6332c58c38affimage.png
Foto: Shutterstock

„Časem mi ale nemoc protřídila kamarády. Kvůli epilepsii jsem nemohl pít alkohol. Když to někdo nerespektoval a stále mě přemlouval, abych pil, tak jsem se s ním přestal bavit. Takové lidi v životě nechcete,“ vysvětluje Aleš, který se živí jako analytik. Epilepsie mu nebránila v navazování vztahů, většina přítelkyň s ním ale záchvat nezažila. Epileptický záchvat totiž dostával jen přibližně jednou za dva roky.

Současnou partnerku Kateřinu však čekala na začátku vztahu zkouška. „Byli jsme spolu asi dva týdny a já dostal epileptický záchvat přímo při sexu. Věděla, že mám epilepsii, ale bylo to poprvé, kdy viděla záchvat naživo. Vyděsilo ji to a zavolala sanitku. Byl to pro ni hrozný zážitek, záchranáři byli nepříjemní a čekali, než mě oblékne, aby mě mohli odvézt do nemocnice,“ vypráví příhodu, kterou nazývá prověrkou vztahu. Ta dopadla dobře a Kateřina je s Alešem už 14 let a mají spolu dvě děti. 

„Je nepříjemné sledovat člověka, kterému není dobře, a vy víte, že mu v tu chvíli nemůžete pomoci. Nejprve jsem vždy při záchvatu volala sanitku, protože jsem se o Aleše bála. Teď už jsem si zvykla a poznám, kdy je třeba volat pomoc a kdy to zvládneme sami doma,“ říká Kateřina. Právě rodičovství je donutilo některé věci týkající se epilepsie přehodnotit. „Můj stav je nyní stabilizovaný díky vhodné léčbě. Míval jsem velké záchvaty, které před několika lety přešly spíše do tzv. absencí, tedy výpadků vnímání,“ říká Aleš. Zdravotní stav mu zhoršují především výkyvy v životosprávě. Nejdůležitější je pravidelný spánek alespoň osm hodin denně, což při výchově malých dětí může být problém. „Já jsem v tomto odjakživa neukázněný. Ale jak se nám narodily děti, vím, že musím myslet na rodinu,“ vysvětluje Aleš. 

Jak zvládnout péči o děti společně s nemocí, řešil pár dlouho. „Nechcete ho pořád hlídat, ale bojíte se. Když šel sám s kočárkem, tak ho měl k ruce přivázaný špagátem, aby mu při záchvatu neodjel do silnice. Jestliže vím, že šel spát pozdě, tak nechci, aby ráno vezl děti autem, apod.,“ sdílí pocity Kateřina. O tom, jak epilepsie ovlivňuje jejich partnerství a rodičovství pár otevřeně mluví. Spolu se Společností E, která pomáhá lidem s epilepsií, pořádají také partnerské workshopy. 

O epilepsii

Epilepsie je neurologické onemocnění charakterizované opakovaným výskytem neprovokovaných epileptických záchvatů. Patří mezi nejčastější neurologická onemocnění. Ke stanovení diagnózy epilepsie zpravidla dochází při výskytu dvou a více epileptických záchvatů, výjimečně již po jednom takovém záchvatu. Epilepsie není jedna nemoc, jedná se spíše o skupinu onemocnění. Hlavním projevem jsou epileptické záchvaty, které mohou mít různou podobu. Mohou se projevovat např. pouhým zahleděním, brněním končetin, výpadkem paměti nebo známými křečemi končetin se ztrátou vědomí. Vyskytují se jak v průběhu dne, tak v noci během spánku. U některých epilepsií není příčina doposud známa. Epilepsii má v České republice přibližně 80 tisíc lidí. V současné době lékaři při správné a včasné diagnostice a farmakologické léčbě dostanou nemoc pod kontrolu až u 80 % pacientů. Celosvětově má epilepsii více než 50 milionů lidí, v Evropě přes 6 milionů lidí, z toho přibližně 2 miliony dětí. Na problém upozorňují odborníci u příležitosti Národního dne epilepsie, který tradičně připadá na 30. září.

Zdroj infromací: tiskové infromace, Společnost E