5c3df37020999obrazek.png
Už jako dítě toužila po herecké kariéře a s touto myšlenkou docela vážně koketovala ještě v dospělém věku po svatbě ve třicátých letech 20. století. Nakonec se proslavila v jiném oboru a smířila se s tím, že své jméno neuvidí na stříbrném plátně, ale „jen“ na lahvičkách svých krémů či parfémů. A udělala dobře! Jako zakladatelka kosmetického impéria se stala nejen celebritou, ale též jednou z nejbohatších žen světa.

5c3df35689567obrazek.pngA přitom pocházela ze skromných poměrů. Krásnou tvář zdědila Estée po své maďarské mamince Rose, která byla židovského původu. Ta odešla v roce 1898 z Uher spolu s pěti dětmi hledat štěstí do Ameriky za svým manželem, který už tam nějakou dobu pracoval. Jenže o několik let později poznala v New Yorku majitele drobného železářství Max Mentzera, za nějž se provdala. I on pocházel z bývalého Rakousko-Uherska. Někde se uvádí, že byl dokonce českého původu, zatímco podle jiných materiálů byl také Maďar. Holčičku, která se jim narodila v roce 1908 v New Yorku (nebo možná 1906 – vlastně se neví přesné datum, Estée ho tajila) pokřtili Josephine Esther. Neřekli jí ovšem jinak než maďarskou zdrobnělinou Eszti, a když začala chodit do školy, jméno jí upravili na podobu Estée.

Malou Estée fascinovala krása její maminky, která byla elegantní za všech okolností. Obdivovala její nádherné vlasy, které jí tak ráda česala, a taky krásnou pleť, již si udržovala jemnou a vláčnou pomocí krémů, které na ni v hojné míře nanášela. A více než o tatínkovo železářství se začala zajímat o práci svého strýce chemika, který měl lékárnu, v níž vyráběl různé mastičky, vodičky a olejíčky. To on ji naučil namíchat první pleťový krém. Estée se rozhodla, že začne v tomto oboru podnikat. Na rozdíl od svých starších rivalek Heleny Rubinsteinové či Elizabeth Ardenové, které začaly za cenu půjček podnikat dříve a ve velkém, byla Estée velice opatrná. Krémy nadále vyráběla ve své kuchyni a své výrobky prodávala tehdy běžným způsobem - pomocí podomního prodeje.

5c3df42eeea4cobrazek.pngA pak Estée poznala u jezera Mohegan muže svého srdce a zamilovala se. Joe Lauter byl synem rakousko-uherského emigranta. Tomu po příchodu do Ameriky na úřadech zkomolili jeho jméno. Joe si ještě před svatbou nechal jméno opravit a ženil se už jako Joseph Lauder. Svatba se konala 15. ledna 1930, Estée byla nádherná nevěsta, měla krásné bílé saténové šaty s dlouhou vlečkou, kytici bílých lilií a poprvé v životě použila na rty svou právě vyrobenou rtěnku. Od toho dne ji používala už denně.

Joe byl velmi schopný účetní, a tak jí po narození syna Leonarda v roce 1933 pomohl rozjet obchod ve velkém. Založili Estée Lauder Companies. Investovali do ní peníze, které do té doby Estée vydělala. Krémy začaly být známější a získávaly oblibu. Estée přesně odhadla potřeby žen, dokázala se do nich vcítit. Věděla, jak na sebe mají málo času. A přitom chtějí být krásné a žádoucí! Snažila se tedy vyrábět přípravky, které rychle působily a měly okamžitý efekt. Práce ji nesmírně bavila, už nepracovala doma. Jenže jaksi zapomínala, že má také rodinu a manžela, na něhož měla stále méně času. Že se jí rozpadá manželství, zjistila, až už bylo pozdě…

V roce 1939 se manželé rozvedli. Naštěstí ne nadlouho. V roce 1942 je svedla dohromady obava o zdraví syna Leonarda, který onemocněl těžkou formou příušnic. Tehdy si uvědomili si, že byl jejich rozvod omyl a že se chtějí k sobě vrátit. Brzy se znovu vzali a v roce 1944 se jim pak narodil druhý syn Ronald. Zůstali spolu až do Josephovy smrti v roce 1982. Estée si uvědomila, jak je pro ni rodina důležitá.


