„Večer, který píše taneční dějiny,“ psaly o představení Stars and Steps německé noviny. V choreografii od Balanchina a Bigonzettiho předvádí Ballet Dortmund.

Raketový vzestup tohoto souboru pod vedením uměleckého šéfa a choreografa Xin Peng Wanga je obdivuhodný. Nyní, díky projektu Taneční mosty můžete spatřit Ballet Dortmund i u nás! V neděli 14. září v Národním divadle a v úterý 16. září v Janáčkově divadle v Brně.

Organizátorům se podařilo značně snížit cenu vstupenek, záleží jim totiž na tom, aby se na představení mohli přijít podívat všichni, kdo o ně mají zájem.

Představení Stars and Steps je složeno ze dvou kontrastních částí. Klasiku a 20. století zastupuje choreografie Koho to zajímá? George Balanchina vystavěná na Gershwinovu hudbu. Druhou část večera pak, pod názvem Rossiniho pohlednice, vytvořil italský choreograf Mauro Bigonzetti v roce 2004, tato část je považována za dílo pro 21. století.

Šéf Tanečního mostu Rudolf Kubičko, který organizuje česko-německou výměnu pozoruhodných tanečních projektů, upozorňuje na mezinárodní srozumitelnost hudby a tance. K zajímavému večeru Stars and Steps poznamenal: „Balanchine založil své choreografie na klasice, pouze lidi trochu jazzově „vyosil“, což v té době bylo velmi revoluční. Z našeho pohledu je to klasika, jak má být – pokud někdo hýbne bočkem, nevnímáme to už jako vybočení z klasiky!“

Večer vyvrcholí Bigonzettiho emocionálními tanečními „kartami“. Co nás na nich obzvláště pobaví? „Bigonzetti také vychází z klasiky, ale není tam z ní nic vidět, není tam jediný pohyb, o němž bychom řekli – ano, toto je balet. Je to emocionální tanec s italským „pomrkáváním oka“, je v tom skrytý humor, jaký mají Italové rádi a Češi taky. Je to třeba, protože z představení neutečete, a tak krom krásných povznášejících myšlenek  a kultivace duše potřebujete také uvolnění a odreagování.“

Můžete se tedy těšit na propojení s komikou a groteskností, ale i na erotičnost moderního tance. „V moderním baletu se šaty už moc nenosí, omezují v pohybu. V dnešním pojetí chce divák vidět z tanečníka co nejvíc,“ usmívá se Rudolf Kubičko. „Bigonzetti není jiný, jeho kostýmy jsou takové, že z nich občas něco skrývaného vykoukne. Samoúčelná erotika to však není.“

Přestože Rossini Cards nejsou dějovým baletem, čeká diváky překvapivá pointa. Tu však Kubičko neprozradil. Co ale prozradil je, proč před oponu vychází tanečnice a čte italsky recept na špagety: „Je to totiž recept, který Rossini sám napsal. Kdo zná jeho život, ví, že Rossini měl rád vedle hudby také jídlo a ženy... Sám o jídle často mluvil, proto Bigonzetti zamontoval do představení dokonce jídlo, a také ovšem ženy. Myslím, že by se to líbilo samotnému Rossinimu!“

Pokud vás Ballet Dortmund zaujme, můžete ho navštívit na turné i u našich blízkých sousedů, kde ale předvede představení Romeo a Julie v choreografii Xin Peng Wanga. Konkrétně 21. září v Bratislavě.

Zajímá vás balet? Zajdete se podívat na Stars and Steps? Co si myslíte o erotice v tanečním umění? Působí na vás vulgárně?

Reklama