fb-1-.jpgFoto: Profimedia

V upřímné eseji pro New York Magazine Emily nepíše jen o tom, co se tehdy stalo, ale také, jak se vypořádávala s tím, že se fotografie dostaly na veřejnost. Prý ji navždy budou připomínat osudovou noc. Kromě toho hledá odpověď na otázku: Kdy může modelka vlastnit fotografii sebe samé?

Fotografování proběhlo v Ledererově domě v roce 2012. Jednalo se o neplacený úvodník pro časopis Darius, což zařídil její agent. Ratajkowski v článku vzpomíná, že nejprve na sobě měla spodní prádlo a později se svlékla. 

Osudná noc

Modelka dále říká, že večer vypila hodně vína a otevřeně přiznává, že byla opilá. „Další věc, kterou si pamatuji, je tma.“ Na konci focení seděli spolu na gauči a fotograf se jí začal dotýkat. Zeptal se jí jestli má přítele a komentoval její křivky.

„Většina z toho, co následovalo, je rozmazaná, až na ten pocit,“ píše Emily. Nepamatuji si líbání, ale pamatuji si jeho prsty najednou uvnitř mě. Pokračuje, že to bolelo, a přestože nic neříkala, nakonec násilně vytáhla Leatherovu ruku. Muž se otočil a odešel z místnosti.

Když o několik měsíců později obdržela výběr vkusně upravených černobílých fotografií, byla s výběrem velmi spokojena. Myslela si, že je to naposledy, co jí někdo připomene traumatický večer, ale mýlila se.

5f633c0d31460Untitled-collage-13-.jpgFoto: Profimedia

Bez svolení vydal knihu s jejími fotografiemi

O čtyři roky později vydal Leder knihu s dosud nepublikovanými fotografiemi Emily Ratajkowski. Nepožádal ji o souhlas a ona se o publikaci dozvěděla až z médií. Okamžitě kontaktovala právníka a začala bojovat. Leder tvrdil, že její agent podepsal smlouvu, na základě které mohl fotografie použít. Modelka a její agent to popřeli, zjevně prý šlo o falešný podpis.

Po několika dnech Emily právník oznámil, že nemá smysl bojovat. Jedinou věcí, kterou by vyhrála, by byla práva na knihu a možná zisk z prodeje. Fotografie se však již rozšířily po internetu a navzdory své slávě si modelka nemohla dovolit z finančních důvodů v soudním procesu dále pokračovat. Leder měl dost peněz na to, aby ji zruinoval.

O několik let později vydal Leder také druhou, třetí a čtvrtou (zatím poslední) knihu. V několika rozhovorech hovořil o Emily jako o sebevědomé, inteligentní ženě, která v té době nic neznamenala a přišla k němu, jakožto k úspěšnému fotografovi, aby se proslavila, což se podle něj díky němu podařilo.

Reklama