Endometriózu lze definovat jako atypickou přítomnost tkáně, která morfologicky i biologicky odpovídá děložní sliznici (endometriu), mimo své normální uložení, tedy mimo dutinu děložní. Nejčastěji se jedná o drobná ložiska nafialovělé barvy na pobřišnici nebo na orgánech malé pánve (vejcovody, vaječníky, střevo, močový měchýř aj.).
Projevy endometriózy na pobřišnici (peritoneu) však mohou být velmi proměnlivé a netypické, což v některých případech ztěžuje její diagnostiku. Endometrióza se může také vyskytovat ve formě meziorgánových srůstů v oblasti malé pánve, jako typické cysty vaječníků (Sampsonské cysty s tmavě krvavým “čokoládovým” obsahem) nebo ve formě tuhých bolestivých uzlů ve tkáni mezi pochvou a konečníkem.
Přítomnost slizničních struktur uvnitř děložní svaloviny je označována jako adenomyóza. Dnes nejvíce přijímanou teorií o původu endometriózy je ta, která zdůrazňuje význam retrográdní menstruace (z dělohy přes vejcovody do dutiny břišní) a abnormální imunity u postižených žen. Zdá se, že imunitní mechanismy jsou též jednou z hlavních příčin neplodnosti u těchto žen. S endometriózou mohou být dále spojeny: zhoršená funkce vaječníků (porucha folikulogeneze), vejcovodů (porucha funkce až úplná mechanická neprůchodnost) i spermií (jsou napadány imunitním systémem ženy, např. makrofágy), narušená implantace embrya v děloze, bolestivost pohlavního styku a některé další faktory negativně ovlivňující fertilitu.
Endometriózu lze klasifikovat podle lokalizace ložisek na: peritoneální (na pobřišnici), ovariální (na vaječnících), retroperitoneální (v septu mezi konečníkem a pochvou), vnitřní (neboli adenomyózu, uvnitř děložní svaloviny) a extragenitální (mimo pohlavní orgány). Podle míry postižení, zjištěné při laparoskopii, se endometrióza dělí na 4 stupně: minimální, mírnou, střední a těžkou.
Mezi hlavní příznaky endometriózy patří bolest (především při menstruaci, dále při pohlavním styku, při stolici nebo také chronická pánevní bolest bez závislosti na cyklu) a sterilita. Potrácení není typickým projevem endometriózy.
V mnoha případech se endometrióza u postižených žen neprojevuje ničím a je pak náhodným nálezem při operaci prováděné pro sterilitu nebo ze zcela jiných důvodů. Z těchto projevů vyplývá, že nemoc je pouze na základě anamnézy a gynekologického vyšetření (včetně ultrazvuku) až na výjimky těžko předvídatelná a zlatý standard v její diagnostice představuje laparoskopie. Léčba endometriózy je svízelná. Zásadou je léčit ji podle toho, jaké má žena obtíže.
Léčba je vedena jiným způsobem, jsou-li u pacientky hlavním problémem bolesti, a jinak, je-li diagnóza zjištena u ženy sterilní. Obecně se kombinuje léčba farmakologická (hormonální) a chirurgická (většinou pomocí laparoskopie). Samotná léčba farmakologická (agonisté gonadoliberinů, hormonální antikoncepce) bohužel není při léčbě neplodnosti příliš účinná. U sterilních žen je v případě závažnějších laparoskopických nálezů endometriózy na místě jejich chirurgické ošetření (odstranění srůstů a maximální možné odstranění endometroidních ložisek z malé pánve), na něž by měla navazovat některá z metod asistované reprodukce (stimulace ovulace a inseminace nebo mimotělní oplodnění - IVF).
U méně pokročilých nálezů lze u mladších žen s krátkodobě trvající sterilitou, a při jinak normálních nálezech stran plodnosti, postupovat více konzervativně. Při dosažení těhotenství v mnoha případech ložiska endometriózy ustoupí až zcela regredují.
MUDr. M. Mára, CSc.
Nový komentář
Komentáře
zajímavý článek
Mám kamarádku čerstvě po operaci endometriozy.Největším příznakem choroby byla obrovská bolest při močení. Rok jí léčili na zánět moč.měchýře, než jí správně diagnostikovali a teď je 3 týdny po operaci.