Kdo špatně snáší bolest, má strach a nervy nejsou jeho silnou stránkou, asi bude před porodem uvažovat o epidurální anestezii. Její princip spočívá v tlumení bolesti zavedením znecitlivující látky do oblasti bederní páteře. Látka na přechodnou dobu ochromí nervy, které vedou z míchy do břicha. Zavádí ji lékař anesteziolog po předchozí domluvě, žena při tom leží na boku.

Dávka anestetika je nízká a je podána tak, aby nezpůsobila útlum plodu. Nejčastěji se používá při komplikovaných porodech, především při císařském řezu či vícečetném porodu. Rozhodnout se pro ni ale může kdokoli. Nezapomeňte to však lékaři říct včas. Ve chvíli, kdy se dítě nachází v porodních cestách, již znecitlivění nelze provést.r

Kdy je epidurál nevhodný?

Podle statistik má s epidurálem zkušenost polovina všech rodiček, přece ale není pro každého. Nedoporučuje se zejména ženám, které trpí poruchou krevní srážlivosti, těhotenskou cukrovkou a maminkám, které se rozhodly pro porod do vody – tady je totiž zvýšené riziko infekce. Nevýhodou epidurální anestézie je oslabení děložních kontrakcí.

Znamená to, že žena vlastně přirozeně nepozná, kdy má tlačit, a musí poslouchat pokyny porodní asistentky. Existuje také riziko, že aplikace znecitlivující látky do páteře se nemusí podařit a dojde k poranění obalů míchy, což se stává přibližně ve dvou případech ze sta. Příznakem je úporná bolest hlavy. To se dá však celkem snadno vyřešit takzvanou krevní záplatou, kdy lékaři ženě odeberou krev z paže a vpíchnou ji do postižené oblasti.

Trocha chemie

Epidurální léky spadají do třídy drog, jako je například chloroprocain nebo lidokain. Často jsou dodávány v kombinaci s opiáty nebo narkotiky. Touto kombinací vám maximálně uleví od bolesti.

Aplikace

Lékař vás vyzve k tomu, abyste si lehla na bok (nebo postavila na všechny čtyři) a vyhrbila záda. Pak vám místo kolem pasu namaže antiseptickým roztokem a speciální katetr s přívodem anestezie vám zapíchne do dolní části zad mezi obratle až k míše, kde začne během chvíle působit znecitlivění. Dnes jsou k dispozici dva základní druhy epidurální anestezie.

k

Kombinované - Spinální epidurální (CSE) a „Walking Epidurální“. První je více znecitlivující – účinek trvá až osm hodin, druhá mamince umožní větší pohyblivost, dříve však vyprchá.

Výhody

1.       Umožní vám odpočinek a úlevu při dlouhém porodu.

  1. Zmírní nepohodlí porodu, pro některé maminky je to velice pozitivní zkušenost.
  2. I přes anestezii jste po většinu času aktivním účastníkem svého porodu
  3. Dítěti v drtivé většině neublíží
  4. Pokud podstupujete císařský řez, epidurální anestezie vám umožní zůstat vzhůru a také poskytne úlevu od bolesti během zotavení
  5. Použití epidurální anestezie při porodu je neustále zdokonalováno, jeho úspěšné použití hodně závisí na péči té které porodnice.

Nevýhody

1.       Epidurál může způsobit náhlý pokles tlaku. Proto je při jeho aplikaci stále kontrolován tlak maminky.

2.       Můžete zaznamenat silné bolesti hlavy způsobené malým únikem mozkomíšního moku. To však postihuje jen 2 % žen. Zmírnit obtíže lze takzvanou krevní záplatou – injekce vlastní krve do epidurálního prostoru.

3.       Po epidurálu budete muset ležet na boku a možná i často měnit jeden bok za druhý. Lékař pak na monitoru sleduje vaši tepovou frekvenci a pohyby dítěte, které vy sama necítíte. Touto polohou se porod může zpomalit.

4.       Můžou se dostavit nežádoucí účinky jako třes, zvonění v uších, bolesti zad, bolesti v místě zavedení jehly, nevolnost nebo obtíže při močení.

5.       Možná zjistíte, že nedokážete dostatečně tlačit, a lékař tak bude muset použít kleště nebo císařský řez.

6.       Za několik hodin po porodu vás stále mohou brnět nohy. Chodit budete moci jen s pomocí.

7.       Je to sice vzácné, ale při špatném zavedení jehly může dojít i k trvalému poškození míchy, tudíž hybnosti.

8.       Některé studie naznačují, že výjimečně mohou mít děti problémy s kojením, dýcháním nebo špatným srdečním tepem.

Máte zkušenost s epidurálem? Jakou?