Zdálo se, že v dobách největší slávy neměla Coco Chanel žádnou konkurenci. Dokud se nezjevila „potrhlá“ Italka Elsa Schiaparelli, která Chanelce šlápla na kuří oko. Svými barevnými a hravými modely přišla na módní scénu v pravou chvíli.

Elsa Schiaparelli byla naprostým kontrastem Coco Chanel. Pocházela z bohaté italské rodiny se šlechtickými kořeny, měla vlastní guvernantku a zdi kláštera poznala jen jako zpupná dcera svého přísného otce. Jeden z důvodů, proč ji poslal do kláštera, byla sbírka erotických veršů, které napsala.

Jinak se Elsa od Coco lišila úplně ve všem. Měla ráda barvy, extravaganci, výstřednost a surrealismus, který ji v mnohém ovlivnil. I když do světa módy vstoupila poměrně nenápadným černým svetříkem s vypletenou mašlí, její stěžejní tvorba se nenápadnosti rozhodně vymykala.

Zajímala se o umění, literaturu a avantgardu, a to se projevilo i v jejích návrzích šatů, které hýřily barvami, měly v sobě humor a tolik se lišily od módy Chanel, že ji jeden čas nakrátko úplně zastínila. Přišla s něčím novým, s něčím, co se Chanel z duše protivilo.

Ale dámy chtěly změnu, takže Elsa přišla v pravý čas.

Když v roce 1933 navrhla svou první večerní róbu s frakovým kabátkem, sklidila obrovský úspěch. Ale tím to mělo teprve začít. Tisk pěl ódy na její kreativitu a řada zákaznic Chanel k ní přeběhla.

Spolupráce se Salvadorem Dalím patří k jejímu nejslavnějšímu období. Její smysl pro surrealistické gagy a chuť šokovat z ní činily ideální partnerku pro všechny tehdejší umělce. Dalím počínaje, Picassem konče. Není divu, že Chanel musela žárlit, protože se s těmito umělci také stýkala.

Jenže nic netrvá věčně. Po vypuknutí druhé světové války odjela Elsa do USA.

Po válce se sice vrátila do Paříže, ale její fantazie a extravagance už neodpovídala duchu doby. Své návrhářské řemeslo opustila v době, kdy se Chanel se svými jednoduchými a praktickými modely opět vrátila na výsluní.

Jak se vám líbí kreace Schiparelliové?

Zdoj foto: http://www.metmuseum.org/toah/hd/elsa/hd_elsa.htm

Čtěte také:

Reklama