Eliška Strakošová je matka dvou děti a spolupořadatelka soutěže Mistry s mistry, která si klade za cíl motivovat děti zábavnou a soutěžní formou k pohybu. S manželem Jakubem Strakošem (několikanásobný mistr světa ve sportovním aerobiku) a týmem nadšenců tuto soutěž založili v roce 2010 s úmyslem odlišovat se od podobných akcí - dávají totiž šanci předvést se každému, spravedlivě hodnotí s pečlivě vybraným panelem rozhodčí a hlavně se snaží odměnit za výkon nejen toho prvního, ale i úplně posledního.

Děti, rodiče i trenéři jejich akce milují. Vládne na nich soutěživý duch, ale také velmi přátelská až rodinná atmosféra.

A protože máme začátek roku a naše děti opět usedly do školních lavic, vyzpovídala jsem Elišku na téma, které zajímá všechny rodiče. Jak děti nenápadně leč důsledně naučit zařazovat zdravý pohyb do každodenního programu.

Eliška Strakošová, www.mistrysmistry.cz, foto: Mirek Šneberger

Eliško, v kolika letech by měli rodiče začít přemýšlet o nějakých řízených pohybových aktivitách svého dítěte?
Pohyb je přirozenou součástí našeho života, děti se zkrátka hýbat chtějí a rodiče by je v tom měli podporovat již od útlého věku. V současné době je velká nabídka cvičení pro děti již od jednoho roku, na které je doprovází rodiče.

Tyto lekce mají většinou podobný charakter. Kromě positivního vlivu na tělesný vývoj se dětem zlepšuje slovní zásoba, protože cvičení je doprovázeno básničkami a písničkami. Děti mají možnost rozvíjet svou osobnost v prostředí svých vrstevníků a učí se pobývat v dětském kolektivu.

A které sporty jsou vhodné pro větší, předškolní děti?
Jako ideální bych viděla kombinaci plavání a cvičení rodičů s dětmi, které může být v starším předškolním věku nahrazené jakýmkoli všestranným cvičením, jako je například gymnastika, jež je podle mého názoru základem pro každý sport.

Eliška Strakošová, www.mistrysmistry.cz

A co pohyb ve škole? Máte třeba přehled, jak vypadají dnes hodiny tělocviku na základních školách?
Vše záleží na konkrétním učiteli, ale obecně se dá říct, že tělesná výchova na školách není to, co bývala před cca 30 lety. Být učitelem tělocviku je strašně těžké, umět nadchnout pro pohyb děti, které o to nestojí a ještě je něco naučit dokáže jen málokdo. Navíc práci učitelům komplikují i rodiče, kteří své děti z tělocviku omlouvají i v případě, kdy to není nutné, a nebo hrozí žalobou, když se dítěti stane drobný úraz. V takových podmínkách se ani nedivím pedagogům, kteří na svou práci lehce rezignují a při hodině tělocviku jim hodí jen míč...

Hm, tak to je smutné. Jak často by se vlastně mělo hýbat dítě školou povinné a které aktivity nejlépe kompenzují vysedávání ve škole?
Podle mého názoru by se mělo dítě hýbat každý den. Nemyslím tím ale jen pohybovou aktivitu vedenou odborníky. Stačí si s dětmi vyjet na kole, zajít do bazénu nebo se jen projít. V podstatě nezáleží na tom, jak se dítě hýbe, ale že se vůbec hýbe!

Když přijde puberta, bývá někdy těžké děti udržet u sportu. Máte nějaký tip, radu, jak je motivovat?
S příchodem puberty mnoho dětí končí se svými koníčky. Podle mých zkušeností vydrží děti, které jsou v nějakém sportu dobré, mají pěkné výsledky nebo dobrý kolektiv, ve kterém daný sport provozují, a samozřejmě podporu v rodině. Já bych se snažila svému dítěti vybrat stabilní sportovní zázemí již v mladším věku, a když přijde časem krize je třeba se připravit, že je někdy nutné trošku dítě u jeho aktivit přidržet (a někdy i razantněji), protože většinou je krize překonána a z puberťáků jsou mladí lidé, kteří se díky sportu naučí určité disciplíně a především se pohybují v okruhu podobně naladěných a tak nějak příjemnějších lidí.

S tím vlastně souvisí i má další otázka. Co dělat, když se z dítka pomalu, ale jistě stává obtloustlý „váleček“, který tráví většinu volného času sezením u počítače?
Nejlépe nenechat to zajít tak daleko. Děti nemusí dělat sport vrcholově, ale protože cvičit „jen tak“ děti většinou nebaví, je dobré je motivovat výkonnostními soutěžemi. Jako jsou například právě naše výše zmíněné závody v aerobiku Mistry s Mistry.

Pojďme si na závěr říct, kdo všechno se může tedy zúčastnit vašich soutěží. Lidé, když slyší slovo soutěž, mají někdy pocit, že jde o vrcholový sport a otrockou dřinu.
Soutěž Mistry s Mistry je projekt, který probíhá po celé ČR a je určen právě naopak pro nevrcholové závodníky aerobiku a děti, kteří mohou mít i jiné zájmy. Kromě závodů pořádáme i semináře a pravidelné zimní Sportovní Campy a letní soustředění, kde se ze závodníků z celé republiky stává jedna parta, která si může zatrénovat s mistry světa, Evropy a ČR.

Děkuji za vysvětlení i celý rozhovor a přejme dětem, aby se na sport naladily a už u něj zůstaly.

Kontakt: Eliška Strakošová, www.mistrysmistry.cz

Jak jsou na tom s pohybem vaše děti? A máte představu o úrovni hodin tělocviku ve škole? Napište nám do komentářů.

Reklama