Další voňavý příspěvek je od čtenářky eli.emanuely. Je takový krásně miminkovský. Ta vůně by se opravdu měla umět zachytit.

Dobrý den,
posílám příspěvek k dnešnímu tématu.

Kéž by se vůně daly zaznamenat, zachytit...
Dřív bylo nemyslitelné, že by bylo možno zachytit lidský hlas, obraz či pohyb, zachovat ho pro věky budoucí. Dnes máme foťáky, kamery, diktafony, ... Ale stále mi tu chybí jeden vjem - vůně.
Je to škoda, protože kolem nás je tolik krásných vůní, které by stály za zaznamenání. Vůní, které se nemusí opakovat.
Například je to vůně domova. Specifické aroma, kterým dýchal rodný byt. Nepopsatelná vůně kumbálu, tak zvláštní, ale tak milá. Nebo vůně babiččina bytu. Ještě dnes, několik let po její smrti, tam ta vůně v některých místnostech zůstává. Nejen samotný byt, v němž zůstal některý babiččin nábytek, ale i ta vůně mi připomínají, jak jsme k babičce chodili na návštěvy, jak pro nás, svá vnoučata, měla vždy milé slovo, laskavý úsměv. Babička i její byt jsou zachyceni na fotkách či videích, ale babiččina vůně se ztrácí. Dokud můžu čas od času do jejího bytu přijít, zhluboka dýchám a nasávám tu milou vůni.

Ale jsou i vůně, které si už nemohu připomenout. Tou nejkrásnější vůní, jakou jsem kdy cítila, byla vůně mého druhého nově narozeného miminka. Nikdy jsem nechápala, proč se na miminkovskou vůni pějí takové ódy, dokud jsem podruhé neporodila. Mé děťátko mělo tak zvláštní, dosud necítěnou vůni, ale tak krásnou, že jsem se jí nemohla nabažit. Každý den jsem strávila mnoho hodin skloněná nad postýlkou a vdechovala tu opojnou vůni. U prvního dítěte jsem nic podobného nezažila. Bohužel, po dvou třech dnech se vůně ztratila. Miminko stále hezky vonělo, ale ta rajská vůně, z níž se mi točila hlava, která šla ruku v ruce s obrovskými návaly lásky, že jsem se tím až zalykala, byla pryč.

Nyní vím jen to, že mi mé děťátko úžasně vonělo. Ale samotnou vůni si už bohužel nevybavím. A protože další dítě neplánujeme, zřejmě tu vůni už nikdy neucítím.
Neumím si představit, že přepadnu své kamarádky v porodnici a budu jim jak pejsek očuchávat právě narozené miminko :)

Bylo by krásné, kdyby se vůně, stejně jako zvuk a obraz, dala zachytit pro časy příští. Třeba se toho jednou dočkáme...

S přáním pěkného dne

eli.emanuela

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

_____________________

Tak to by bylo opravdu hezké. Ale ono třeba stačí dát i nějakou část oblečení do neprodyšného obalu, ta vůně tam zůstává dlouho.
Děkuji, že jste napsala a přeji pěkný den
Saša

Téma dnešního dne 1. března 2012: Vůně

  • Napište, které vůně máte nejraději.
  • Je to snad vůně čerstvě pomleté kávy, anebo třeba vůně jehličí?
  • Nepište jen o vůni parfémů, vzpomeňte také na vůně, které vás provází od samého dětství
  • Vůně, při kterých se vám něco vybaví, nějaká vzpomínka, ať už dobrá či špatná
  • Pište prostě o vůních, a třeba i o té přicházející – vůni jara

Příspěvky posílejte na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jedna z pisatelek obdrží za svůj voňavý příspěvek i voňavou výhru - parfém Exotic od Avonu

parfem

Reklama