Pokud se často těšíte, až se za danou práci odměníte něčím dobrým nebo neumíte projít doma okolo ledničky bez povšimnutí, pravděpodobně jste i vy obětí emočního přejídání. Jedná se o zlozvyk, který je nejčastěji spojován se stresem, úzkostí nebo smutkem.

Jídlo jako pohlazení duše

Jídlo jako takové už dávno není prostředek, jak přežít. V dnešní době je to zejména forma potěšení. Je dostupné, nemusíme ho nikde lovit a co víc, nemusíte v podstatě ani opustit domov a jídlo vám kurýr přiveze doslova až k vašim dveřím. Jenže i tyto moderní vymoženosti mají svá úskalí. Jídlo se tak stává i lékem proti všem mrzutostem, a to není vůbec dobře. Nejíme kvůli pocitu hladu nebo potřebě doplnění energie, ale často proto, že nemáme nic jiného na práci. Odborníci se shodují na tom, že tento zlozvyk pramení často z nízké sebedůvěry a nepříliš pozitivnímu vztahu k sobě samému. Přestože si jsme často vědomí toho, že stres zajídáme, nedochází nám, že si tím naše tělo vytváří tukové zásoby a oddalujeme tak možnou touhu po krásném a štíhlém těle. Takže, co s tím?

Jak z toho ven?

Emoční přejídání je závislost jako jakákoliv jiná, a tak nečekejte zázraky na počkání. Prvním krokem je samotné uvědomění si, že máte problém. A ano, problém to opravdu je. Jděte na to proto hezky pomalu.

  • Eliminujte stres. Jasně, to se lehko říká, že? Faktem zůstává, že stres je zabiják, který škodí fyzicky i psychicky. Naučte se mu vyhýbat, anebo alespoň jisté situace řešit s lehčí hlavou.
  • Najděte si koníček a nahraďte lásku k jídlu láskou k partnerovi, sportu nebo třeba zahradničení. Zkrátka, najděte si něco, co vás zaručeně vytáhne ze splínu.
  • Pište si. Co vás trápí, z čeho jste ve stresu. Tak lépe najdete příčinu emočního přejídání.
  • Vsaďte na zdravý životní styl. Prostudujte si základy správného stravování, naučte se vše, co je pro vaše tělo důležité a jak bude pracovat na maximum.
  • Pokud cítíte, že se potřebujete najíst a zahnat stres, odveďte pozornost jinam. Zavolejte kamarádce, udělejte si deset dřepů nebo běžte třeba ven se psem.
  • A to nejdůležitější – budujte lásku sama k sobě.

Také si přečtěte: 

Reklama