Moderátorka zpráv na Nově a nyní i zpěvačka Emma Smetana je v jednom kole. Krom toho, že se pravidelně objevuje na televizních obrazovkách, účinkuje už rok a půl v hlavní roli v muzikálu Lucie. Nyní se věnuje dalšímu závazku – své vlastní muzice. Naštěstí na to není sama. Ať dělá, co dělá, vždy může počítat s podporou svého dlouholetého přítele Jordana Haje.

Není to tak dlouho, co ses dala opět na hudbu a odbyla sis svůj první koncert s novou kapelou ve Fóru Karlín. Jaké jsou pocity?
Euforie, obavy, naděje, štěstí.

První koncert a hned jako předskokanka Gorana Bregoviče – jaké to bylo?
Reakce lidí byly skvělé, ale já vlastně vůbec nevím, jaké to bylo… Obecně jsem neschopná sama sebe jakkoli hodnotit, a v tomto případě to platí tím spíš, že jsem byla celý koncert v absolutním tranzu. Vím jen, že mi bylo hrozně líto, když to skončilo. Před námi stály dva tisíce lidí, kteří nepřišli na nás, ale na Gorana, a přesto při našem koncertě tančili, usmívali se a na rozloučenou nás z pódia vyprovázel překrásný potlesk.

ysdgdgh

Měla jsi velkou trému? Jak proti ní bojuješ?
Upřímně? Takhle extrémní trému, nebo spíš dokonce strach jsem nikdy předtím nezažila. Před koncertem jsem doufala, že to ze mě po první písničce spadne… Ale nestalo se. Proti trémě se kromě pár dechových cvičení nedá bojovat nijak, a navíc je zajímavé, že ji třeba rok nemám, a pak se najednou znenadání objeví, aniž by člověk věděl proč, nedá se to nijak předvídat.

Nashromáždila jsi kolem sebe poměrně hodně předních českých muzikantů, takže vypadáte téměř jako superkapela. Jak sis je vybírala?
S Jirkou Burianem (hudebník a producent, stojí mimo jiné za projekty Southpaw, Republic of Two, Kapitán Demo…) to vzniklo tak, že po cestě autem z loňského festivalu Colours of Ostrava náhodou přišla řeč na to, že zpívám a skládám písničky. On si pak doma něco našel na internetu, ozval se, že se mu to líbí, a tím k našemu kamarádství přibyla i hudební spolupráce. Byli jsme na několika soustředěních na chalupě, pravidelně se vídáme, skládáme, nahráváme, vaříme, jíme, hádáme se, skládáme, nahráváme… Ostatní muzikanti jsou také převážně naši kamarádi, takže s nimi souzním nejen hudebně, ale především lidsky, což považuju za ohromné štěstí.

sdgdh

Oblíbená otázka – jak bys popsala hudbu, kterou děláte?
Bylo mi řečeno, že ty písně zní jako soundtracky v bondovkách. Chceme dělat kvalitní pop se světovým zvukem.

Skládáš si sama texty a hudbu?
Samozřejmě! Upřímně řečeno, nevidím velký smysl v tvorbě, která není autorská. Skládám hudbu a píšu texty od svých devíti let – v angličtině, francouzštině, češtině a hebrejštině. A teď skládám také spolu s Jirkou, který má neskutečný talent na to nosit mi písně, o nichž jsem celý život snila.

Které jazyky zazní na desce?
Angličtina a francouzština zcela určitě, u dalších jazyků včetně češtiny si zatím nejsem jistá.

Chystáš se vydat album?
Chystám! Jednáme teď s hudebním vydavatelstvím a se sponzory a album by mohlo vyjít někdy na podzim nebo v zimě. Nicméně nespěchám na to, chci nejprve vydat první singl, pak druhý, a až potom případně desku.

V kapele máš i svého přítele Jordana. Jak spolupráce funguje?
On není přímo v kapele, ale výrazně se podílí na skládání a aranžích, v jedné písni zpíváme spolu. Funguje to kupodivu výborně, až se tomu sami divíme.

sgdbg

Na facebooku jsi psala, že sis splnila svůj velký sen. Vzdala by ses moderování kvůli muzice?
Jakákoliv otázka, která obsahuje slovo „by“, je pro mě obtížná. Nežiju v hypotézách, reaguju vždy na nastalou situaci. Doteď jsem se ale nikdy nevzdala ničeho, co mě těší. Když se chce, lze toho skloubit mnoho

Na svůj pěvecký talent jsi poprvé výrazně upozornila prostřednictvím muzikálu Lucie. Stále v něm účinkuješ?
Mockrát děkuju za poklonu. Ano, Lucie je stále na programu Hudebního divadla Karlín a i po roce a půl nás to všechny – včetně diváků – naštěstí baví.

Jak ses sžila se svojí rolí?
Upřímně řečeno, moc nemusím takové ty herecké rozbory role… Faktem je, že díky Lucii jsem si poprvé vyzkoušela, jaké to je zkoušet divadlo. Bylo to drsné a největší režijní práci na mně odvedl můj Jordan, který mi pomohl úplně se vším – se zvládnutím prostoru, polohou hlasu a takzvanou psychologií postavy, ale také s mojí vlastní psychikou. Včas pochopil, že potřebuju povzbudit, a ihned se mě ujal, chodil na ty zkoušky se mnou a doma jsme pak pokračovali. Vnímám to jako velký důkaz lásky a při každé ovaci, kterou po představení na jevišti zažíváme, mu v duchu znovu děkuju. A samozřejmě děkuju těm lidem, co před námi stojí, tleskají a vypadají šťastně. Mám vždycky chuť si je vzít všechny s sebou domů.

sgsg

Nová kapela, muzikál, moderování, herectví, organizace dobročinného bazaru… Jsi velmi zaneprázdněná žena. Máš vůbec nějaký volný čas pro sebe? A pro svého přítele?
Umím si ho udělat. A vážím si ho o to víc, že ho není mnoho.

Jak relaxuješ?
Spánkem, jídlem, vařením, cestováním, bikram jógou, procházkami, návštěvami svých nejbližších… A především smíchem. Jordan mě umí rozesmát kdykoliv.

Zdá se, že do tvého nabitého programu už by se nepodařilo nic nacpat. Co ale třeba rodina, přemýšlíš nad dítětem?
Přemýšlíme. Oba. :)

Dalo by se říct, že jsi renesanční člověk, věnuješ se hned několika profesím. Jaký cíl máš před sebou teď?
Vydržet dál pravidelně chodit na bikram jógu. Vydat kvalitní album, za které se nebudu stydět. Ideálně s ním uspět i mimo ČR. Vytrvat v organizaci charitativních bazarů a přispívat díky tomu organizacím, které pomáhají tam, kde je to potřeba. A zachovat si vnitřní integritu a smysl pro humor.

sdbvdgfbh

Zdroj foto: Emma Smetana

Reklama