cescec.jpg

Tělo notebooku je velmi robustní a stylové. Má kvalitní provedení a přes to je poměrně lehký. Váží 1.4 kg kilo, takže se dá pohodlně přenášet. Hliníkové šasi je elegantní, ale bohužel hodně náchylné k otisku prstů. Notebook se dá pohodlně otevírat jednou rukou a nabízí i magnetické zavírání.

360stupňový pant se zdá být stabilní. Za mne rozhodně plus, protože některé konkurenční notebooky tak stabilní v tomto ohledu nejsou. Ačkoliv se trochu klepe, při ťukání prstem do displaye. Lepší je překlopit display na záda klávesnice a pracovat s ním v režimu tabletu.

Na bocích notebooku jsou otvory chladicího systému. O to méně místa ale zbylo na porty. Portů je celkem šest. Místo Thunderbolt 4 má Asus Zenbook Flip 14 dva porty USB 3.2 Gen2 s podporou napájení a Displayport. Další porty USB vyžadují dokovací stanici, což mě trochu mrzí, protože když do jednoho zapojím například bezdrátovou myš, už není další, do kterého bych zapojila například fashdisk nebo kabel k telefonu. Nechybí dnes už běžně dostupná čtečka karet. Výkony portů jsou velmi dobré. Vše trvalo krátce.

FotorzJet.jpg

Co mi hodně u tohoto notebooku vyhovuje, je klávesnice, na které se velmi dobře píše. Písmenka jsou totiž vystouplá, a i rozestup mezi nimi je dostatečný. Při své práci, kdy denně píšu mnoho textů, toto opravdu ocením. Klávesnice má tři úrovně podsvícení, takže se na ní velmi dobře pracuje i ve tmě.

Dobře se mi pracovalo i s touchpadem, který je dostatečně velký. Vlastně je větší, než jsem zvyklá, což práci s ním ještě více usnadňuje. Je přesný a hbitý. Speciální vlastností tohoto touchpadu je podsvícená numerická klávesnice, která se dá snadno aktivovat v jeho rohu. Je to zajímavý bonus, který ocení především ti, kteří hodně pracují s čísly. Jde o velmi povedené řešení. Numerickou klávesnici, která není vtěsnaná vedle klasické klávesnice na úkor velikosti a rozestupu tlačítek, leckdo ocení. Je přesná a dobře reaguje.

FototzuzJet.jpg

Mám ráda vychytávky, a tak mě kromě numerické klávesnice na touchpadu zaujala například i klávesa F11, díky které se snadno dělají výstřižky. Už nemusíte zapínat aplikaci Výstřižky, stačí zmáčknout jedno tlačítko a na displayi si určit, co chcete vystřihnout. Já Výstřižky používám denně, takže pro mne je to velké usnadnění práce.

Mnozí ocení určitě i ztišení mikrofonu a přepínač zámku webové kamery. Pokud tedy patříte mezi ty, kteří si čočku webkamer zakrývají nálepkou, určitě vás tato funkce potěší. Nechybí ani snímač otisků prstů, který je intergovaný do tlačítka vypínání.

Zenbook 14 Flip OLED má neskutečně povedený display s krásnými živými barvami, hlubokou černou a skvělým výkonem. Sledování filmů a seriálů je na něm zážitkem. Dobrá zpráva je, že se na notebook můžete dívat pohodlně ze všech úhlů. Nedochází k žádnému zkreslení. Formát 16:10 na 14 palcích s rozlišením 2800 x 1800 zajišťuje perfektní ostrý obraz. Navíc se jedná o OLED panel s obnovovací frekvencí 90 Hz.

FotoJutzet.jpg

Dotykový 14placový display je lesklý, což může být trochu nevýhoda, pokud například chcete pracovat na notebooku venku za slunečného počasí. Pro venkovní použití by to chtělo ještě trochu jasu. Display je reflexní a odráží se v něm okolí, což zhoršuje viditelnost. Na druhou stranu, s venkovním světlem má problémy i leckterý matný display.

Obrazovka Zenbooku 14 Flip OLED se dá otáčet o 360°. Můžete ho tedy využít jako tablet nebo si ho postavit třeba jako „stan“ či stojánek a sledovat na něm film nebo prohlížet fotky. Dotykové ovládání displaye je pohodlné a hodně návykové. Leccos usnadní a těžko se pak zvyká na něco jiného. Přestat neustále sahat na monitor v práci nebo na display svého notebooku se dalo odnaučit jen těžko.

tetetet.jpg

Notebook disponuje 8jádrovým procesorem AMD Ryzen 7 5800H (3.2GHz, TB 4.4GHz, 16 vláken) a 8GB operační paměti LPDDR4X. Má dobrý výkon, který oceníte zejména při práci v kanceláři, když chcete, aby vše svižně běželo a nechcete se ničím nechat zpomalovat. Při běžném denodenním používání s ním nebyl naprosto žádný problém. I běžné hry na něm fungovaly bez jakéhokoliv zádrhelu. Nejde však o herní notebook, takže to není na žádné promakané náročné hry. Na ty si zkrátka musíte pořídit herního parťáka.

Pokud rádi chodíte pracovat do kaváren nebo s notebookem třeba často cestujete vlakem, nebo pokud zkrátka nemáte neustále k dispozici zásuvku, určitě oceníte výdrž baterie. Zenbooku 14 Flip OLED na jedno nabití vydržel kolem 8 hodin.

Další z věcí, na které u notebooku hodně záleží, jsou reproduktory. Ať už chcete čistý zvuk při videohovorech, vychutnat si zvuk oblíbeného filmu nebo si pustit skvělou muziku. Reproduktory pohání inteligentní zesilovače, takže si můžete čistý zvuk. Podobně, jako u jiných značek jsou reproduktory zespodu notebooku, takže při klascikém používání je jejich zvuk trochu tlumený. Ale vše vyřeší otočení do pozice stojanu či stanu. Takže pokud chcete svůj film nebo hudbu opravdu nahlas, má to jendoduché řešení.

 
 OI000014-1-.jpg
 

Reklama