Pojem nevěra má většina lidí spojen se sexem. Minimálně stejně silně však může partnerským vztahem otřást zdánlivě nevinné spříznění duší. Ve hře jsou totiž city, které se mohou vyvinout ve velmi intenzivní pouto, které rozleptá původní vztah někdy daleko hůře, než žhavé dobrodružství.

Nenápadné začátky

Počátky jsou obvykle pozvolné a vcelku nevinné. Zajdete si na oběd, popovídáte si o samotě v kanceláři, řešíte problémy na internetu. Pak však spolu začnete postupně probírat i velmi důvěrná témata, jako jsou nedostatky vašeho vztahu, nesplněná očekávání, případně si povzdechnete nad osamělostí a nepochopením ze strany partnera. Sdílení intimních problémů, porozumění a pocit důvěrného vztahu velmi brzy přeroste hranici, která se dá ještě považovat za pouhé přátelství. Začínáte na toho druhého myslet častěji, než by bylo žádoucí a těšíte se, až zase budete spolu, ať už reálně nebo ve virtuálním světě. Máte pocit, že tento člověk vás chápe více, než současný partner. Navíc má pro vás vždy slova útěchy i uznání. Novinky ve vašem životě, radosti, obavy i plány zná tedy jako první. Postupně dáváte přednost komunikaci s tímto kamarádem či kolegou a váš oficiální protějšek je najednou na druhé koleji. Nemáte sílu, chuť ani důvod řešit již probrané problémy také s ním. To vše vztah výrazně narušuje a postupně může vést až k jeho úplné destrukci. A to i v případě, že se dosud jednalo o poměrně pohodové partnerství.

nevěra

Je to snadnější, než dříve

Emocionální nevěry existovaly vždy. Současnost jim však nahrává více, než kdy dříve. Rozvoj moderních technologií totiž přináší také nové formy komunikace a možnosti seznámení. Díky těmto usnadněním je emoční podoba nevěry na vzestupu a zažívá v dnešní době nebývalý rozmach. Lidé nejen komunikují, ale zároveň získávají nové přátele na sociálních sítích, posílají si SMS, emaily anebo mohou použít třeba Skype. Možností nabízí moderní doba skutečně hodně. Ať už svou duševně spřízněnou bytost potkáváte v reálném životě anebo spolu klábosíte na internetu, může dojít k tomu, že náhle zjistíte, jak nečekaně mnoho ten druhý váš život znamená a jak moc je pro vás důležitý.

Proč jsme se nepotkali dříve?

Najednou si všimnete, že současného partnera porovnáváte s tím druhým. Pokud máte nasazeny „růžové brýle“, je těžké si uvědomit, že srovnáváte nesrovnatelné a být objektivní. S manželem či přítelem sdílíte dobré i špatné už nějaký čas a v mnohém jste si zevšedněli. Obdivovaného muže však znáte pouze ve chvílích, kdy se projevuje jako laskavý, chápající, povzbuzující a dodávající energii. Neviděla jste ho v pyžamu snídat salám rukama přímo z papíru a rozčilovat se nad vysokým účtem za telefon. Je velice snadné „čechrat si peříčka“ pouze v určitém časovém úseku dne. Očima a srdcem, které začínají být stále více na tomto přátelství závislé, vnímáte proto čím dál víc takového muže jako ideál. Možná začnete mít pocit, že vás současné partnerství omezuje v tom, abyste si nový cit mohla opravdu užívat naplno. Existuje tak nebezpečí, že aférku, která začala jako hluboké duševní porozumění, začnete časem pokládat za osudovou událost. Stalo se to nejedné ženě.

Ano, i bez žhavého úletu jde o nevěru!

Ty se totiž daleko intenzivněji a rychleji nechají strhnout podobným vztahem. Muži k němu přistupují daleko méně citově. Jestliže se tedy cítíte osamělá nebo nepochopená či se zkrátka jenom nudíte, zvažte všechna rizika podobných úniků ze stereotypu všedních dnů. I když s tím druhým nemáte v úmyslu skočit do postele, nemyslete si, že se nejedná o nevěru. Ublížit svému partnerovi a zklamat jeho důvěru jednou pro vždy můžete i tehdy, pokud nejde o zahýbání na fyzickém základě. S navazováním emocionálních vztahů mimo partnerství se tedy pouštíte na velmi tenký led a následky takových dobrodružství mohou být nepředvídatelné a nevratné.

Čtěte také:

Reklama