Trpí-li muž častými poruchami erekce, můžeme hovořit o erektilní dysfunkci. Její příčiny jsou různé a rozličná je i léčba. O tomto problému jsme pohovořili se sexuologem Jaroslavem Zvěřinou.

Že problémy s erekcí mají vliv na spokojený partnerský vztah, je nesporné. Nejen že se trápí muži, ale trápí se i citlivější ženy, na jejich psychiku může partnerova momentální „neschopnost“ zapůsobit jako atomovka na Hirošimu.

erekce

Zdá se být logické a dostupné informace tomu nasvědčují, že jednorázové selhání ještě nic neznamená, což ostatně potvrzuje docent Jaroslav Zvěřina ze Sexuologického ústavu 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze: „O poruše erekce jako sexuální dysfunkci hovoříme tehdy, když je ztopoření zcela nespolehlivé a často, nebo většinou nestačí k uskutečnění pohlavního spojení či k dokončení soulože. Tedy k dosažení orgasmu.“

Přesto, když dojde u partnera k jednorázovému problému s erekcí, je to, pane doktore, varovné znamení?
Situační selhání jsou univerzální, to snad zažil v životě každý mužský. Je-li to ojedinělé, tak se o žádnou dysfunkci nejedná.

Kdy už jít k lékaři, co je ten varovný signál?
Když se to stává často - tedy opakovaně a nemá to žádné rozumné vysvětlení. Začne to partnerský život komplikovat. Předpokládám, že ojedinělé selhání každá žena pochopí.

Dobře, a je to tedy u každého muže či vztahu individuální?
Je to nepochybně individuální. Říká se, že když k selhání dochází ve více než třetině případů, je to varovné znamení, ale to je velmi diskutabilní a neověřené tvrzení. Spíše bych tedy hledal individuální pocit ztráty spolehlivosti a sebevědomí.

Jak se erektilní dysfunkce léčí, je to pro muže nepříjemné?
Standardní léky jsou medikamenty podávané perorálně, takže nic nepříjemného. U opravdu závažných případů organické poruchy se přistupuje k injekční léčbě. Jinak standardně tedy psychoterapie a tabletky.

Předpokládám, že těch důvodů bude víc, ale co vlastně erektilní dysfunkci nejčastěji zapříčiňuje?
Nejčastější psychologická příčina funkčních poruch je deprese či ztráta sebejistoty. Organické poruchy jsou vždycky cévní - všechno co snižuje cévní hydrauliku, také ovlivňuje erekci.

Téma den 2. března 2012: Poruchy erekce

  • Setkala jste se u některého ze svých partnerů s poruchami erekce?
  • Jak se poruchy erekce odrazily na psychice vašeho partnera?
  • A jak na vaší?
  • Našli jste společně řešení tohoto problému?
  • Myslel si váš partner někdy, že má poruchy erekce, ale vy jste to tak nevnímala?

Téma ožehavé, leč velice závažné. Poruchy erekce mohou se vztahem pěkně zamávat. Zajímá mě, jestli jste se někdy s tímto problémem u svého partnera setkala, a jak jste ho řešila. A abychom byli diskrétní, nemusí jít o stávajícího partnera, pochopitelně. Pokud si budete přát přispět, ale nechcete zveřejnit svůj nick zde v magazínu, podepište příspěvek svým nickem a do závorky za něj napište: Anonym. Nick uvádějte zejména proto, že pro vás i tentokrát máme přichystaný pěkný dárek za jeden z příspěvků. Tím je volně prodejný potravinový doplněk na podporu erekceLiderin® (18 + 6 tablet) od Walmarku a knížku Mystický sex od A do Z- průvodce spiritualitou Východu i Západu, milostná inspirace, meditace, nejstarší mystérium (vydalo nakladatelství METAFORA - www.metafora.cz). Abyste měla šanci tento přípravek získat, musí váš příspěvek být alespoň tak dlouhý, jako tento odstavec a do redakční e-mailové schránky dorazit nejpozději 2. 3. 2012 v 15.15 hodin.

liderin

Reklama