Aktuálně se zabýváme tématem péče o zuby. Díky novým zubním pastám Zendium jsme narazili na propojení enzymů s péčí o zuby. Proto jsme oslovili zubní lékařku, aby nám odpověděla na několik otázek. Přinášíme vám zajímavý rozhovor.

Jak vidíte využití enzymů v péči o zuby – když jsou v zubních pastách? Co způsobují enzymy v zubních pastách v ústech?
Některé zubní pasty (např. Zendium) obsahují komplex enzymů jako laktoperoxidázu, glukosidázu a amyloglukosidázu, které přirozenou cestou zvyšují antibakteriální působení slin, posilují vlastní imunitu ústní dutiny, čímž společně s dalšími látkami, jakou jsou především fluoridy a proteiny, poskytují větší ochranu proti vzniku zubního kazu a podporují zdraví úst.

Zubařka

Produkuje i naše tělo enzymy?
V lidském těle se nachází na 3 000 enzymů. Jsou to bílkoviny s biokatalytickou funkcí, což znamená, že umožňují, urychlují a řídí všechny biochemické procesy v těle. Dělíme je do několika tříd podle reakce, kterou katalyzují. Každý z nich ovlivňuje jen určitou látku, tzv. substrát.Existují 2 druhy enzymů – endogenní, které jsou vytvářeny trávicími žlázami v těle a umožňují proces trávení, štěpí jednotlivé složky potravy na látky jednodušší, lipázy štěpí tuky, proteázy bílkoviny a amylázy cukry. Druhou skupinou jsou vlastní exogenní enzymy, které naše tělo nemůže samo vytvářet a musí být dodávány prostřednictvím stravy bohaté na enzymy, jedná se zejména o tepelně neupravovanou zeleninu a ovoce, mléko, řasy, klíčící semena a další. Řada enzymů se nachází také ve slinách, jedná se o enzymy, které pocházejí jednak ze slin samotných (fosfatáza, amyláza, peroxidáza, lipáza, lysozym) nebo jsou produktem mikrobiální flóry nebo ústních tkání (proteináza, ureáza, hyaluronidáza).

Co způsobuje nedostatek enzymů?
Enzymy zásadně ovlivňují náš zdravotní stav.Pro zdraví je nezbytné, aby byl náš organismus vybaven všemi enzymy v dostatečném množství. Enzymy se podílejí na trávení, nervové činnosti, procesech látkové přeměny, hojení, obnovování starých buněk, imunitě atd.

Jaký je váš názor – mají se střídat zubní pasty?
Zubní pasty jsou doplňkovým prostředkem ústní hygieny, který podporuje mechanické čištění zubů pomocí zubního kartáčku. Přinášejí pocit svěžesti, korigují chuť. Pakliže máte oblíbenou zubní pastu, není bezpodmínečně nutné ji měnit. Nicméně např. v případě zvýšené citlivosti zubů je vhodné vyměnit pastu za jinou, k tomuto problému určenou.

Je důležité kupovat pro děti pasty přímo jim určené? Popř. co by měly obsahovat zubní pasty pro děti?
Děti pastu většinou polykají, tudíž se vstřebává do organismu více než u dospělých. Proto je důležité sledovat, co zubní pasty pro děti obsahují. Zajímá nás hlavně množství fluoridů. Jejich množství je v dětských zubních pastách snížené, neboť při předávkování hrozí fluoróza. Běžné zubní pasty pro dospělé obsahují 1 000–1 500 ppm F, pasty pro děti do 2 let obsahují max. 500 ppm F, od 2 do 6 let max. 1 000 ppm F. Pro jemná dětská ústa je vhodné používat zubní pastu, která zároveň neobsahuje pěnivou látku SLS, která může u citlivých jedinců způsobovat podráždění.

