Spathiphillum  neboli lopatkovec je rostlina, kterou najdete v mnoha domácnostech. Je oblíbená pro svůj elegantní vzhled, ale také pro své nenáročné požadavky.  
Pochází z tropické Ameriky - z Venezuely a Kolumbie, ale určitě se jí bude dařit i u vás doma. Dorůstá do výšky asi 30 cm a při správné péči vám také krásně pokvete.

Typickým znakem této pokojové rostliny jsou temně zelené, lesklé a zašpičatělé listy a bílé květy, podobné květům kaly. Aby vám lopatkovec kvetl, potřebuje dostatečnou vzdušnou vlhkost a také hnojení. Potom pokvete od března až do září, někde dokonce celý rok.

Půda
Vhodná je bohatá půda s obsahem rašeliny. Nezapomínáme v létě hnojit, nejlépe tekutým hnojivem na pokojové květiny - jednou za 14 dní. Přehnojení rostliny poznáte podle toho, že jí začnou hnědnout špičky listů.
Přesazujeme každý rok (jaro), vždycky do květináče o kousek většího, než byl ten původní.

Zálivka
Především v létě nezapomeneme vydatně zalévat. V zimě můžeme zálivku zmírnit. Lopatkovec potřebuje vlhko, proto jej pravidelně rosíme.
Tato rostlina je také velice vhodná pro hydroponické pěstování.
Zdá se vám, že rostlině žloutnou listy? Pravděpodobně ji zapomínáte zalévat nebo ji naopak zaléváte příliš.

Umístění
Lopatkovec má rád teplo, nejvhodnější jsou teploty mezi 18 a 25 °C. V létě jej umístěte tam, kam nedopadá přímé sluneční světlo, ale v zimě se snažte najít co nejsvětlejší stanoviště.
Dejte pozor, abyste rostlinu nepostavili do průvanu, nesnáší ho.

Množení
Nejjednodušší je rozdělení rostliny při jarním přesazování.

Péče
Nezapomeňte průběžně odstraňovat odumřelé listy a květy.
Listy otírejte od prachu, ale nedoporučuje se používat lesk na listy.

TIP: Víte, že lopatkovec pohlcuje ze vzduchu nečistoty?

                                                       
Reklama