Byla krásná a s muži to skvěle uměla. Málokterý jí odolal. Její osud byl nejen zpracován literárně, ale také zfilmován. V jedné z verzí si Emmu střihla i slavná Angelika, tedy Michèle Mercier.

Emma pocházela z nuzných poměrů, narodila se v roce 1765 v rodině chudého venkovského kováře. Už jako malá musela sloužit v rodinách boháčů. Dospěla však v oslnivě krásnou mladou dívku. Rozhodla se tedy, že unikne chudobě svého dětství. V osmnácti letech začala pracovat v pochybné zdravotnické instituci londýnského šarlatána Johna Grahama zvané Chrám zdraví. Nabízely se tu různé „kúry“ pro bohaté, ale hlavní atrakcí byla v roli bohyně zdraví Emma spoře oděná do průhledného mušelínu. Počet jejích ctitelů rychle rostl a jednomu z nich – bohatému hraběcímu synovi Charlesi Grevillovi začala vést domácnost. Greville byl mladý, hezký, svobodný. Nebylo tedy divu, že se do něj Emma zamilovala. Greville dokonce najal speciální učitele, kteří ji zasvětili do základů společenského chování. Během tří let z Emmy vyrostla světaznalá dáma. Jenže Greville neměl v úmyslu se s Emmou oženit, tak jak si to vysnila Emma.

EmmaAni nemohl. Byl po krk v dluzích, a tak potřeboval najít vhodnou nevěstu. Rozhodující pro něj nebyl vzhled, ale výše jejího věna. Když pak přijatelnou nevěstu objevil, vyvstal jeden zásadní problém. Co s Emmou? Vyhodit ji na ulici nemohl, riskoval by skandál. Jejich vztah byl totiž veřejně znám.

Vzpomněl si ale na svého strýce sira Hamiltona, velvyslance v Neapoli, který byl při poslední návštěvě Anglie Emmou okouzlen. A rozhodl se, že ji „udá“ jemu. Sir Hamilton se sice bránil, že je pro Emmu starý, ale nakonec synovci vyhověl. Greville nic netušící Emmě oznámil, že pojede navštívit strýce do Neapole a že ji hodlá vzít s sebou. Až měli sbaleno, musel v neodkladné záležitosti zůstat v Londýně. Emma tedy odjela sama a měla čekat na jeho příjezd. Z Londýna však přišel dopis, že se Greville bude ženit a že by svou pozornost měla Emma věnovat siru Hamiltonovi.

Emma byla touto zradou zdrcena. Nakonec celou situaci využila pro sebe. Hamiltonovou milenkou se stát nechtěla, chtěla se vdát. Ke svatbě došlo v roce 1791. Ženichovi bylo 61, nevěstě 26. Emma byla nejen krásná, ale i mimořádně inteligentní. Naučila se rychle nejen italsky, ale i dalším jazykům. Jako manželka vyslance se účastnila oficiálních společenských akcí, byla jejich ozdobou. Spřátelila se s neapolskou královnou Marií Karolínou, která byla sestrou popravené Marie Antoinetty. Díky tajné informaci o tom, že se Španělsko chystá vyhlásit Anglii válku po boku Francie, kterou získala právě od neapolské královny, prokázala Anglii neocenitelnou službu. Její vlast se na válku mohla předem připravit a zejména mohla ochránit své obchodní lodě.

S největší láskou svého života - lordem Horatiem Nelsonem -  se poprvé setkala právě v Neapoli. Tehdy ho zaujala víc ona než on ji. Její zásluhou pak mohla anglická flotila tajně doplnit své zásoby před slavnou bitvou u Abú Kíru, kde admirál Nelson porazil Napoleona.

Po tomto jeho skvělém vítězství si Emma uvědomila, jak mimořádný člověk Horatio Nelson je. Námořní úspěchy z něj udělaly miláčka Anglie, a když se vracel z Afriky a přistál se svým loďstvem v Neapoli, připravila mu velkolepé uvítání. Byla oblečena do krásných šatů s vyšívanými kotvami a jeho monogramem. Který muž by odolal?

