Česko-italská obchodní komora nesouhlasí se zvýšením ceny elektrické energie v roce 2009. Jak před časem uvedl Energetický regulační úřad, domácnosti zaplatí za elektřinu v průměru až o 16,4 % víc, malí podnikatelé v průměru až o 18 % více a velkoodběratelům cena elektrické energie příští rok v průměru vzroste až o 16 %. Zdražení je podle česko-italské obchodní komory neadekvátní a neoprávněné. Ceny surovin jako je nafta, plyn nebo uhlí se totiž snížily. Členové Česko-italské obchodní komory se velmi obávají, že vyšší ceny elektřiny negativně zasáhne domácnosti i firmy.
  
Zdražení elektřiny není vhodné i v kontextu s ekonomickou krizí. Vyšší výdaje domácností za elektrickou energii v praxi znamenají, že lidem zůstane méně finančních prostředků na další nákupy. Spotřeba domácností je přitom pohonným motorem ekonomiky, kterou by každá vláda měla podporovat. 
Současná situace negativně ovlivňuje také ekonomické výsledky firem, už tak zasažených menší poptávkou. Vyšší cena elektřiny by mohla vést až k bankrotu slabších organizací. Lidé by tak přišli o práci a ve výsledku by se utlumila veškerá ekonomická aktivita.

Podle česko-italské obchodní komory je plánované zvýšení ceny elektrické energie překvapující i v kontextu s hospodářskými výsledky společnosti ČEZ. Ve třetím čtvrtletí roku 2008 totiž tržby této energetické skupiny, jejímž většinovým vlastníkem je stát, meziročně vzrostly na zhruba 42 miliard korun. Mohly za to i rostoucí ceny elektrické energie, kterou zaplatily domácnosti.

Cena elektrické energie bude i od 1. ledna 2009 záviset na konkrétních sazbách. Pokud domácnosti využívají sazbu D02d, zaplatí po zdražení i 1 600 Kč za rok víc. U sazby D26d může dojít k nárůstu ročních nákladů o zhruba 4 000 Kč, domácnosti odebírající elektřinu dle sazby D45d mohou příští rok zaplatit o cca 7 100 Kč víc. Konkrétní příklady zvýšení nákladů na elektřinu pro domácnost najdete ZDE(klikni).

Proti zvýšení cen elektrické energie se už před časem vyslovila Hospodářská komora (viz ZDE).

Zdroj: Camera di Commercio Italo-Ceca

Bojíte se zdražování energií?

Reklama