Pokrok jde mílovými kroky kupředu. Velmi rychle jsme si všichni zvykli na internet, kreditní karty, mobilní telefony a všemožné další vymoženosti. Bylo jen otázkou času, kdy tento pokrok pronikne i do dalších sfér našeho života. Například do zdravotnictví…
Společnost IZIP začala již v roce 2002 zřizovat elektronické zdravotní knížky. Proč?
Protože pokrok v medicíně a s ním spojená nutnost snadné dostupnosti zdravotních informací si vynutila soustředit veškeré dostupné informace daného pacienta na jednom místě. A to na místě co nejvíce dostupném, www.izip.cz
Co nám přinese elektronická zdravotní knížka?
Díky snadnému a rychlému předávání aktuální a pravdivé informace mezi pacientem a lékařem a mezi lékaři navzájem nám elektronická zdravotní knížka přinese především zlepšení lékařské péče. Díky ní odpadá zbytečné zatěžování pacienta opakovaným vyšetřováním. Vzhledem k tomu, že se do systému IZIP zapojuje stále více lékařů a zdravotnických zařízení, roste i počet pacientů, kteří si tuto zdravotní knížku zřizují. V současnosti je zapojeno více než 6 600 zdravotnických pracovníků, 4 300 zdravotnických zařízení, z toho 20 nemocnic, například Masarykův onkologický ústav v Brně či pražská Nemocnice na Františku. Do elektronických zdravotních knížek bylo provedeno již více než 1 800 000 zápisů a zřídilo si ji více než 650 000 občanů. O kroku správným směrem by mohl svědčit i trvalý dynamický růst uvedených čísel.
Jak celý systém zdravotních knížek IZIP funguje?
Základem je využití internetu jako komunikačního kanálu. Každý pacient si elektronickou knížku zřizuje zdarma, dobrovolně a na vlastní žádost. Díky této knížce všechna důležitá data lehce najde ve své vlastní databázi. Pokud pacient nemá přístup k internetu, nevadí. Jeho ošetřující lékař si díky pacientově elektronické zdravotní knížce snadno a rychle vyhledá informace, které jsou důležité pro správné stanovení diagnózy a léčby. Jinými slovy – lékař není odkázán pouze na to, co mu pacient ze své zdravotní anamnézy řekne, ale může si je snadno a rychle nalézt z dostupného zdroje. Může pak třeba získat přehled o všech lécích, které pacient užíval a užívá, o prodělaných operacích atd. To vše pak může velmi výrazně ovlivnit současnou léčbu a také prognózu léčené nemoci. V budoucnu budou elektronické zdravotní knížky obsahovat i obrazový materiál, jako například rentgenové snímky apod.
Jak se budou informace do elektronické zdravotní knížky zapisovat?
Pokud lékař zapisuje výsledek svého vyšetření do počítače, informace pro elektronickou zdravotní knížku je vytvářena programem automaticky. Nejde tedy vytvoření nové zprávy. Na úpravách jednotlivých softwarů v rámci komunikace s tímto systémem spolupracuje společnost IZIP dlouhodobě s většinou výrobců zdravotnických programů, a to jak v oblasti softwarů pro ambulance, tak i pro nemocnice, ale i lékárny či laboratoře.
V dalších článcích o elektronické zdravotní knížce IZIP se například dozvíte, jak je vyřešena bezpečnost a zabezpečení proti zneužití informací, a mnoho jiných, důležitých zajímavých informací.
Více zde.
Nový komentář
Komentáře
iZIP AKORAT SI DELAJI REKLAMU ALE NIKDE NEUVADI ZE BEROU POUZE POJISTENCE VZP A OSTATNICH POJISTOVEN NE .
tahle knížka sice může být dobrá, ale zatím je jen pro pojištěnce VZP, takže ostatní mají holt smůlu, ale myslím, že starší lidé, nebo kdo bere hodně léků pro ty to bude dobrý, že si nebudou muset nosit telefonní seznam s tím co kdy a jak berou.
Především, VZP jde do totálního kopru, takže takovéhle srandy jsou jenom poředsmrtná křeč.
Lilly: Právěže nemá, podílelo se na tom pár lidí z Ministerstva zdravotnictví, ale ti už tam nepracují. Oficiálně to má z MZ maximálně toleranci = nikdo se tam o to prostě nezajímá.
Jak je to s Min. informatiky, to nevím..
Myšlenka je to dobrá, ale jen aby to nebylo něco jako elektronické bankovnictví, do jehož systému se čas od času někdo naboří...
