Poslední článek ze série Etiketa správné návštěvy s Dianou nám radí,  kdy je ten správný čas odejít a návštěvu slušně ukončit.

Pokud jste na návštěvě, nespoléhejte rozhodně na to, že vás hostitel v jednu chvíli prostě „vyžene”. Naopak, to on ani nesmí. Pohostinnost nám velí zůstávat s našimi hosty, dokud se sami nerozhodnou odejít, a je proto na nich, aby ten vhodný okamžik sami rozpoznali. Jak se říká - ryba a návštěva třetí den smrdí - a tři dny je v tomto ohledu opravdu hodně dlouhá doba.
5cd3fb7084ad0obrazek.png
Neexistují tabulky, které by stanovovaly, jak dlouhá by návštěva při které příležitosti měla být. Samozřejmě nejdůležitějším měřítkem zůstává zábava. Pokud se všichni dobře baví a na nikom není vidět únava nebo nějaké pochybnosti, může se návštěva protáhnout a jistě to nikomu nebude vadit. Na druhou stranu, pokud propásneme správný okamžik k odchodu, zřejmě to na hostitelích poznáme. Ne sice přímo větou typu „Vy už si kávu nedáte, když jste na odchodu, že?” ale spíše stylem odpovědí nebo jejich zapojením do debaty.

Stejně jako příliš dlouhá návštěva není příliš vhodná ani návštěva příliš krátká. Pokud ovšem hned na začátku neavizujeme, že jdeme jen „na skok” a toto náležitě nezdůvodníme (další neodkladný program, případně jsme dorazili v pozdní hodinu). Ve chvíli, kdy zůstaneme déle a hostitelé nás pozvou třeba na večeři, musíme posoudit, zda to myslí vážně, nebo spíše jako zdvořilostní frázi a svou přítomností bychom už narušovali jejich rodinný či osobní život. Pokud podobné pozvání odmítneme, je vhodné odejít co nejdříve, rozhodně neodcházíme hned po jídle.

Jsme-li na druhé straně, tedy v roli hostitele, ujistíme se, že se naši hosté dostanou v pořádku domů. Mělo by být samozřejmé ukončit návštěvu tak, aby se mohli zpět dostat pohodlně třeba MHD. Pokud od nás odchází sama dáma, etiketa nám velí nabídnout jí doprovod.

Při návštěvě si určitě nezapomeňte udělat fotku toho, co hostitel připravil a nebo třeba selfie s hostitelem. Každá z těchto fotek Vám totiž umožní zapojit se do soutěže na www.spravnanavsteva.cz .

Vyhrát můžete například fotoaparát Instax, plecháčky Carla nebo samotné pralinky Diana. Doufáme, že Vám naše články o etiketě správné návštěvy pomohly a už se nebudete cítit při odchodu nekomfortně.

V případě, že se chystáte k někomu na návštěvu doporučujeme přečíst si také další článek ze série etiketa správné návštěvy s Dianou:

5cd3feb18be09carlalogo.png 

Reklama