Epiziotomie neboli nástřih hráze patří stále u porodů téměř k rutinním zákrokům. Při samotném porodu jej leckdy maminky ani nezaznamenají, zato v následujících dnech jeho následky pociťují doslova na každém kroku.

Proč to dělají?
Lékaři tvrdí, že tento zákrok chrání při vaginálním porodu svaly pánevního dna před natržením a také před přílišnou ztrátou pružnosti. Z hlediska porodníků je zároveň i preventivním krokem proti urinární inkontinenci (neschopnosti udržet moč), výhřezu pochvy i dělohy a ztráty citlivosti prožívání pohlavního styku pro oba partnery. Jako významná přednost epiziotomie se také uvádí to, že je prý méně bolestivá než spontánní natržení, lze ji snáze ošetřit a údajně se i lépe hojí.

Epiziotomie není žádná spása
V Průvodci přemýšlivé ženy porodem od autorky Henci Goerové stojí, že vědecký výzkum zabývající se touto problematikou ale nikdy neprokázal, že by tento zákrok byl pro zdraví žen tak přínosný, jak si porodníci myslí.

Naopak může s sebou nést i mnohá rizika: mimo to, že pro většinu žen je nepříjemný i po psychické stránce, Goerová tvrdí, že právě epiziotomie může naopak způsobit hluboké trhliny a že anální zranění zřídkakdy vznikají jinak než právě jako její následek. Vaginální porod sice způsobí částečné ochabnutí pánevního dna, ale paradoxně nejpevnější pánevní dno mají ty ženy, které rodily bez nástřihu.

Jde to i jinak?
Zajímavé srovnání také poskytuje ve své knize Nová doba porodní (na magazínu Žena-in jsme nedávno recenzovali) český autor Vlastimil Marek. Uvádí, že v kmenových společnostech například o tomto kroku nikdy neslyšeli. Vystačí si s pouhým masírováním a změkčením hráze. Hráz na porod prostě a jednoduše připravili - ať už pomocí bylinkových koupelí (Uganda) nebo slanými koupelemi a návštěvou parních lázní hammam (Maroko). Přirozený, ale velmi účinný způsob představuje také masírování hráze pomocí olejů (Thajsko, Indie, Japonsko) či sádla (Botswana).

Zkuste masáž!
Marek doporučuje začít s masážemi asi šest týdnů před očekáváným termínem, denně byste přípravě hráze měla věnovat 2-5 minut masáže a lehce ji roztahovat do tvaru U, tak aby byla měkká a pružná.

Bude happy end?
Tento postup zvolila při přípravě na příchod svého druhého dítěte jedna má známá. Přivedl ji k tomu právě zážitek z prvního porodu, kdy jí lékař provedl nástřih. Nejen že se tehdy několik dní nemohla vůbec posadit, ale její gynekolog ji pak na kontrole po šestinedělí vtipně povzbudil větou: „No, to vám to tam pěkně ušněroval.“ Trvalo jí pak docela dlouho, než překonala strach z bolesti při zahájení intimního života s manželem. Podruhé byla rozhodnutá, že už nikdy k tomuto zákroku nesvolí, a to i s rizikem ruptury. Masáže s mužem prováděli poctivě a nahrálo jim i to, že u porodu nebyl lékař, ale jen porodní asistentka. Ta vypomohla v rozhodující chvíli přidržením hráze a vše se odehrálo bez jakýchkoli problémů.

Zdroj: Henci Goerová: Průvodce přemýšlivé ženy porodem,
Vlastimil Marek: Nová doba porodní  

Reklama