Endometrióza je obvykle definovaná jako přítomnost funkčních žlázek, vyskytujících se normálně v dutině děložní, mimo jejich obvyklou lokalizaci. Jedná se o jedno z nejčastějších gynekologických onemocnění, které se v ženské populaci vyskytuje v 7 - 10 %.  Výskyt onemocnění je charakteristický především pro reprodukční období života ženy s vrcholem kolem 40. roku života. Především po menopauze pak výskyt onemocnění klesá. Z mnoha studií je jasné, že postižených žen v populaci přibývá. Navíc přibývá i onemocnění u mladých žen kolem 20. roku života.

Jaké jsou nejčastější otázky, které ženy s endometriozou řeší?

MS

1)      Budu někdy mít děti?

To, že jste onemocněla, ještě neznamená, že nikdy nebudete mít děti. Mnoho žen s endometriózou může mít děti a je dokonce několikanásobnými matkami. Velmi důležité ale je těhotenství neodkládat, protože nemoc zvyšuje riziko problémů při otěhotnění a právě endometrióza je jedním z nejčastějších důvodů neplodnosti. Velmi záleží na tom, kde se nachází ložiska endometriózy, zda máte také srůsty a případně cysty. Velkou roli hraje váš věk i celkový zdravotní stav.

2)     Vyléčí se endometrióza těhotenstvím?

Jde o velmi častý mýtus, který bohužel někdy šíří i sami lékaři a tím přivádí do rozpaků své pacientky. Těhotenství skutečně může způsobit potlačení některých příznaků nemoci, ale nejde o léčbu v pravém slova smyslu. Některým ženám se endometrióza po porodu vrátí a jiným se naopak objeví. Pokud uvažujete o dítěti, neměla byste těhotenství odkládat. Na druhé straně, pokud se necítíte na to být matkou, je nesmysl se snažit otěhotnět jen kvůli radám okolí.

3)     Jaký budu mít sexuální život?

Mezi projevy endometriózy často patří bolesti při pohlavním styku nebo po něm. Ty mohou být způsobeny srůsty, ložisky endometriózy i celkovou „nepohodou“ v oblasti pánve.  V žádném případě není vaše chyba, když máte bolesti při sexu. Proto se přestaňte obviňovat a hledejte řešení. Místo výčitek je lepší sáhnout po praktikách, které budou vyhovovat vám oběma. Orální sex, vzájemná masturbace nebo třeba použití vibrátoru může být příjemnou změnou a hlavně u nich nehrozí bolesti. Někdy je na místě i návštěva sexuologa.

4)    Jak mám zvládat nemoc, když chodím do zaměstnání nebo studuji?

Pokud máte se svým nadřízeným nebo svými vyučujícími dobré vztahy, řekněte jim o své nemoci a vysvětlete jim, že za vaší absencí nebo zhoršeným výkonem není vaše lenost nebo neschopnost, ale endometrióza. Snažte se společně najít řešení, které bude vyhovovat oběma stranám. I když je to těžké, je lepší, když budete o své nemoci mluvit, než ji skrývat.

5)     Co mám dělat, když mi okolí nerozumí?

Nezůstávejte sama a podívejte se na www.facebook.com/endometrioza, kde najdete ženy, které stejně jako vy bojují s endometriózou. Mnoho lidí o endometrióze ani neslyšelo, a tak neví, jak se k vám chovat. Pomůže jim, když jim dáte přečíst informace o této nemoci, například stránky www.bolestivamenstruace.cz. Stejně tak je dobré, když budete otevřeně mluvit o tom, jak se cítíte, a co by vám mohlo pomoci. Nestyďte si říct o pomoc třeba s přípravou jídla nebo nákupem, když se necítíte dobře.

6)    Jsem zoufalá a mám pocit, že skončím na psychiatrii, ale nechci být za blázna.

Jednou z možností, jak zvládat chronické bolesti jsou antidepresiva, které vám může předepsat i váš praktický lékař. Tyto léky totiž dokážou nejen léčit projevy deprese, jako jsou pocity smutku, beznaděje a zoufalství, ale také zablokovat neurotransmitery, které do mozku nesou informace o bolesti. Proto vám mohou pomoci lépe snášet bolest, aniž byste musela užívat vysoké dávky analgetik. Užívat antidepresiva rozhodně není vaše prohra a nebudete kvůli tomu za „blázna“.

7)     Připadám si tak osamělá. To jsem jediná, kdo má endometriózu?

Endometrióza je jedním z vůbec nejčastějších gynekologických onemocnění. Postihuje zhruba každou desátou ženou v plodném věku. Na celém světě žije asi 176 milionů žen s touto nemocí a podle odhadů se jen v Česku nemoc týká zhruba 250 tisíc žen. Mezi nimi můžete být vy sama, vaše sestra nebo kamarádka. I kvůli ženám jako jste vy, je nutné o endometrióze mluvit nahlas. Přihlaste se na www.facebook.com/endometrioza, kde se potkáte s dalšími pacientkami a zjistíte, jak svou nemoc lépe zvládat.

menstruace

Mnoho žen s endometriózou se potýká s bolestí, která může narušovat jejich každodenní aktivity a mít tak negativní dopad na profesní i osobní život. Často si však tyto ženy neuvědomují, že za jejich bolestí (bolestivá menstruace, bolest při styku, pánevní bolest chronického charakteru) stojí právě toto onemocnění. Žen, které si těmito příznaky prochází, není málo – endometrióza patří mezi častá gynekologická onemocnění a vyskytuje se zhruba u jedné z deseti žen v reprodukčním věku. Ženám trpícím tímto onemocněním jsou k dispozici také specializované webové stránky www.bolestivamenstruace.cz, kde naleznou informace o tom, co je endometrióza, jaké jsou její příznaky, jak probíhá diagnóza i jaké jsou možnosti léčby. Ženy mohou využít také poradny gynekologa, který jim diskrétně odpoví na jejich dotazy týkající se života s endometriózou.

Přečetli jste si také: