Ahoj všem, moje zdi nudné nejsou, alespoň pro mě :-). Vcelku je mi jedno, čím je vymalováno, pokud to neruší moje obrazy. Tedy ne že bych byla malířka, ale mám ráda obrazy a na zdech mi kromě fotografií visí samé originály. Mám prostě štěstí, protože pradědeček byl malíř, dokonce akademický a sestřenice to po něm zdědila. Takže jsem jí bezostyšně pumpla o některé její práce.

Mám doma pověšených několik rozverně sytě barevných krajinek - olejomaleb. Z blízka jsou to jen shluky sytě barevných skvrn, ale pro mě je to krajina letní až podzimní a velmi příjemná. Trochu jako když si sundáte brýle (nebo nandáte cizí) a kouknete se do kraje kde je Vám dobře. Dále mám nad jídelním stolem ženský akt a naproti němu mužský akt - torzo - uhel na balicím papíru. Obojí má rozumné proporce, takže mě neobtěžují nereálné figurky sugerované modními časopisy ani rozměry pornoherce.

Dalším kouskem je linoryt na téma zázraku a malované modrobílé hodiny s kopretinami. Ty kopretiny zní trochu děsivě, ale celé je to decentně elagantní a namalovala mi je švagrová, pro změnu grafička. Ostatní bílé stěny zdobí zřícenina hradu z Portugalska a panoráma Prahy které jsme vyfotili s manželem a nechali vytisknout na velký formát. Na záchodě mám starý kalendář od fotografa Ladislava Kamaráda, který otáčím pořád dokolečka. Takhle bych jednou chtěla fotit. Bohužel Vám zmíněná dílka neukážu, jednak je u mě doma málo světla na focení a jednak se stejně smažím v práci ;-).

Za to že mám na zdech ráda originály a nikoliv profláklá dílka, může opravdu asi pradědeček. Vyrůstala jsem mezi jeho díly, nejen rodinnými portréty, ale hlavně dřevorytovými krajinami z Českého Ráje a jiných míst v Čechách. Kdo by se chtěl podívat na ukázky, stačí si vygooglit "malíř Karel Vik". Jsem asi staromilec, ale tahle díla pro mě nejsou nijak přeslazená a dýchá z nich nejen láska ke krajině, ale i velká zručnost. Dovedete si představit 6-ti barevný dřevoryt o rozměrech cca 1 x 0,5 m? To máte 6 dřevených desek, pro každou barvu jednu, pečlivě vyryté tak, že často v preciznosti a souhře barev pokulhávají i běžné současné tiskoviny. Tak se nedivte, že nemám na stěně blikající lesklý obrázek od pana Honga a plakát se špatnou reprodukcí slunečnic.

Zdravím Eliza

Text nebyl redakcí upraven.

Na tyhle dílka bych se skočila podívat, když to máme přes ulici. :-)

Téma dnešního dne zní: Co zdobí vaše zdi? Vše, co vás napadne o stěnách ve vašem bytě (můžete přiložit i obrázek), pište na adresu:

redakce@zena-in.cz

 

Reklama