Čtenářka s nickem eli.emanuela si dobře uvědomuje přednosti darů matky přírody. Po přečtení jejího příspěvku nezbývá, než jí popřát , ať se jí její přání - mít domeček s velkou zahradou, vyplní.

Dobrý den,

posílám příspěvek k dnešnímu tématu.

Pomalu se učím

Moje maminka byla v zavařování velmi zdatná. K dispozici jí byly dvě zahrádky - u domu a na chalupě - a obě pilně rodily (o směnném obchodě se sousedy a přáteli nemluvě). Spíž jsme tudíž měli plnou až po okraj nejrůznějších marmelád, kompotů, okurek a kdoví čeho ještě. Pravda, když se urodilo, maminka ovoce zpracovávala dlouho do noci a vydatně brblala, že jí to za to snad ani nestojí a že se na to příští rok vykašle. Ale nikdy neměla to srdce nechat úrodu přijít vniveč. Než jsme my-děti stihly dospět, o zahrádky jsme přišli, tudíž jsme od maminky nestihly odkoukat její um.

Díky maminčiným dobrotám jsme značně rozmlsaní. Domácí ovoce a domácí zavařeniny, to je přeci jen něco jiného než to, co je v obchodě.

A tak, ačkoli jsem tvor poměrně líný, jsem se i já začala překonávat a dělám své první pokusy se zavařováním. Nemáme sice zahrádku, ale sem tam dostaneme nějaké ovoce, nejčastěji meruňky a jablka. Moje první meruňková marmeláda nedopadla nejlépe - byla příliš kyselá. Ale do jednoho dezertu, který doma děláme, se hodí naprosto dokonale! Nikdo z rodiny dezert neumí udělat tak dobře, protože nikdo z rodiny nemá k dispozici kyselou meruňkovou marmeládu. :) Letos jsem učinila třetí pokus a marmeláda mi vyšla přímo ukázkově. Lepším se. :)

Postupně, pomalounku, se učím zavařovat a zpracovávat dary přírody. Je mi totiž milejší otevřít meruňkovou marmeládu a vědět, že jsou v ní opravdu meruňky, a ne hromada jablek, troška meruněk a kupa barviv a dochucovadel. Je neskutečně pohodlné při dělání štrúdlu jen otevřít sklínku zavařených nastrouhaných jablek. Když už loupat a krájet, tak vše naráz během jednoho dne a šup zavařit, a ne strouhat každou druhou neděli.

K meruňkové marmeládě a strouhaným jablíčkům se přidaly i bezový sirup, nějaké bylinky, ořechy, ... Ačkoli také probdím půl noci při zpracovávání darů přírody, stojí mi to za to. A snad se mi jednou splní můj sen - domeček s velkou zahradou, kde si budu pěstovat jahody, rybíz, borůvky, bylinky, meruňky, ... A pak budu dlouho do noci zavařovat. :) Ono to za to totiž stojí. I dcera, která ovoce a zeleninu odmítá, neodolá, když je to domácí, když si sladkou dobrotu může sama utrhnout. Už chápu, proč maminka zahradničila, ač jí to stálo tolik času a sil...

S přáním pěkného dne

eli.emanuela

Pozn. red. Text nebyl redakčně upraven

___________________

Milá eli, s Vaším pozitivním přístupem k zahrádce a zavařování se vám přání domečku s velkou zahradou určitě vyplní. A budete tou nejlepší zahradnicí a mistrem v zavařování - a věřte, že i ta meruňková marmeláda bude rok od roku sladší.:)

Držím Vám palce

Saša

Téma dnešního dne 18. července zní: Až se zima zeptá aneb nakládáme a zavařujeme.

Košíčky už jsou vyprázdněny, copak jste natrhaly a zavařily?

  • Jaké ovoce máte nejraději?
  • Zavařujete ráda a často?
  • Co nejčastěji?
  • Děláte i marmeládu?
  • Nakládáte i zeleninu?
  • Máte nějaký zajímavý recept na zavaření či naložení?

U tohoto bodu bych měla malou prosbičku, jestli nemá některá z vás nějaký dobrý recept na nakládání „kozích rožků“. My je s manželem milujeme, ale ne vždy se nám podaří (předem děkuji).

  • A těch bodů by bylo samozřejmě víc.
  • Nechávám vám v tomto tématu úplně volnou jednu ruku (tou druhou zavařujte – a nebo foťte vaše zavařené pochutiny).

A také pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

Nejlepší příspěvek odměním krásnou, voňavou kosmetickou sadou FA – sprchový gel a deodorant, v létě se bude určitě hodit, a po takovém nakládání kyselých okurků obzvlášť.:)

darek

 

 

 

Reklama