Blues: jo, to mas pravdu. navic - IZIP neni statni organizace, ani se statni ucasti, je to pouhopouhe s.r.o., ktere neruci za nic. nedal bych jim ani jmeno svyho psa. navic - ta aplikace je napsana pouze v php, coz bych u tak kriticke aplikace necekal - php nema zadnou 'super' komercni podporu, nestoji za nim velka firma - je fajn, ze je phpcka cely internet, ale takovyhle aplikace se stavi na jinych technologiich.. ktery se daji jejich 'autorum' pak hodit na hlavu... heh..smesny..
my máme pro děcka CD a každý rentgen a nebo odborné vyšetření nám načítají na to cédéčko
Vzhledem k tomu, že trochu vím, jak nesnadné a drahé je vybudovat SKUTEČNĚ zabezpečenou databázi s internetovými přístupy, moc bych tomuhle projektu nevěřila
Navíc to není oficiálně podporované, ministryně zdravotnictví míří přesně opačným směrem (papírové zdravotní knížky - blbost, ale t už je jiná věc) a kdo tedy za bezpečnost a úplnost těch údajů vlastně ručí???
Takže v konečném důsledku je to vlastně jedno, jestli doktor PC má nebo ne, když tam stejně nezapisuje... Uznávám, že např. v motolský nemocnici jsem viděla hafo PC v ordinacích. Ale u nás na zdravotním středisku, kde jsou obvoďáci a zubaři, žádný PC nemají a datlujou na stroji. Jenže k těmhle doktorům já přijdu nejčastěji, tudíž právě ty podstatné informace od nich by chyběly, a celá elektronická karta by mi byla na 2 věci... Proto to pro sebe zatím pokládám za zbytečný luxus.
zadny data, co tecou po internetu, nejsou v 'bezpeci', takze byt jsem pro elektronicky veci, ale at si clovek s sebou noci kryptovanej klic, kde ty data bude mit, ale at se nikde nic neprenasi - vsadil bych se, ze to nebude trvat tak dlouho a ty data nekdo ukradne...
Deafina: Jsou to přece jenom protilehlé otvory A já jsem děsnej paranoik
Mně tam zaregistroval gynekolog, ale ač má pc, tak tam nemám nic zapsané. Obvodní lékařka se zaregistrovala teprve letos a když jsem se s ní na to téma bavila, tak říkala ať přijdu na podzim a vypíšeme to spolu. Ale spousta doktorů u nás píše na stroji.
Meander: Toho zubaře a svou gynekologii jsem jaksi nedomyslela. Pobavila jsi mne.
Nikdy, nikdy, nikdy! Prý že tam může doktor nakouknout jen se souhlasem pacoše. Kecy. Má to urychlit ošetření při nehodě. Hm, a kde je potom jako ten souhlas, je-li pacoš v limbu? Prý se díky tomu zabrání duplicitním vyšetřením. A zrovna to považuju za průser, protože když je jeden doktor debil a něco zvorá, druhý z toho bude vycházet - a já budu mrtvý pacoš. Krom toho, nestojím o to, aby můj zubař studoval moje gynekologické záznamy.
Moje obvoďačka a můj gynekolog všechno píší pěkných pár let přímo do PC, určitě mají i připojení na internet. Kupodivu mi tu elektronickou zdravotní knížku nikdy nenabízeli. Ale stejně k nim chodím tak jednou v roce.
Zubař je však stále na kartách, tak to asi nemá cenu, když to nebude všechno komplet elektronické.
Rikina: tedy psát doktora na psacím stroji jsem už dlouho neviděla, fakt...
všichni mají počítače
nehledě na to že babča píše, že nezapisuje nikdo z lékařů, kteří TAM MAJÍ PŘÍSTUP
na to jsem reagovala
Rikina: a v důsledku je to pak naprd, jelikož když se do těch IZIPáckých karet nedostanou data odjinud z republiky, tak stejně dokumentace není úplná... tudíž se vyplňují, ale tím obvykle jejich používání končí.
Mně se tahle myšlenka líbí, teď jen důsledně zajistit její realizaci Navíc si myslím (opravte mne někdo, jestli se pletu), že to ani zdaleka nezahrnuje všechny pojišťovny
Yavanna: poměry jsou holt různé. Tím lépe, tím radostněji, když někde to funguje...
Asi jsme unikát, ale v našem pidiměstečku má PC skoro každý praktický lékař. Když vyšetřuje v ordinaci, cvaká rovnou do PC. A při návštěvách si všechno vyplní papírově a pak to do PC přecvaká. Šetří to spoustu práce a nákladů, takže už ho mají fakt skoro všichni.
Co se týče připojení na internet - pokud vím, tak tam nahrávají data dávkově (třeba jednou týdně), to když nemají pevné připojení. Ale teď už jich čím dál tím víc přechází na pevné připojení, takže data se vyplňují online.
Jak říkám, jsme asi unikát
Žábina: no jo, ale počítače jsou v ordinacích lékařů spíše výjimkou než pravidlem. Tedy podle mých zkušeností. Obvykle ťuká sestra nebo přímo doktorka na psacím stroji. Kromě toho by taky museli mít ten počítač trvale připojený na internet, aby se nepřihlašovali extra u každého pacienta - už to vidím v živých barvách, při dnešních cenách za připojení, to bychom se jako pacienti nedoplatili. A který doktor, co má případně počítač doma, si vezme karty pacientů večer s sebou a bude to datlovat dodatečně ? Žádný