Řada z nás si stále plete chřipku s běžným nachlazením. Ve skutečnosti se ale jedná o závažnou infekci, kterou se v  České republice každoročně nakazí statisíce obyvatel. Na následky chřipky zemře v ČR každý rok více než 2 000 lidí, v rámci EU je to až 38 000 úmrtí každý rok. Nejúčinnější prevencí proti chřipce je očkování.

Chřipková sezóna začíná každoročně na podzim, zpravidla od října. Epidemie pak propuká obvykle v lednu a vrcholí v únoru. Nejvhodnější doba k očkování je proto od září do listopadu, aby mělo tělo dostatek času vytvořit si protilátky. Zhruba 14 dní po očkování je už organismus člověka proti chřipce chráněn, ochrana trvá přibližně půl roku až rok. Očkovací vakcíny se do ČR dováží, ale pozor - jejich počet není neomezený! Množství se plánuje s velkým předstihem a je složité jej v průběhu sezóny navýšit. Letos se do ČR dovezlo kolem 750 000 kusů vakcín, ale většina je již vyočkována. Nicméně možnost nechat se očkovat ještě stále je.

injection

Očkování proti chřipce není povinné, ale je důrazně doporučováno Světovou zdravotnickou organizací (WHO) i Ministerstvem zdravotnictví, a to zejména pro tzv. rizikové skupiny a lidi, kteří s nimi přicházejí do kontaktu. O očkováníočkování byste měli vážně uvažovat, pokud pracujete ve větším kolektivu (zaměstnanci pošt, obchodů, služeb, ve školství, v dopravě, apod.) nebo přicházíte častěji do styku s rizikovými skupinami (lékaři a zdravotnický personál) a je doporučováno také těhotným ženám a dětem. Ve všech věkových skupinách vede k výraznému snížení výskytu onemocnění chřipkou i ke snížení návštěv u lékaře.

Vakcína i s aplikací vás přijde na 300-400 korun. Rizikové skupiny obyvatel a občané nad 65 let mají očkování včetně aplikace zdarma, ostatním přispívá na toto očkování většina pojišťoven. Investice   do očkovací vakcíny se rozhodně vyplatí – jak po zdravotní stránce, tak i z ekonomického hlediska.    „U zdravých dospělých vakcína proti chřipce zabrání v 70 až 90 % vzniku onemocnění, u starších osob snižuje potřebu hospitalizace kvůli pneumonii a chřipce o 30 až 70 % a riziko úmrtí až o 80 %,“ potvrzuje praktický lékař MUDr. Cyril Mucha.

očkování

Více informací najdete na www.ockovaniprotichripce.cz.

očkování

Reklama