Ennio Morricone (vlevo)

Legenda filmové hudby, Ital Ennio Morricone, natáčí v Praze s Českým národním symfonickým orchestrem svoje profilové CD. Album by mělo vyjít příští rok.

Morricone se ale snaží pravý účel svého pobytu v Praze zatajit: „Pracuji tady na hudbě pro jeden čínský film. Připravil jsem tři verze, ale ještě nevím, jakou si vyberou. Režiséra ani název vám říct nemůžu, to je zatím tajné.“

Morricone složil hudbu k bezmála pěti stovkám snímků, z toho zhruba ke třiceti westernům, mimo jiné ke slavnému Tenkrát na Západě, které ho jako autora filmové hudby nejvíce proslavily nebo televiznímu seriálu z roku 1982 o legendárním cestovateli Marco Polo.

Westernová cesta do Hollywoodu

Jednaosmdesátiletý hudební skladatel začal komponovat v roce 1962, přelom v jeho kariéře přineslo o dva roky později setkání s jeho filmovým dvojčetem – westernovým mágem Sergiem Leonem. Morricone napsal hudbu ke všem jeho filmům a to mu otevřelo cestu do Hollywoodu.

„Někdy dělám hudbu pro už hotový film, ale daleko raději skládám, když dostanu do ruky scénář, aby se režisér na moji hudbu naladil a začal jí žít a dýchat, ještě než se pustí do natáčení,“ prozradil Morricone, jak skladá.

Za svou hudbu si vysloužil celkem pět oscarových nominací za nejlepší soundtrack – za snímky Nebeské dny, Nedotknutelní, Mise, Bugsy a Malena. Zlatou sošku si ale odnesl jen jednu, v roce 2007 za celoživotní dílo.

Reklama