Druhý ze série článku Etiketa správné návštěvy s Dianou nám radí jak správně přijít na návštěvu. Nezapomeňte se taky zapojit do soutěže na www.spravnanavsteva.cz a vyhrát například fotoaparát Instax, plecháčky Carla nebo samotné pralinky Diana.

Léty prověřené pravidlo říká jasně:
Nejlépe se na návštěvě pobavíte, pokud bude hostitel vědět, že přijdete. Přijít na návštěvu neohlášen je považování za nevychovanost a můžeme si to dovolit maximálně tak k velmi dobrým přátelům nebo blízkým příbuzným. Pokud ale ani je nechcete uvést do rozpaků, vždycky předem napište nebo zavolejte (nemluvě o situacích, kdy pojedete půl hodiny navštívit někoho, kdo zrovna není doma).

Ovšem pozor, pokud podobnou situaci zažijete z druhé strany, tedy že k vám dorazí nečekaná (a možná i nechtěná) návštěva, jako správný hostitel ji vždy musíte přijmout. Schovávání se za záclonou a předstírání, že nejsme doma, bývá dost často odhaleno a může vést k ještě trapnějším okamžikům. Pokud opravdu nemáte čas (nebo náladu), je naprosto v pořádku s hostem prohodit pár slov, omluvit se a dohodnout třeba náhradní termín návštěvy na některý z dalších dnů.

I když budete ohlášeni, nechoďte příliš brzy. Hostitele byste mohli uvést do trapné situace, kdy nebude vědět, jestli se má věnovat vám, nebo zda má dokončit vytírání podlahy nebo třeba přípravu občerstvení. Na návštěvu se sluší nepřijít s prázdnýma rukama. U té formálnější budou vhodné květiny nebo bonboniéra pro dámy a láhev něčeho dobrého pro pány, u méně formálních návštěv potěší třeba malý příspěvek k občerstvení, jako je bábovka, zmiňovaná bonboniéra, sušenky nebo lahev vína.

A jak je to s přezouváním? Etiketa hovoří jasně, na návštěvě bychom neměli nutit hosta se zouvat. Koneckonců, zouvání se na návštěvách je jeden z českých fenoménů, na který můžeme narazit snad už jen v severských zemích, kde je ovšem ze značné části dán podnebím. Na druhou stranu, tento zvyk je u nás pořád natolik zakořeněný, že pokud se nejedná o velmi formální návštěvu, můžeme se na něm prostě dohodnout. Nabídněte hostům možnost přezout se na chvíli do něčeho pohodlnějšího a určitě neodmítnou. Obzvláště, když venku bude pršet nebo - nedej bože - sněžit.

V případě, že se chystáte k někomu na návštěvu doporučujeme přečíst si také další článek ze série etiketa správné návštěvy s Dianou:


 

Reklama