi. Průmyslově se užívá do léčiv proti zánětům horních cest dýchacích.

Eukalyptus si můžete vypěstovat přímo doma za oknem a proslulé silice budete mít doslova z první ruky. Botanické názvy dvou běžně pěstovaných druhů Eucalyptus globulus a Eucalyptus citriodora (česky blahovičník) označují rychle rostoucí keřovité až stromky, původem z Austrálie a z Tasmánie, kde tvoří řídký lesnatý porost. Keříky mají nazelenalou nebo modrošedou barvu. Listy jsou měkké a mají vejcovitý tvar. Plodem eukalyptu je čtverhranná tobolka.

Botanicky jde o vzdálené příbuzné naší myrty. Ve své domovině rostou velmi rychle v bažinatých půdách, které je nutné co nejrychleji odvodnit, čímž se zamezí vývoji larev komárů, přenášejících obávanou malárii. Dorůstají do několikametrové výše. Koaly na nich chroustají voňavé listy. Zvláštní je, že tyto listy neposkytují téměř žádný stín. Jeho listy se totiž vždy natáčejí hranou ke slunci, a proto stín nevznikne téměř žádný. Do Evropy se dostal eukalyptus až v 19. století.

Účinky
Eukalyptus považovali již australští domorodci za všelék. Léčili jím nachlazení, horečku, revmatické bolesti i úplavici. Považovali jej za protijed proti hadímu uštknutí. Velmi pozitivně působí na dýchací cesty, podrážděnou sliznici, uvolňuje ucpaný nos, tlumí kašel a má zahřívací účinky. Neměl by se používat v těhotenství a v době kojení.

Pokud je silice užitá vnitřně, tak může způsobit otravy, které jsou doprovázené nevolností, zvracením, závratěmi, bolestmi žaludku, křečemi, zúženými zornicemi nebo slabostí ve svalech. Při zevním užití se doposud žádné nežádoucí účinky nevykázaly. Eukalyptus může zesilovat účinky léků, které snižují hladinu cukru v krvi.

Dlouhověkost
Rostlina sama staví listy tak, aby nemusely čelit úpornému slunečnímu žáru. Zásady pěstování jsou dvě: hlava (nadzemní část) v suchu, nohy (kořeny) vždycky ve vodě. Květináč s rostlinkou postavte v bytě  k oknu, hlubší misku nezapomínejte neustále dolévat vodou (pochází přece z bažin!). Dobře udržovaný exemplář vydrží v domácnosti řadu let.

Během zimy může být eukalyptus v chladnějším pokoji, nikdy však na mrazu. Za všech okolností potřebuje dostatek světla. Poněvadž rostlina roste bujně, je třeba jí zaštipovat vrcholky. Pak vytvoří krásné košaté tvary podobné bonsajím. V létě bude eukalyptus vděčný za umístění na zahradě nebo na stinném balkoně. S přihnojováním nejsou potíže. V létě 1x týdně, v zimě 1x za měsíc vícesložkovými hnojivy.

Odpuzovač hmyzu
Při přesazování se nesmějí zranit kořínky, proto přenechejte množení odborníkům. Listy blahovičníků obsahují až 3 % velmi aromatických silic, které vydechují do ovzduší. Průmyslově se silice získávají destilací z listů a zpracovávají se na dezinfekční pomocné látky, které úspěšně zasahují při zánětech horních cest dýchacích jako složka pro inhalování, do silně zředěných nosních kapek. Hlavně v rodinách s malými dětmi je vhodné obohatit prostředí tímto keříčkem. Listy rozetřené v prstech velmi silně voní.

Rostlina je porostlá jemnými žlázkami, které vypouštějí do vzduchu velká množství aromatických silic, a tím jej dezinfikují. Významné jsou vonné látky, hlavně citran, citronellol a geraniolcerát, které i po krátkém kontaktu s dlaní ulpívají dlouhodobě na pokožce a svěže voní. Rostliny zvyšují vlhkost vzduchu, dezinfikují jej a příjemně provoní. Nastříhané přebytečné výhony můžete usušit a parfemovat jimi nejen čaje, ale i skříně s oděvy, také spolehlivě působí proti molům.

Pochoutka medvídků koala
- Eukalyptus pochází z Austrálie a Tasmánie, kde slouží jako hlavní potrava pro medvídka koalu. Je příbuzný s myrtou. Do Evropy se dostal až v 19. století.

- Roste v bažinatých půdách, takže při domácím pěstování potřebuje hodně vláhy, nadzemní část rostliny ale musíme udržovat v suchu.

- Rostlinu je třeba chránit před mrazem. I v zimě musí mít dostatek světla. V létě můžeme rostlinu umístit do zahrady nebo na stinný balkon.

- Za péči se eukalyptus odvděčí v mnoha směrech. Osvěží vzduch, intenzivně voní a chrání šatníky před molí invazí.

Věříte bylinkám? Kupujete je sušené, nebo si je pěstujete sama? Bez které by se vaše domácnost rozhodně neobešla a proč? Můžete čtenářkám poradit nějakou zaručeně „zázračnou“ bylinku?