Díky přírodním léčivým zdrojům, kterými jsou zdejší minerální prameny nebo přírodní CO2, vyzkoušeným léčebným metodám, podhorskému tonizujícímu klimatu v nadmořské výšce téměř 700 m.n.m. a dlouholetým zkušenostem zaznamenávají v této léčbě velké úspěchy.

ma1.gif

Primářka MUDr. Růžena Vaňková pracuje jako lékařka v Mariánských Lázních již od roku 1979 a s pacienty má tak dlouholeté zkušenosti. „Základem léčby pacientů po komplikovaných zánětech plic je klimatoterapie a inhalace s Lesním pramenem. Lesní pramen obsahuje větší množství Natria a bikarbonátů a má mukolytický efekt. Uvolňuje hlen z horních dýchacích cest a příznivě působí na intersticiální prostory. Nejefektivnější je podávání inhalací 2x denně, ráno a odpoledne. Současně se pacientům podávají procedury s přírodním oxidem uhličitým - minerální koupele a suché uhličité koupele, z dalších procedur masáže, různé druhy elektroléčby, léčebná tělesná výchova a dle potřeby i oxygenoterapie. Důležitá je také respirační fyzioterapie,“ říká MUDr. Vaňková. Ta zahrnuje speciální dechová cvičení, dechovou gymnastiku, respirační fyzioterapii, mobilizační techniky, fyzický trénink a edukaci o nemoci a výživě. Při vstupním lékařském vyšetření stanoví ošetřující lékař individuální léčebný plán s poskytnutím 21 procedur týdně. Důležitou součástí léčení je i pitná léčba.

ma4.gif

Pacientům po prodělaných zápalech plic poskytuje horské klima Mariánských Lázní mnohé benefity. „Využíváme takových klimatických faktorů jako intenzivnější UV záření, nižší barometrický tlak a vyšší saturaci hemoglobinu kyslíkem, vyšší obsah ozónu a záporných iontů, eliminaci prachu a alergenů,“ říká MUDr. Vaňková. „V současné době stále narůstá počet pacientů s pneumonií způsobenou Covid 19. Pacienti po pneumonii obvykle trpí také hypertenzí, ischemickou chorobou srdeční, diabetem, obezitou a onemocněním pohybového aparátu, což jsou další indikace lázeňské léčby v Mariánských Lázních a naše zařízení jsou pro tyto pacienty ideální,“ dodává.

ma2.gif

Indikace komplikovaný zánět plic je v Indikačním seznamu uvedena jako V/3 s dobou léčení 3 týdny pro Komplexní lázeňskou péči a je plně hrazena zdravotní pojišťovnou. Pacient má nárok na lázeňskou léčbu do 4 měsíců po ukončení hospitalizace na doporučení pneumologa či internisty. Návrh na lázeňskou péči sepisuje praktický lékař.

ma3.gif

Onemocnění plic a dýchacích cest se v Mariánských Lázních léčí desítky let. Nyní tato indikace zažívá svoje znovuzrození. Přijíždí k nám celá řada pacientů po komplikovaných zánětech plic s Covid 19.Tato indikace je v indikačním seznamu o poskytování lázeňské péče uvedena jako Dg. V/3. Jde o komplexní lázeňskou léčbu na 3 týdny a léčba je plně hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Lázeňská léčba zahrnuje klimatoterapii, pitnou léčbu, inhalace z Lesního pramene, fyzioterapii/léčebnou tělesnou výchovu, procedury s přírodním CO2 pro zlepšení mikrocirkulace (vodní a suché uhličité koupele), oxygenoterapii a celou  řadu dalších léčebných procedur. Zvláštní pozornost si zaslouží fyzioterapie, kde naši fyzioterapeuti absolvovali zcela unikátní kurs s novinkami plicní a dechové rehabilitace, jako jediní v České republice. Lázeňskou léčbu navrhuje internista či pneumolog a návrh na lázeňskou léčbu předepisuje praktický lékař. Doporučujeme být aktivní a po prodělaném onemocnění dýchacích cest, žádat u svého lékaře informace ohledně lázeňské léčby v Mariánských Lázních.

Na otázky odpovídá Primářka MUDr. Růžena Vaňková

Které zdravotní pojišťovny léčbu hradí?
Lázeňskou léčbu pro indikaci V/3, po komplikovaném zánětu plic, hradí všechny zdravotní pojišťovny ČR. Léčbu dýchacích cest mohou absolvovat i pacienti, kteří neprodělali Covid 19, a mají k léčbě plic a dýchacích cest příslušnou indikaci, např. astma bronchiale.

Je to v rámci benefitových programů?
Rekondičně respirační pobyty jsme připravili např.pro zdravotnické pracovníky všech českých nemocnic, policii i pracovníky záchranného integračního systému.

O jaké léčebné náklady se jedná? Nemocný náklady prokazuje nebo dostane paušál?
Odpovězeno v úvodu, u komplexní lázeňské léčby hradí vše zdravotní pojišťovna, tj. ubytování ve standardní kategorii pokoje, plnou penzi a všechny předepsané léčebné procedury, lékařskou vstupní, kontrolní a výstupní prohlídku a též laboratorní vyšetření.

Pokud by si stejnou péči chtěl objednat někdo mimo pojišťovnu, je to možné?
Těm, kterým zdravotní pojišťovna pobyt neuhradí, nabízíme pobyty pro nastartování imunity a regeneraci dýchacích cest jako např. Rekondičně respirační pobyt na 7 nocí s 21 procedurami včetně speciální fyzioterapie poskytované našimi certifikovanými fyzioterapeuty. Pobyt lze prodloužit o jeden až dva týdny a je na ně možno využít státní voucher 4000,-Kč na osobu až do 30.6.2021.

Foto: Ensana

Pro více informací navštivte ENSANAHOTELS.CZ
6087c9e98ec9fobrazek.png

Reklama