5c3df3c27c267obrazek.pngVe druhé polovině čtyřicátých let už byl podomní prodej překonán. Proto začala Estée budovat kamenné prodejny. Ta první vznikla na prestižní Páté avenue v New Yorku. A další brzy následovaly.

Jako první zavedla dvě novinky: přidávat k nákupům dárky či vzorky zdarma. Nezruinovalo ji to, jak jí konkurence prorokovala. Naopak! Začala také více dbát na reklamu. Psala do módních magazínů, často se ukazovala ve svých prodejnách a salonech, kde nejen ženám radila, ale sama je i líčila či jim dělala tak dnes oblíbené „proměny“. Boom v prodeji jejích výrobků nastal v roce 1946. Tehdy uvedla na trh novou řadu se čtyřmi výrobky: čistícím olejem, balíčkem krému, krémem svého strýce značky All Purpose a pleťovým tonikem. A slavila úspěch!  Velice jí záleželo na estetickém vzhledu lahviček či jejich obalech. Dospěla k názoru, že blankytně modrá barva se dobře vyjímá v každé koupelně, a tak ji propříště prosadila na obaly svých výrobků.


V roce 1960 Estée Lauder expandovala do zahraničí, zejména jí záleželo dostat své výrobky do Evropy. Dnes už se její značka prodává ve více než 150 zemích.

Sama byla velmi krásná, vždy perfektně upravená. Stále se udržovala a na svůj věk rozhodně nevypadala. Tím dělala svým výrobkům tu nejlepší reklamu! Ostatně i ona mlžila a tajila svůj skutečný věk. Také její modelky či tváře její značky musely být opravdové 5c3df86e62227obrazek.pngkrasavice. Na to osobně dohlížela.
Ačkoli měla diář popsaný na dlouhou dobu dopředu a mnohdy pracovala sedm dní v týdnu, rodina u ní byla na prvním místě. Poučil ji její rozvod. Ráda vařila a nikdy nezapomínala na rodinné oslavy narozenin či svátků.


Znala se se spoustou celebrit a sama se celebritou také stala. Tato nesmírně vitální žena nezahálela ani v pozdním věku, nedokázala odpočívat. Dosáhla mnoha ocenění nejen v Americe, ale i v Evropě. Jmenujme alespoň nejstarší a nejprestižnější francouzské vyznamenání – rytíř Řádu čestné legie, které zavedl Napoleon Bonaparte už roku 1802.

Estée prožila skutečně bohatý život. Do důchodu odešla teprve v roce 1995. Tehdy v čele jejího impéria stanul starší syn Leonard, podíl má ovšem i jeho mladší bratr Ronald. Tohoto muže známe jako podnikatele, filantropa, sběratele umění a zakladatele společnosti CME, která stála v roce 1994 za zrodem naší první soukromé televize Nova a která expandovala i do dalších zemí bývalého východního bloku.5c3df53e17b0aobrazek.png

Byl to on, kdo v roce 2006 koupil za tehdy neuvěřitelných 135 miliónů dolarů onen nejkrásnější Klimtův obraz Zlatá Adéla, o němž jsme tu nedávno psali. Slouží mu ke cti, že je tento obraz, v té době vydražený za rekordní částku, vystaven pro veřejnost v jeho Neue Galerie na Manhattanu, což byla ovšem podmínka prodávající paní Marie Altmannové. Pro našince ovšem trochu z ruky…

Estée Lauder se dožila krásného věku 96 let. Zemřela na selhání srdce v roce 2004...
5c3df58b14619obrazek.png

Foto: Wikipedia, youtube.com

Ve volném seriálu o zajímavých ženách jste si mohli také přečíst:

Reklama