Mnoho žen se shodne na tom, že svoje nejpernější předporodní chvilky trávily tak nějak intuitivně, pokud jim to bylo personálem porodnice umožněno, ve sprše. Některé přívětivější porodnice, jako např. Městská nemocnice Almeda v Neratovicích, umožňují maminkám dokonce relaxační koupel v první době porodní s použitím aromaterapie. Poněkud kontroverzní porody do vody nabízí například porodnice v Krnově.

 

Nejrůznější druhy hydroanalgezie byly v porodnictví používány po staletí. Pravděpodobně nejvíce oblíbené byly koupele. Nyní se s oblibou používají relaxační sprchy, horké nebo studené obklady, termofory přikládané na bederní oblast rodičky a konečně i porody do vody, jejichž průkopníkem byl v minulém století známý francouzský porodní  a „porodnický buditel“ Michel Odent. Podle Odenta má pobyt ve vodě velmi příznivý vliv na psychiku rodičky a též na cévní a svalový systém.

Příznivci výše uvedených metod poukazují na libé pocity, které většina z nás prožívá v teplé vodě. Tento příjemný stav by měl navodit zvýšené vyplavování mírně analgetických látek zvaných endogenní opioidy (tyto látky je schopné si tělo samo vyrábět např. při sportu).

Základní medicínské rozdělení metod, které využívají analgetických schopností vody, je:

 

Relaxační koupel -  nachází své uplatnění v první době porodní, příjemná vodní lázeň je rodičce většinou nabízena ve speciálně upravené vaně, koupel přímo vybízí k použití nejrůznějších éterických olejů. Aromaterapeuté doporučují zejména levandulový olej, který prý urychluje porod, ale zároveň nezvyšuje intenzitu stahů. Jako další vhodný se jeví éterický olej z heřmánku římského, ten má mírné analgetické účinky, a tím pádem může snižovat bolestivost stahů. Účinně pomáhá též při vzteku a podráždění, což není v této době vůbec na škodu.

Výhodou relaxačních lázní mimo jiné je nadmíru příjemný stav, kdy je tělo těhotné ženy při každé změně polohy nadlehčováno.

Před tím, než vám porodní asistentka koupel nabídne, měl by ošetřující lékař posoudit vaší anamnézu (při některých onemocněních se procedura nedoporučuje). Teplou vanu si bohužel budete muset odepřít v případě, že váš porod neprobíhá fyziologicky, nebo již došlo k odtoku plodové vody. Epidurální analgezie či jiná sedativa jsou též s relaxační lázní kontraindikovány.

 

Intradermální  obstřiky – obnášejí podkožní aplikaci malého množství sterilní vody nebo ještě lépe fyziologického roztoku (výhodou je menší bolestivost aplikace) do oblasti okolo pánve. Úleva především od křížových  bolestí nastupuje zhruba do půl minuty. Proceduru je možné několikrát zopakovat. Jako všechny metody využívající vodu jsou i intramediální obstřiky levné, jednoduché a organismus rodičky a plodu dále nezatěžující. Nevýhodou je však nižší analgetická efektivita než u medikamentózní léčby.

 

Porod do vody – pravděpodobně prožil svůj boom na sklonku minulého století. Jeho skoro zákonným otcem je francouzský porodník Michel Odent, který roku 1983 zveřejnil pojednání o porodu do vody. Nastávající matka tráví první dobu porodní v mělkém bazénku, teplota vody se pohybuje kolem 37 °C. Samotný porod doporučuje Odent vést však mimo bazén, vleže na lůžku, vestoje, v kleče a nebo přímo do vody. Porod do vody, dle tohoto francouzského novodobého reformátora porodnictví, novorozence vůbec neohrožuje, neboť první dýchací pohyby jsou vyvolány stykem pokožky se vzduchem. Další možností, jak vést „vodní porod“, je přivést dítě na svět přímo v bazéně.

A jaké jsou klady této metody? Teplá voda zvyšuje elasticitu svalů zevních rodidel a zároveň má analgetické účinky. Pro děťátko je příchod na svět s „mezipřistáním“ ve vodním prostředí prý šetrnější. Připomeňme si jen, že po celou dobu svého prenatálního života se plod pohybuje ve vodním prostředí, které naplňují pouze tlumené zvuky zvenčí a vesměs pravidelné zvuky matčina těla. Celý životní prostor je zahalen do šera. Z tohoto důvodu propagátoři porodů ve vodě doporučují mít na porodním sále pouze velmi tlumené světlo.

Protože porod do vody není samozřejmě alternativou pro všechny rodičky, neboť může být za určitých podmínek pro ženu a dítě nebezpečný, stanovila v roce 1998 Česká gynekologicko-porodnická společnost přesné směrnice a podmínky, za kterých lze v ČR porod do vody provádět.

 

A závěr? Jestli jste „vanové typy“ jako já,  je poměrně pravděpodobné, že vám teplá lázeň bude dělat dobře.  I když jahody a šampaňské si budete muset nechat na doma.

 

Zdroj: www.porodnice.cz

          Michel Odent, Znovuzrozený porod 

 

A jak na problematiku analgezie u porodů koukáte vy, milé čtenářky?

Dáváte přednost takzvaným přirozeným metodám, nebo klasické medikamentózní léčbě bolesti?

Neláká vás vyzkoušet porod do vody?