Dramatické zdražení energií čeká od ledna české domácnosti. Za elektřinu, plyn a teplo lidé příští rok zaplatí o tisíce korun více než letos. Až desetiprocentní zvýšení cen elektřiny předpokládá energetická společnost ČEZ, o nárůstu cen až o desetinu hovořili již dříve představitelé plynárenské společnosti RWE Transgas. Podobně pravděpodobně podraží i dálkové vytápění.

Rodina v paneláku, která používá elektřinu ke svícení a provozu obvyklých spotřebičů, a platí nyní měsíční zálohu 800 korun, zaplatí po zdražení ročně asi o 1000 korun více. Lidé v rodinných domcích, používající elektřinu i na vytápění, ale zaplatí ročně minimálně o 5000 korun navíc.

Může za to drahá ropa
Podle serveru Novinky.cz zdražení plynu včera potvrdil mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský. „Plyn bude muset reagovat na rekordně rostoucí ceny ropy v posledních měsících,“ uvedl Chalupský s tím, že společnost ceny pro první čtvrtletí příštího roku oznámí na přelomu listopadu a prosince.

Nárůst cen plynu kolem 10 % by pro domácnosti znamenal navýšení plateb o stokoruny až tisíce ročně. Rodina, používající plyn na vaření a ohřev vody, měsíčně zaplatí asi o 50 korun navíc, za celý rok tedy o 600 Kč více než nyní. Lidé, kteří plynem také topí, si měsíčně připlatí asi 150 Kč, tedy 1800 Kč ročně navíc. Nejvíce se zdražení dotkne lidí, kteří využívají plyn k vaření, ohřevu vody a topení v rodinném domě. Ti při desetiprocentním zdražení zaplatí měsíčně o 250 Kč více než nyní, za celý rok pak připlatí 3 tisíce korun.

I za teplo dáme víc
Více než milion domácností, využívajících vytápění dálkovým teplem, si budou muset měsíčně připlatit asi o 200 Kč. Letošní průměrná cena za gigajoule je asi 400 Kč. Podle odhadů domácnostem, které používají dálkové teplo k vytápění a přípravě teplé užitkové vody, stoupne cena příští rok až o 50 Kč na gigajoule. Domácnost ročně spotřebuje asi 50 gigajoulů tepla, a cena tak ročně vzroste o 2500 Kč.

Co hodláte dělat s dramatickým vzrůstem cen? Budete doma víc šetřit? Zabalíte se do svetrů a sestěhujete se všichni do jedné místnosti? Pokusíte se získat nějaké jiné – alternativní – zdroje energií? Jaké?