Estragon má svůj původ a ve střední a jihozápadní Asii. Je tedy běžným kořením v Turecku nebo Arménii. Velkou oblibu má však také ve Francii, kde se o něm kuchaři zmiňují již v 16. století. Známe ho i u nás?

Cesta do Evropy

estragon

Podle dochovaných pramenů přinesli estragon z Asie do Evropy poprvé před 800 lety francouzští křižáci. Poté se postupně rozšířil do celé Evropy.
Zřejmě ho měli při svých bojových cestách neustále u sebe, neboť středověká pověra praví, že větvička estragonu uschovaná v oděvu chrání svého majitele před kousnutím jedovatými zvířaty a draky. Překlad latinského slova „dracunculus“ znamená: „malý drak, saň nebo had“. Listy této rostlinky opravdu připomínají jazyk ještěra.

Celý, přesný název v latině však zní: Artemisia dracunculus. První část je prý odvozena od jména řecké bohyně Artemis, ochránkyně panen, neboť estragon se používal jako jeden z prostředků pro přerušení, či lépe řečeno ukončení těhotenství. Takže pozor na něj.

Vzhled rostlinky

Estragon, u nás více známý pod jménem pelyněk, je vytrvalá rostlina z čeledi hvězdicovitých, dorůstající výšky 50-120 centimetrů. Přímá, rozvětvená, dřevnatá lodyha je porostlá úzkými, kopinatými a hustě čárkovitými lístky. Nejvíce vůně - podobné anýzové, se ukrývá ve vrcholcích výhonů a v mladých listech. Lahodné jsou u tohoto bylinkového druhu rozvité bílošedé kvítky, kvetoucí od června do září.

Koření (nejen) Francie

Čerstvé listy se používají do omáček, marinád, polévek, k masu nebo k výrobě bylinkového másla. Estragon se používá i sušený,k aromatizování vinných nebo ovocných octů, do nádivek, drůbeže, k pečeným a dušeným masům, do omáček, majonéz, při nakládání zeleniny, do salátů, marinád, polévek, k jemným zeleninám. Dodává pokrmům pikantně trpkou chuť.  Ve Francii je například velmi oblíbená pikantní estragonová hořčice.

Účinnost proti žaludečním obtížím i létajícímu hmyzu  

Estragon obsahuje látky, které mají vynikající účinek na trávení, povzbuzuje totiž vylučování trávících šťáv a zvyšuje tak chuť k jídlu. Působí také proti kornatění cév a je močopudný. Menší měrou přispívá také ke snížení krevního tlaku.
Pelyněk má i desinfekční účinky, nesmí se však ve velkém množství používat v těhotenství. Zavěšená větvička sušeného estragonu také odpuzuje hmyz a působí proti parazitům.

Příště: Bez wasabi ani ránu

použitý zdroj: Zdroj: Lesley Bremnessová, Bylinář - zdraví, krása a radost, Fortuna Print, 1990

Přečtěte si také:

 

Reklama