U dnešního tématu zavzpomínala také čtenářka s nickem eli.emanuela. Dojemně a smutně, ale takový je život. Její dětství, to byly dva odlišné světy. Ten druhý trval krátce, ale o to byl vzácnější a krásnější.

Dobrý den,

posílám příspěvek k dnešnímu tématu.

Krásné dětství na venkově

Moje dětství, to byly dva odlišné světy. Doma, ve městě, pod tyranií otce, to nebylo zrovna nic pěkného. Zato ten druhý svět, na ten s láskou dodnes vzpomínám.

Maminka měla báječnou kamarádku, ke které s námi dětmi jezdila, jak jen to šlo, od jara do podzimu. Teta bydlela na venkově poblíž jednoho města. Všude kolem nádherná příroda, čerstvý vzduch, naprostá volnost. Teta měla menší statek se spoustou zvířat, a pracovala v místním vepříně a kravíně. Zvířat jsme tudíž kolem sebe měli požehnaně. Pro dítě z bytu to byl opravdu ráj. A vůbec mi nevadilo, že mě teta (stejně jako ostatní děti) hojně zapojovala do všech prací.

Například každé ráno bylo třeba vyhnat husy na vodu a zajít do kravína pro čerstvé mléko. Ráda jsem se tohoto úkolu chápala, i když to znamenalo vstávat neskutečně brzo. Procházka probouzející se vesnicí, vzduch ještě z noci chladný a tak svěží, kejhající husy a pak ta chuť právě nadojeného mléka!

U tety jsme zažily spoustu věcí, které děti ve městě zažít nemohou. Dováděly jsme v seně, pomáhaly čistit kravám žlaby, honily jsme prasata, když se jim podařilo utéct z vepřína, potají jsme mlsaly smetanu, co se dělala na mléku, pomáhaly jsme na poli, braly jsme dospělým zpod ruk právě hotové a ještě horké zabíjačkové dobroty, ...

Byl to krásný život. Bohužel, teta měla problémy se srdíčkem, kvůli kterým často skončila v nemocnici. Jednou to její tělo ale už nezvládlo a teta umřela, ačkoli byla ještě poměrně mladá. Tím skončil i náš venkovský život a zůstal jen ten městský.

Je mi líto, že naše děti nic podobného nezažijí. Nikdo z rodiny na vesnici nebydlí. A kdoví, jestli ještě někde je takový ráj. Když jsme loni projížděli s manželem kolem „mé“ vesnice, zastavili jsme se tam. Čekal mě hodně smutný pohled, protože z milované vesničky se stal typický městský satelit. Kravín i vepřín již léta zrušeny, cesta k rybníčku zarostlá, z čistého rybníčku zelená kvetoucí plocha. A řada nových domů s velkou, perfektně udržovanou zahradou, ale působících tak izolovaně od zbytku vesnice. Nikde kdákající slepice, nikde křik venku si hrajících dětí, žádná vůně kravského hnoje, kterou jsem tolik milovala, jen hluk a smrad od spousty projíždějících aut. Bolelo mě z toho pohledu u srdce. Ale na druhou stranu jsem vděčná, že jsem jako dítě to vše mohla zažít, že jsem mohla okusit i jiný život než jen ten městský. Na tetu s vděkem a láskou často vzpomínám.

S přáním pěkného dne

eli.emanuela

_________

Děkuji za upřímný příběh k dnešnímu tématu. Je smutný i veselý zároveň..., jako sám život. Můžu Vám říct, že pár vesniček s takovým rájem se u nás naštěstí ještě najde, sama do jedné takové jezdím. Věřme, že vydrží co nejdéle.

Saša

Téma dne 23. května - tety a strejdové, jezdí vaše děti k tetě na prázdniny?

Tety a strejdové zaujímají v rodinné hierarchii významné místo, třeba jako babičky a dědečkové. „Jedu k tetě (strejdovi) na prázdniny,“ je pro naše děti natolik samozřejmé, jako kdyby řekly: „Jdu do školy“. Pokud tedy sourozenecké vazby s jejich rodiči fungují.

  • Také jste jako malé jezdívaly „k tetě“ na prázdniny? A posíláte dnes i vy své děti k tetě na prázdniny? A nebo třeba jen na víkendy, na hlídání?
  • Jaký mají vaše děti vztah ke svým tetám a strejdům, tedy k sourozencům vašim či vašeho manžela?
  • A jaký máte vztah ke svým neteřinkám a synovcům vy sami?
  • Navštěvujete se?
  • Svěří se vám třeba neteř s tím, co by nesvěřila ani své mamince?
  • Vychází váš synovec se svým strejdou lépe než s vlastním tátou?

Otázek na toto téma se dá položit desítky, různě je naformulovat. Tak jako jsou různě naformulovatelné i rodinné vztahy mezi sourozenci a dětmi jejich dětí.

Těším se na příspěvky k tomuto rodinnému tématu, pište na redakční e-mail redakce@zena-in.cz

Ten nejhezčí odměníme opalovacím olejem Garnier - může se hodit, až vaše děti pojedou „k tetě na prázdniny“, a také vlasovým balzámem Gliss Kur - ten se může hodit pro tetu i pro vás. :)

darek

 

 

Reklama