V Praze se kvůli rychlému šíření žloutenky typu A zavedla další hygienická opatření. Zvýšená pozornost se věnuje místům, kterých se lidé často dotýkají. Hygienici z hlavního města se například dohodli s pražským dopravním podnikem na zvýšené desinfekci v dopravních prostředcích. Desinfikují se i nákupní vozíky.

Město uvolnilo na boj proti žloutence miliony. Přesněji řečeno: 1,4 milionu korun bylo uvolněno na desinfekci dopravních prostředků i další preventivní opatření a dva miliony dostanou školy na hygienické prostředky.

Lékaři se shodují, že nákaza žloutenkou po doteku madla nebo tlačítek je velmi nepravděpodobná. Jejich desinfekce se ale pro jistotu provádí.

Velmi odolný virus žloutenky typu A se přenáší kontaminovaným jídlem a vodou. Nakazit se můžete opravdu bez vlastního přičinění při styku s kontaminovanými předměty, když se následně nevědomky dotknete úst. Příznaky žloutenky typu A mohou zpočátku připomínat chřipku, možný je i úbytek váhy. Zejména u mladých lidí se ale v některých případech žádné příznaky neobjevují, a právě proto mohou žloutenku přenášet, aniž by o tom věděli - v tom je hepatitida tolik nebezpečná.

 

Reklama