Nevěra, jinými slovy podvádění, se v obou případech projevuje tajnostmi. „Poslední půl rok jsem si všimla, že si každý den píše s jednou kolegyní, se kterou se teď kvůli pandemii nevídá. Nejsem ten typ, co v případě podezření prolézá mobil, ale všimla jsem si, že ho začal nenápadně schovávat, bere si ho do sprchy a na displeji jsem viděla zprávy, které prostě zaváněly flirtem. Mrzí mě, že lže, poslední dobou zažíváme pandemickou nudu, ale nechci, aby ji zaháněl tímto způsobem,“ říká Pavla, která je se svým přítelem pět let a podobnou situaci řeší poprvé.

Foto: Shutterstock

Lži a zapírání jsou vždy známkou nějaké nerovnováhy. Důvěra je jeden z nejdůležitějších bodů vztahu. „Je normální mít přátele, ale není normální zapírat a lhát. Pavlin přítel k tomu může mít dva důvody, buď si sám opravdu není jistý, zdali nezachází jeho konverzace s kolegyní do intimní roviny nebo se snaží vyvarovat Pavliny reakce, která mohla být třeba již v minulosti přehnaná,“ říká terapeutka Sára Nechvátalová

Sociální sítě vs. reálný život

Sociální sítě jsou plné možností, konverzaci můžeme vést i s lidmi, které téměř neznáme. Jde o únik od reality, na nějž však partneři nemusí reagovat dobře. Podle párového terapeuta Honzy Vojtka se často vztahy rozpadají právě kvůli pomyslným zadním vrátkům v podobě rozehraných partií ať na messengeru či v directu. Lidé mají tendenci opouštět především po fázi zamilovanosti pravidla, jež si podvědomě či vědomě pár určil. Společnost bere sociální sítě stále na lehkou váhu, přitom jde o paralelní svět. V důsledku toho mají jedinci pocit, že se mohou chovat jinak, než ve skutečnosti, často totiž vystupují jako nějaký svůj avatar. Mužům i ženám často konverzace s osobou opačného pohlaví dodává sebevědomí. Když se „vypisování“ přesune do intimní roviny a jedinec se začne cítit provinile, nacházíme se na tenkém ledě, pod nímž leží nevěra v pravém slova smyslu.

Abychom něčemu takovému zabránili, s partnerem musíme vést zcela jinou konverzací než tu, proč zabředává do intimních témat s kolegyní. Někteří lidé lžou ze strachu, že je partner za pravdu odsoudí nebo dokonce opustí. Z toho vzniká zacyklené kruhy domněnek prohlubující nedůvěru,“ říká terapeutka. Narušenou důvěru vztahu lze poslepovat jen upřímnou konverzací. Začněte ji slovy: Nemusíš se bát, budu mít pochopení pro všechno, co cítíš, jen je potřeba si říct, v čem přesně bys náš vztah rád změnil. Pojďme se o tom pobavit. Máš pocit, že tě ponižuji? Máš pocit, že je v našem vztahu nuda? Zdůrazněte to, že vám stojí za váš vztah bojovat, a pokud má být dlouhodobý a šťastný, měl by být založený na absolutní důvěře. Pokud ani vaše iniciativa nezabere, vyhledejte párovou terapii.

Ve výsledku je jedno, jestli se jedná o nevěru emocionální či fyzickou, na sociálních sítích či v realitě. Narušená důvěra může dočasně, ale nesmazatelně narušit vztah. Vztahy bychom i ve světě plných možností neměli brát jako něco, o co nemusíme pečovat. Jde o celoživotní úsilí dvou lidí, které stojí na konverzaci a porozumění.

Reklama