„Vinci… Proč ne da Vinci?“
“Nebudu přece říkat da, jako nějaký Rusáci!“

 

Tuhle větu říká jeden polský lupič tomu druhému v nové kriminologii tohoto týdne.

Krimi, protože loupí nejvýznamnější obraz polských galerií, Dámu s hranostajem Leonarda da Vinciho neboli lasičku, a komedie proto, že uctivý divák má po celou dobu filmu zdařile nakročeno k úsměvu.

 

Polský vězeň, který byl načapán u krádeže mincí, je podplaceným vězeňským lékařem uznán jako chorý a vychází z prostor věznice. To vše zařídil Špek, sípající hlavoun s historií politika. Na otvírajících železných vratech vězení se objeví nápis „Vinci“, hrdina vychází do svobodného světa - film začíná.

 

V černobílých záblescích se vracíme o roky zpět.
Zloději mincí byli před lety dopadeni.
Tedy ten druhý komplic, který vše zhatil kvůli své běhavce a vášni k šachům, nebyl prozrazen. Existuje totiž lupičská etika, která je u zločinců velkoho formátu tím, co je nám na nich sympatické.

Jsou to sympaťáci oba. Černovlasý a širokoplecý Tsuma (Robert Wieckiewicz),  který sem tam ukáže svůj svalnatý postoj, což je tak trochu navíc. Zato ten druhý, napravený a vychytralý Julian (Borys Szyc),  který zvládne studovat, zneškodňovat bomby v policejním mundúru, zúčastnit se zločinu století a ještě ve starém Wartburgu s pugetem konvalinek sbalit půvabnou malířku, ten je přesný, ten je akorát.

 

Režisér Juliusz Machulski, na jehož Sexmise nebo Vabank si jistě vzpomínáte, neopomněl vtip a tolik přítomnou atmosféru, která dává jeho snímkům jakýsi punc, u něhož nechybí překvapivý závěr.

 

Tato hra s kopiemi, originály, znalci, boháči a padělateli je v konečném rozuzlení nejen vtipná. Dle pravdivého příběhu této krádeže vyhraje úsměvné dobro nad policejním a mamonářským zlem, a dokonce jsou boháči potrestáni. Zůstávají sedět ve svých tajných domácích modlitebnách s očima vyvalenýma na hranostaje, který má o jeden fousek míň…

 

Co chtít více od zdařené krimikomedie?

 

Režisér Juliusz Machulski říká:

 

Můj film vypráví příběh o krádeži malby Leonarda da Vinciho „Dáma s hranostajem“ z muzea Czartoryskych v Krakově.

Chtěl jsem natočil thriller, který by byl zároveň velmi legrační. Věřím, že dramatická zápletka by měla nabízet také hodně humorných narážek a zdůraznění. Aby příběh působil přesvědčivě a diváci se mohli zaměřit na jeho zápletku, obsadil jsem do rolí hlavních postav mladé talentované debutanty.

Krádeže umění jsou stejně staré jako umění samo. Nechal jsem se inspirovat slavnou loupeží „Mony Lisy“ z Louveru v roce 1911, o níž jsem se dočetl v novinách. Dodnes je předmětem dohadů, zda se podařilo najít skutečný originál, nebo zda je ta „Mona Lisa“, která dnes visí v muzeu, pouhou kopií neznámého génia.

 

Juliusz Machulski

 

 

 

Vinci

Režie: Juliusz Machulski

Scénář: Juliusz Machulski

Kamera: Edward Kłosiński P.S.C.

Hudba: Maciej Staniecki

Hrají: Tsuma -  Robert Wieckiewicz, Julian – Borys Szyc, Hagen – Jan Machulski, Magda – Kamilla Baar, Gruby – Mieczysław Grąbka, Wilk -  Marcin Dorociński, Werbus - Jacek Król, Kudra - Łukasz Simla, Szymański – Dominik Bąk

 

Distributor: Bontonfilm, premiéra: 28. 7. 2005

 

Kde hrají v kinech

 

Zdroj: presskit

Reklama