Jak nejúčinněji odstranit bakterie v dutině ústní?
Bakterie, které zůstávají v dutině ústní na povrchu zubu ve formě plaku či biofilmu, odstraníme nejúčinněji mechanicky. Toto mechanické odstraňování lze doplnit o další antibakteriální prostředky jako např. výplachy ústní vodou. Důležitou roli hraje samozřejmě prevence. Používání zubních past, které podporují přirozenou obranyschopnost ústní dutiny, je důležité pro zachování vyrovnaného poměru všech důležitých látek. Takové složení mají například zubní pasty nebo ústní voda Zendium. Díky unikátní kombinaci enzymů a proteinů pomáhají dosáhnout bakteriální rovnováhy v ústech.

Zendium

Jak mohou bakterie v ústní dutině ohrozit náš organismus?
Podkladem osidlovaným bakteriemi je pelikula – vrstvička, která vzniká na povrchu zubu již několik sekund po jeho vyčištění. Bakterie v dutině ústní jsou schopné zkvašovat především nízkomolekulární sacharidy, za vzniku kyselin a toxinů, díky kterým dochází k demineralizaci zubní skloviny a vzniku zubního kazu společně se zánětem dásní. Povětšinou skrytou hrozbou je tzv. ložisková infekce, kdy nejčastějšími zdroji infekce v dutině ústní jsou zkažené zuby s nálezem u hrotu kořenu zubu, který je možno vidět na rentgenovém snímku, parodontální choboty s hnisavým projevem, nedostatečně prořezané zuby se zánětlivými znaky v okolí, ponechané zubní kořeny, záněty čelistních dutin, cysty čelistí a další. Zdroje ložiskové infekce je nutno včas ošetřit, neboť v případě oslabení organismu či u rizikových skupin pacientů mohou bakterie z infekčních ložisek v dutině ústní vyvolávat různá onemocnění i vzdálených orgánů jako např. zánět srdečních chlopní, poškození ledvin, zánětlivé onemocnění kloubů, zánět sítnice oka, dermatitidu, akné, aj.

Je nějaká věc, které by se měli lidé při čištění zubů vyvarovat?
V první řadě je potřeba vybrat správný zubní kartáček, který by neměl být tvrdý, vlákna by měla být hustě osázená a rovně střižená. Dále je důležitá technika čištění zubů, kdy se snažíme vyvarovat se horizontálním pohybům a nahrazujeme je krouživými. Pro ty zručnější z nás je možné čistit zuby tzv. intrasulkulární metodou podle Basse, kdy se pokoušíme zavést vlákna zubního kartáčku do žlábku dásňového přibližně pod úhlem 45° směrem ke kořenu zubu a pod lehkým tlakem provádíme drobné vibrační pohyby.

Čím můžeme posílit zubní sklovinu?
Zubní sklovinu můžeme posílit přípravky obsahující fluoridy, které můžeme využít jednak v prevenci zubního kazu, ale i k remineralizaci, tj. léčbě počínajícího zubního kazu.

Je nějaký druh zubní pasty, které by se měli vyvarovat lidé s citlivými zuby nebo dásněmi?
Nejčastější příčinou vzniku citlivosti na teplé, studené, sladké podněty či dráždění je obnažení krčku zubu. Existují pasty určené pro tento problém, které obsahují větší množství fluoridů a minerálů, čímž napomáhají uzavírat obnažené dentinové tubuly. Mohou obsahovat i látky pro snížení citlivosti jako je dusičnan draselný. Lidé s tímto problémem by se naopak měli vyvarovat pastám z vysokým obsahem abraziv. Velmi vhodné je užívání zubních past, které neobsahují SLS (pěnivou látku) a respektují měkké tkáně v ústech, jsou tak vhodné i pro osoby s citlivou ústní sliznicí.

Na otázky odpovídala MUDr. Markéta Hrubá z kliniky Dental Design Prague s.r.o., www.dentaldesignprague.cz

Za její odpovědi jí děkujeme.

Reklama