endometrioza-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Endometriózou trpí odhadem každá desátá Češka v reproduktivním věku. Cesta ke zjištění správné diagnózy však bývá velmi trnitá. Ačkoliv patří mezi velmi častá gynekologická onemocnění, mezi ženami je stále málo známá. Právě to chce změnit pacientská organizace Endo Talks, kterou založila v roce 2021 Misha Lebeda. S cílem osvěty pořádá sérii přednášek a výstav, čímž se zapojuje do celosvětové kampaně Endomarch, která má na tuto problematiku upozornit. Mimo jiné pak spouští i podpůrné skupiny, které budou v deseti městech po celém Česku. „Ze zkušenosti klientek našeho Support centra víme, že terapie sdílením pomáhá. Projekt nabízí ženám s endometriózou z celé České republiky možnost vzájemně sdílet zkušenosti s touto doposud nevyléčitelnou nemocí – a to ve dvou různých formách. Jednak formou individuální podpory s naší vyškolenou Endokeckou a jednak formou skupinového sdílení v rámci lokálních podpůrných skupin,“ popsala cíl organizace EndoTalks Ivana Bojtošová, dobrovolnice a ambasadorka organizace v Ostravě.

Endometrióza je sice nezhoubné onemocnění, ale její dopad na život ženy je často zničující

Endometrióza je stav, při kterém se tkáň podobná buňkám v děložní sliznici vyskytuje i jinde v těle, než jen v dutině děložní – nejčastěji v pánvi či dutině břišní, někdy i v děložní stěně, která je normálně tvořena svalovinou. Buňky se však chovají stejně, jak by se chovala děložní sliznice. Reagují na hormonální změny a v době menstruace se odlučují. Tím však dochází k cyklickému jizvení, kdy se ložiska endometriózy rozšiřují, vznikají srůsty a může docházet k jejich prorůstání do okolních orgánů. Na endometriózu může poukazovat celá řada příznaků. „Pro toto onemocnění je charakteristický stav, kdy žena původně bolestivou menstruaci neměla, ale bolesti se projevily až v průběhu života, nebo se původně mírné bolesti v určitém období života změní na bolesti nesnesitelné. Dalším charakteristickým příznakem jsou bolesti při pohlavním styku a vyprazdňování. Často nemoc provázejí zažívací potíže - nadýmání, zácpa, či naopak střídání zácpy a průjmu. Dá se říci, že jakékoliv příznaky, které se cyklicky opakují v průběhu menstruačního cyklu, by měly vzbudit podezření na endometriózu,“ popisoval onemocnění a jeho příznaky doktor Jan Drahoňovský z Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí.

Endometrióza se řadí mezi nejčastější gynekologická onemocnění žen v reprodukčním věku. Dle odborníků trpí touto nemocí 50 až 60 % žen a dívek s chronickou pánevní bolestí.Navíc 30 až 50 % žen s endometriózou trpí neplodností. Nejtěžší případy této nemoci mohou působit rozsáhlé srůsty, neprůchodnost vejcovodů, poškození vaječníků a tím pádem tvorby vajíček a těžké anatomické změny v malé pánvi. „Ovšem i v případech, kdy endometriózu reprezentuje jen několik drobných, milimetrových ložisek, může být plodnost ženy zhoršená. Zde hrají roli i imunitní a hormonální faktory, kvalita oocytů neboli vajíček a další. Nelze však zapomínat i na zcela jednoduchý důvod, a to, že ženy s endometriózou mají kvůli bolestem podstatně nižší frekvenci pohlavního styku,“ dodal Drahoňovský. 

Rozšířit povědomí o této nemoci chce organizace Endo Talks

Problémem může být i samotná diagnostika této nemoci. Stanovení diagnózy trvá v průměru 7 až 10 let. Příčinou tohoto prodlení je časté bagatelizování základních příznaků a malé povědomí o této nemoci. Také to by ráda změnila právě pacientská organizace Endo Talks. „Včasné určení správné diagnózy může zmírnit dopady na fyzické i psychické zdraví pacientek. Tohoto cíle je možné dosáhnout i díky edukativním programům na základních a středních školách. Edukace o ženském zdraví už na školách může napomoci ke snížení doby diagnostiky i u mladších pacientek,“ řekla Martina Sehnoutková, dobrovolnice pro fundraising, která zároveň pracuje v Support Centru jako takzvaná Endokecka. Těmise stávají odborně vyškolené dobrovolnice z řad pacientek s endometriózou, které následně vedou podpůrné skupiny.

Zdroj info: tiskové informace/ MUDr. Jan Drahoňovský, Ivana Bojtošová a Martina Sehnoutková za Endo Talks