Proud pro domácnosti bude v příštím roce levnější. Očekávání trhu potvrdil tento týden i šéf tuzemského energetického obra ČEZ Martin Roman.

„České domácnosti ceny na příští rok potěší. Myslím, že budou nižší,“ řekl novinám Roman. O kolik se skutečně elektřina zlevní, bude známé až na podzim. A do té doby se může ještě mnohé změnit. Analytici se totiž domnívají, že zlevnění nakonec nebude tak velké, jak se zdálo ještě letos v zimě a na jaře, kdy energetické firmy nabízely výhodné fixování nižších cen na příští rok.

ČEZ do konce dubna nabízel patnáctiprocentní zlevnění samotného proudu. E.ON dokonce dvacetiprocentní snížení ceny pro rok 2010. Pokud se k těmto cenám připočtou poplatky za přenos a distribuci elektřiny, mohlo by zlevnění pro konečné zákazníky, kteří využili zmrazení ceny, dosáhnout zhruba sedmi až osmi procent, uvádí v dnešním vydání MF DNES.

Lidé, kteří se o ceny elektřiny na příští rok zatím nestarali, dostanou slevu pravděpodobně nižší. „Zlevnění bude, ale zřejmě mírnější, než se čekalo. Ceny mohou zlevnit třeba kolem pěti procent,“ řekl deníku analytik firmy Atlantik FT Petr Novák. Souhlasní s ním také Jan Procházka z Cyrrusu, který upozorňuje, že letos bude rozhodování o cenách elektřiny kvůli krizi mimořádně citlivé. „Je to směs populismu, politiky a aktuální situace na trhu,“ uvedl Procházka s tím, že lidé čekají zlevnění a polostátní ČEZ jim ho bude muset nabídnout.