Jaké byly Kopaničářské slavnosti v průběhu let
Jak jsem se dozvěděla od jedné hrozenkovské babičky, dříve nebyly slavnosti tolik folklorní. Hrálo se divadlo, operety a vystupovali lidoví vypravěči. Důraz se kladl na pobavení lidí, ale jak plynul čas a lidé opouštěli od starých zvyků, začaly být slavnosti spíše symbolem upomenutí se na „staré dobré časy“, ukázka krojů, tanců a zpěvu. Čím dál tím těžší bylo najít kompromis mezi dvěma skupinami organizátorů slavností, kteří se dohadovali o tom, jak by měl program vypadat. Jedni chtěli spíše uvolněnější zábavu, druzí se snažili uchovat folklor. Starosta Starého Hrozenkova Milan Vaculík se mi k tomu vyjádřil takto:
Divadlo o tom, jaké to bylo
Celý program slavností zahájilo divadelní vystoupení ženského pěveckého sboru Čečera s názvem „Z Hrozenkova do
Celé vystoupení ukazovalo na tradici a zvyky. Přestavilo nám i takzvané bohyně. To jsou ženy, které se vyznaly ve sběru a sušení bylin i v jakémsi základu psychologie. Chodili k nim lidé z celého širého okolí pro radu a pomoc. Řešily spousty lidských problému s láskou, neúrodou, sousedské spory, ale je znám i případ, kdy pomohla jedna bohyně najít tělo několik měsíců ztracené ženy. Ke svým „kouzlům“ používaly třeba vosk, různé bylinky a říkačky, které by se daly přirovnat k modlitbám.
J
Říká se, že bohyně do vsi posílaly své dcerky, aby jim zjišťovaly nové informace a drby. Potřebovaly být neustále v obraze, aby mohly co nejlépe radit. Ale určité tajemství je kolem nich dodnes. Měly nebo neměly nějaké nadpřirozené schopnosti?
Další průběh slavností
Po vystoupení jsem si odchytla Petera Meluše, který mi pro vás nechal tento vzkaz: „Velmi doporučuji každému, kdo chce zažít příjemnou atmosféru v krásné přírodě a s příjemnými lidmi.“
A na otázku, zda by sem dojel i jako návštěvník, odpověděl takto: „Určitě. Já jsem tu byl dokonce s celou rodinou, a ti na to mají krásné vzpomínky. Fascinovalo je to, že se tu dá platit jak českými korunami, tak slovenskými. Že jsou tu taky ty stánky a ostatní. A je tu taková tolerance.“
Následně jsem jeho kolegu Robo Kaizera vytáhla na taneční zábavu rockové kapely Generace, kde se mnou vydržel odtančit skoro tři písničky. Držel se velmi statečně na to, že tam byl jeden z nejstarších.
V neděli odpoledne vystoupily další folklorní soubory a kromě jiné třeba i skupina AG Flek.
Domů jsem přijela znavená, ale plna příjemných zážitku, určitě bych vám všem tuhle akci doporučila. Je to velmi vhodné i jako rodinný program. Teď už však můžeme jen rok čekat a těšit se na další úspěšný ročník Kopaničářských slavností.
Byla jste také na Kopaničářských slavnostech? Líbilo se vám tam? Máte ráda folklor, moravské kroje a kulturu? Jela byste někdy také na takové slavnosti? Máte sama nějakou zkušenost třeba s tančením v nějakém takovém souboru? Máte doma nějaký moravský kroj, a jaký?
Nový komentář
Komentáře
mitapet: nešlo by zařídit počasí s teplotami do 25st.?
Pojedeme i s
, ale kdyby byly teploty pres 30st., tak nemůžeme jet, abychom ji neuvařili
Podle nadpisu jsem čekala článek o domácím násilí
.
eleonor.tosnerova: prave,že nebyla, tak si to chci o vikendu vynahradit
dkd: dik za pripomenuti, malem bych na Hornacke zapomela, myslela jsem, ze jsou az dalsi vikend
Folklor, kroje, pěsničky
V souboru jsem tančila i zpívala a bylo to super
Tak to by mě zabilo.
Když už bych si měla vybrat nějaké tradicionály, tak ty americké. A ještě nejlépe cajun.
Znám,bydlím nedaleko,folklor a hlavně cimbál miluju.V jednom folklorním souboru jsem pár let odtančila
!
Majucha: já mám moc ráda moravské lidovky, české už tolik ne, ale zas uznávám, že Plzeňáci mají písničky hezky do tance a s rozverným obsahem
. Zato bytostně nesnáším guralské zpěvy a slovenské gajdy, nechápu, jak ta dizonance a falešné vrzání může někoho nadchnout. Ale třeba tomu jenom nerozumím
cmelda: záleží na tom, kdo a jak zpívá. Mně taky připadá, že takové ty tradicionalistické soubory už mají trochu manýru, ale když si vezmeš Juru Pavlicu, který podle mě moravskou lidovou kreativně posunuje vpřed (a kromě toho je ten zatracenej chlap geniální)...... je to lidima, ne hudbou.
A taky mě učila zpívat babička, tak to má být.
cmelda: myslis, ze je nutne chapat zaliby jinych lidi ?
kdyz se to nekomu libi, proc ne
osobne mi to prijde priserne - tedy ten pokus o zpev - vzdycky je to takove ucourane a ujecene
. Ale jako mala jsem chodila na hodech v hanackem kroji, byl krasne vysivany
a lidovky jsem si zpivala s babickou. Rada na to vzpominam, ale tuto zalibu u treba mladsich rocniku nechapu
Ano, byla.
Ano, líbilo.
Ano, folklór miluji.
Jezdívám i na jiné folklorní slavnosti - tento týden budou Horňácké ve Velké nad Veličkou a v srpnu jedu do Rožnova pod Radhoštěm a v září bude určitě zas něco a příští rok zas a tam všude budu : -)
Ano, zpívala jsem ve folklorním souboru.
Kroj, bohužel, žádný nemám.
Na kopaničářských slavnostech byli moji rodiče a byli nadšení
mají to tam jen přes kopeček.
a plesová sezona s dechovkou nebo cimbálem se nedala vynechat
.
nicméně si velice ráda "zabřéskám" na rodinných akcích
.
Doma máme kroje
Jenže jsem si vzala kluka z Prahy a bylo po lidovkách
Lidovou kulturu mám ráda. Je důležité, abychom si ji v dobrém slova smyslu pěstovali, protože folklór je vlastně to jediné, co nás odlišuje od jiných národů a jestli si ho nebudeme chránit, pak nás zavalí MacDonaldy a podobné implantáty, a my nebudeme vědět, čí vlastně jsme. Když si chci doma něco zazpívat, stejně se nedá nic jiného, než nějaká lidovka, v poslední době jako by se autoři styděli za melodii.