5ea011d191efaobrazek.pngJejí ctitel Oscar Wilde míval lilii v klopě či v ruce a často nocoval před Lilliinými dveřmi, dokud o něj nezakopl sám manžel. Lillie Langtry (1853 – 1929) se díky novému médiu, fotografii, objevila na pohlednicích. Ty z ní udělaly hvězdu první velikosti. Pohlednice se prodávaly za pár pencí a získávaly stále větší oblibu. Netrvalo dlouho a v Británii ji už znal kdekdo. I první muž království, vyhlášený znalec ženské krásy princ Albert „Bertie“, pozdější král Edward VII. Lillie se s ním seznámila na jedné komorní večeři. Na čí počest se koná, ovšem netušila. „Asi to bude někdo významný,“ říkala si…

Bertie přišel pozdě, rovnou z nějaké akce. Posadili je vedle sebe a Lillie, která ho znala jen z obrázků, na chvíli ztratila řeč. Okamžitě si padli do oka a jejich vztah mohl začít. Lillie se stala Bertieho favoritkou. Známost s princem ji katapultoval na samý vrchol společenského života. Teď už ji znal opravdu každý!

5ea00ee8db09aobrazek.png
Foto:  Youtube

Na veřejnosti se podle tehdejších pravidel mohli objevovat jen ve společnosti Lilliina manžela, který neskutečně žárlil a útěchu pak hledal ve sklence alkoholu. Naopak princezna Alexandra, Bertieho manželka, se k ní chovala laskavě a vstřícně. Svatá to žena!


Lillii se dostalo i přijetí u dvora při audienci u královny Viktorie. Ta chtěla vidět ženu, která spí s jejím synem. Nevěra se tehdy nepovažovala za tak skandální jako třeba rozvod. Milenci se scházeli v malém pronajatém domku v Bournemouthu a byli si věrní! Tedy Lillie určitě! Dokonce nespala ani se svým zákonitým manželem. Pak se do jejich vztahu začala vkrádat nuda. Princ začal laškovat se Sarah Bernhardtovou a Lillie navázala poměr s kamarádem z dětství Arthurem Jonesem. Bertie pak Lillii seznámil se svým německým bratrancem Ludvíkem Battenberským, podstatně mladším, snědým, pohledným. Jenže Lillie neplánovaně otěhotněla. K otcovství se nechtěl znát ani jeden ze tří mužů, s nimiž měla paralelní vztah. Dcera Jeanne Marie (1881-1964) považovala za svého otce Neda Landtryho, jehož jméno nesla.

5ea00e3989cffobrazek.png
Foto: Wikipedia

Teprve v této chvíli začal poměr Bertieho a Lillie náležitým způsobem propírat bulvární tisk a vedlo to dokonce i žalobě za nactiutrhání a nechutnému soudnímu procesu se šéfredaktorem listu. Skandál znamenal konec tříletého románku. Jenže Lillie se musí nějak živit. Slavná divadelní diva Sarah Bernhardtová jí poradila, aby zkusila svůj kultivovaný projev zužitkovat na divadelních prknech.

5ea00f5447636obrazek.pngFoto: Youtube

Začala brát hodiny herectví a brzy se ukázalo, že nepotřebuje známé jméno, ale že má i talent. Její hvězda coby herečky začala rychle stoupat. Dotáhla to do londýnského Haymarket Theatru. A kritika nešetřila chválou! Pak Lillie získala angažmá v Americe, kde zanedlouho získala americké občanství. Vydělané peníze investovala do nemovitostí a obchodu s dostihovými koňmi. Zde se také rozvedla, aby se mohla znovu provdat, tentokrát za bohatého Američana Fredie Gebharda. V šestačtyřiceti letech se pak vdala potřetí. Ne zrovna šťastně. Devětadvacetiletý manžel anglický lord Hugo de Bathe, díky němuž Lillie získala šlechtický titul, po kterém tolik toužila, stíhal její peníze utrácet rychleji, než stačila vydělávat.

V Monaku si pořídila přepychovou vilu s obrovskou zahradou. Tady také roku 1929 umírá. Na svůj „královský“ život ale do smrti vzpomínala…

 5ea010881b98dobrazek.png
Foto: Youtube

Na našem webu jste si mohli také přečíst:

Reklama