Pražské Národní muzeum zrušilo expozici operní pěvkyně Emy Destinnové, kterou před necelými třemi lety otevřelo ve Stráži nad Nežárkou.

Zdejší zámek slavné zpěvačce patříval a jeho současní majitelé ho po opravě otevřeli s cílem připomenout Destinnovou na prohlídkové trase i při koncertech.

Národní muzeum však nesouhlasilo se způsobem vystavování cenných exponátů.

Ve Stráži bylo donedávna zapůjčeno asi 30 exponátů z Národního muzea (NM). Když koncem loňského roku vypršela smlouva, muzeum už ji na rozdíl od předchozích let neobnovilo. „Jednak nebyl zájem ze strany majitelů zámku, a jednak majitelé zámku nedodrželi smluvní podmínky, co se týče klimatu a ochrany exponátů,“ vysvětlil ukončení smlouvy o zápůjčce náměstek ředitele NM Karel Ksandr.

Podle něho byly hlavním problémem vlhkost a teplota. Muzeu vadilo, že v interiéru byla větší vlhkost, než předepisovala smlouva, a že zámek nebyl přes zimu vytápěný. „Z důvodu ochrany cenných exponátů jsme do nového smluvního vztahu už nevstoupili,“ konstatoval Ksandr. Nyní jsou předměty, až na jeden šál, který se ještě dohledává, zpět v depozitu v Praze. Nenahraditelná hodnota exponátů spočívá podle Ksandra v tom, že jde o originály – například kostýmy či věci, které pěvkyně používala.

Klasicistní zámek včetně rozsáhlého parku získali v restituci majitelé z Kanady a USA, kteří jej roku 2002 prodali manželům Doubravovým. Ti ho květnu roku 2006 otevřeli veřejnosti – v přízemí vznikla ve spolupráci s NM prohlídková trasa o životě a díle Destinnové a v tamním sále se konají koncerty.

Podle Vítězslava Doubravy se zámecká expozice navzdory vrácení zapůjčených předmětů z NM od května ještě rozroste do prvního patra a kromě Destinnové připomene i další pěvkyni – sopranistku Jarmilu Novotnou, pěvkyni Metropolitní opery. Nejzajímavější bude podle Doubravy zpřístupnění privátu Emy Destinnové, a to včetně její ložnice s legendárním tajným východem.

Věci z muzea prý v zámku chybět nebudou, protože jich nebylo mnoho. „Nebyla to významná část, takže výstava může pokračovat, dokonce se ještě rozšíří a dostane jiný ráz. Máme nasmlouváno kolem 500 exponátů z různých míst, kde Destinnová působila, to znamená i z Londýna, Berlína a Spojených států,“ uvedl Doubrava.

Návštěvníci podle něho najdou i předměty z archivu Pražského hradu a z Městského muzea v Praze, muzeí v Jindřichově Hradci a Českých Budějovic. Novou expozici chce otevřít v květnu.

Spolupráce Národního muzea a Doubravových bude mít podle Doubravy možná soudní dohru. Majitelé zámku totiž podali stížnost na ministerstvo kultury, protože NM podezírají, že se o exponáty dostatečně nestará a v jejich evidenci jsou nedostatky.

Reklama