Do té doby se život admirála Nelsona točil jen kolem jeho vojenské kariéry, která ho stála pravou paži a oko. Na nějaké flirtování neměl pomyšlení. V Neapoli díky Emmě zůstal celý rok. Byl ubytován v jejich domě a sblížil se jak s lordem Hamiltonem, tak i s jeho ženou. Ve slavné bitvě utrpěl poranění hlavy a Emma ho osobně ošetřovala. Vztah se jim nakonec vymkl z ruky a přerostl v milostný poměr. Hamilton Emmu miloval, Nelsona však ctil jako hrdinu. Spokojil se tedy s rolí tolerantního paroháče. Chápal, že ve svých osmašedesáti letech nemůže stačit své třiatřicetileté manželce.

Zvěsti mezitím dorazily i do Londýna k manželce admirála. Ta chtěla jet do Neapole udělat pořádek. Admirál Nelson ji od toho záměru stačil odradit a snažil se ji uklidnit. Vášnivý vztah však pokračoval, i když riskovali oba. Admirál pověst a kariéru, Ema své postavení, kam se vypracovala z bídných poměrů.

V roce 1800 přijeli Hamiltonovi i admirál Nelson do Londýna. Museli všichni opustit Neapol, která padla do rukou Francouzů. V Londýně pak v lednu následujícího roku Emma porodila dceru pojmenovanou po otci Horatie. Těhotenství se Emmě podařilo díky volným šatům, které byly tehdy v módě, utajit před celou společností a zřejmě i před manželem. Čtrnáct dní před porodem „onemocněla“ a pak se zase „zdravá“ objevila ve společnosti. Dcera byla dána na vychování, ale rodiče s ní byli často ve styku.

Když Horatio Nelson oficiálně opustil svou manželku, nastěhoval se k Hamiltonovým. Emma zakoupila statek v Mertonu v blízkosti Londýna, který nechala nákladně opravit. Sjížděla se sem často velká společnost. Byl to takový zvláštní manželský trojúhelník, který ovšem londýnská smetánka tvrdě odsuzovala. Když zemřel v roce 1803 lord Hamilton, čekalo Emmu nemilé překvapení. I když jí nedělal žádné problémy, nakonec všechen majetek odkázal svému synovci Grevillovi. Emma měla dostávat jen skromnou apanáž.  Ta se tak dostala do finančních problémů, protože si zvykla vést nákladný život. Pomoci jí nemohl ani Horatio Nelson, ani on na tom nebyl po rozchodu s manželkou finančně nejlíp.

Začínal se obávat, co by se stalo s Emmou i s Horatií, kdyby zahynul v nějaké bitvě. Před bitvou u Trafalgaru v roce 1805 napsal závěť, kde kromě jiného vzpomněl Emminy zásluhy a žádal krále, aby o ni bylo postaráno.

V bitvě sice anglická flotila totálně rozdrtila Napoleonovo loďstvo, ovšem Horatia Nelsona smrtelně zranila francouzská kulka. A Emma? Ta se nesměla ani účastnit honosného státního pohřbu v katedrále sv. Pavla, který byl slavnému admirálovi uspořádán. Admirálova závěť a jeho přání bylo ignorováno, král hmotně zajistil Nelsonovu rodinu, ale Emma a Horatie nedostaly nic. Z Horatiovy smrti se vlastně nikdy nevzpamatovala, trpěla depresemi, ztloustla, začala pít. Poslední léta svého života strávila v bídě. Skončila i se svou dcerou ve vězení pro dlužníky, odkud ji vyplatili přátelé. Zemřela těžce nemocná v roce 1815 v Calais, kde nakonec její pohřeb zaplatil anglický konzul. Toho se zúčastnili všichni důstojníci anglických lodí kotvících v calaiském přístavu. Přišli proto, že milovali admirála Nelsona a ten miloval Emmu…

Na našem webu si také můžete přečíst:

Reklama