Vedle klasické ovčí vlny se na svetry používá i vlna z dalších druhů zvířat. Jde o exkluzivní materiály, jako je mohérová nebo angorská vlna, které jsou mnohem dražší než vlna ovčí. Jak se starat o tyto materiáy, aby nám vydržely? Na to nám opět odpověděla Eliška Kadlecová

svetr

Mohérová vlna z angorských koz, která je přibližně dvakrát dražší než ovčí vlna – do které se většinou přimíchává – nebo angorská vlna získávaná stříháním angorských králíků.

Angorská vlna pak patří k těm nejjemnějším materiálům, slouží pro výrobu měkkých, lehkých a hřejivých textilií. Používá se samotná nebo ve směsi s ovčí vlnou pro zvýšení elasticity, s hedvábím, s bavlnou a s jinými vlákny. Je velmi lehká a bezpečně ji poznáme podle toho, že vytváří typickou chlupatou ‚svatozář“

V minulé díle jsme se dozvěděli, jak poznat kvalitu a jak rozlišit různé druhy vln, přičemž paradoxně platí – čím méně kvalitní vlna, tím opatrnější péči vyžaduje. Na druhou stranu, kvalitní kousky jsou zase dost drahé, a tak se o ně vyplatí pečovat dvojnásob. Jak přesně se tedy o svetry starat, aby zůstaly stále stejně měkké a hřejivé?

„Nevýhodou vlny je poměrně složité praní, protože se snadno srážíplstnatí. Pokud vám svetr jednou zplstnatí, jeho stav je nezvratný. Pro všechny vlněné svetry platí, že do pračky mohou jedině při použití šetrného programu na vlnu nebo ruční praní a za použití speciálního pracího prostředku určeného na vlnu. Aby se nesrážely, nenastavujte teplotu praní na více než 40°.

Svetry z pravé vlny jsou na rozdíl od těch akrylových velmi citlivé, za mokra se nesmějí ždímat, všechnu zbylou vodu je z nich potřeba vymačkat froté ručníkem, poté se rozloží na rovnou plochu, vytvarují a nechají uschnout mimo přímé sluneční paprsky. V žádném případě se nevěší – váhou absorbované vody by se totiž vlna vytáhla.

Vlna také nesmí za žádných okolností přijít do sušičky. Konkrétně pak platí, že na rozdíl od mohéru jsou kašmír a ovčí vlna plstivé a snadno žmolkují, měly by se proto prát jen na 30 °C.

Zejména u angorské vlny je pak potřeba používat aviváž, protože angora se velmi snadno elektrostaticky nabíjí. U těch skutečných vlněných pokladů – tedy obzvláště kvalitních značkových a drahých svetrů pak platí, že se vám o ně nejlépe postarají v čistírně,“ radí Eliška Kadlecová, konzultantka Fashion Days a odbornice na zpracování a údržbu oděvů, která vyučuje na několika textilních školách

Čtěte také:

Reklama